Buchu / bukko brzozowe – liść
Buchu (Agathosma betulina) cenione jest przede wszystkim za wielokierunkowy wpływ na układ moczowy, dzięki któremu stanowi doskonałe wsparcie w terapii zaburzeń oddawania moczu i rozmaitych infekcji tego układu.
Bukko brzozowe to jedna z najważniejszych roślin medycznych dla rdzennych mieszkańców Afryki Południowej. Od wielu lat jest tam stosowana w przypadku reumatyzmu, zaburzeń pracy układu moczowego i pokarmowego, a także miejscowo na skórę w celu uśmierzenia bólu. Co ciekawe, liście bukko pokryte są gruczołami wydzielającymi olejki eteryczne o zapachu czarnej porzeczki, co wykorzystuje się w przemyśle spożywczym.

BUCHU – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne
Bukko zawiera substancje bioaktywne o pozytywnym wpływie na funkcjonowanie układu moczowego, krwionośnego i pokarmowego. Najważniejsze z nich to diosmina i hesperydyna.
Układ moczowy:
- Związki aktywne obecne w bukko pobudzają pracę nerek i pęcherza poprzez swoje działanie moczopędnie.
- Sprzyjają wypłukiwaniu złogów z dróg moczowych i zapobiegają ich gromadzeniu się.
- Dzięki właściwościom antyseptycznym pomagają w walce z infekcjami narządów i dróg moczowych.
- Mogą także przynieść ulgę w schorzeniach prostaty, gdyż ułatwiają oddawanie moczu i łagodzą skurcz oraz pieczenie cewki moczowej.
Układ pokarmowy:
- Substancje aktywne liści bukko tonizują układ pokarmowy i pomagają złagodzić bóle żołądka i jelit.
- Ich działanie antyseptyczne pomaga pozbyć się infekcji bakteryjnych i wirusowych pojawiających się w przewodzie pokarmowym.
Układ krwionośny:
Diosmina i hesperydyna to substancje z grupy flawonoidów o korzystnym wpływie na układ krwionośny. Diosmina wspiera prawidłowe krążenie krwi i wzmacnia ściany naczyń, a hesperydyna zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym.

BUKKO – ZASTOSOWANIE
- dla zdrowia układu moczowego, pokarmowego i krwionośnego
- obrzęki i nadmiar wody w organizmie

SKŁAD
Liść buchu 100%. Surowiec najwyższej jakości!
BUKKO BRZOZOWE – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Buchu/bukko – herbata (liść cięty):
1-2 łyżeczki suszu zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć 10 minut. Spożywać 2-3 razy dziennie po szklance naparu.
Nalewka:
1 część ziela zalać 5 częściami mocnego alkoholu. Odstawić na 2 tygodnie, po czym przefiltrować. Spożywać 3 razy dziennie po jednej łyżeczce.

SYNERGIA
W przypadku stosowania bukko dla zdrowia układu moczowego, warto je połączyć ze znamionami kukurydzy, mącznicą lekarską, owocami jałowca i wierzbownicą drobnokwiatową.

PRZECIWWSKAZANIA
Okres ciąży i laktacji, niewydolność nerek.

CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Bukko brzozowe należy do rodziny rutowatych. Rośnie w niższych partiach gór Południowej Afryki. Jest krzewem dorastającym do 2 m wysokości. Porasta drobnymi, owalnymi liśćmi o długości 2 cm, które pokryte są gruczołami wydzielającymi olejek eteryczny o zapachu czarnej porzeczki. Kwiaty bukko są białe lub bladoróżowe i składają się z 5 płatków. Brązowe owoce bukko to 5-komorowe torebki, w których umieszczone są nasiona.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Buchu/bukko dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.

BIBLIOGRAFIA
1. https://www.drugs.com
2. http://www.ethifarm.pl
3. http://www.digherbs.com
4. https://en.wikipedia.org
5. http://www.zdrowie.senior.pl