Chlorek magnezu sześciowodny
Chlorek magnezu to sól do kąpieli, która jest tanim i skutecznym sposobem na uzupełnienie niedoborów magnezu.
Dlaczego warto stosować kąpiele magnezowe?
Magnez jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek ciała. Aktywuje ponad 300 enzymów, które biorą udział w przemianach metabolicznych. Bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych i pracy mięśni, reguluje ciśnienie krwi, temperaturę ciała i homeostazę organizmu. Jego niedobory mogą być przyczyną chronicznego zmęczenia, obniżonej kondycji fizycznej i psychicznej, osłabionej siły mięśniowej, niskiej motywacji do działania, migren, zaburzeń snu, pogorszonego nastroju i niepokoju. Długotrwałe niedobory magnezu zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca, mogą prowadzić do depresji, nadciśnienia, miażdżycy, osteoporozy i insulinooporności.
Na niedobory magnezu cierpi prawdopodobnie większość Polaków. Jest to spowodowane trudnością w dostarczeniu odpowiedniej ilości magnezu z dietą, a także jego średnia wchłanialność (15-40%) oraz regularne spożywanie produktów, które obniżają wchłanianie i zwiększają wydalanie magnezu z organizmu, takich jak kawa i herbata, napoje typu cola, energetyki, nabiał i żywność przetworzona oraz bogata w nasycone kwasy tłuszczowe i sód.
Na rynku mamy dziesiątki doustnych preparatów magnezu, jednak ich biodostępność różni się między sobą, a proces uzupełniania magnezu drogą doustną może trwać bardzo długo, dlatego żaden z nich nie dorówna skutecznością kąpieli magnezowej. Jony magnezu doskonale wchłaniają się przez skórę powodując natychmiastowe uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka. Ważne jest jednak to, aby kąpiele zażywane były regularnie, gdyż magnez musi być dostarczany do organizmu przez cały czas i nie da się uzupełnić go „na zapas”. Nadmiar magnezu jest wydalany z moczem.
Kąpiel magnezowa nie tylko uzupełnia niedobory tego pierwiastka, ale też działa niezwykle odprężająco. Magnez, który dociera do mięśni podczas kąpieli, sprzyja ich relaksacji i regeneracji. Warto zastosować taką kąpiel przed snem, pamiętając jednak, aby woda nie była zbyt gorąca.
Czy magnez wchłania się przez skórę?
Teoria
Zgodnie ze współczesną wiedzą na temat biologii i fizjologii ludzkiego ciała, skóra jest złożoną tkanką, która stanowi barierę chroniącą organizm przed wnikaniem drobnoustrojów, substancji toksycznych, promieniowania UV, czy alergenów. Chroni także przed czynnikami mechanicznymi oraz przed utratą nawilżenia i składników odżywczych z wnętrza ciała. A zatem jej chłonność w stosunku do substancji pochodzących z zewnątrz jest bardzo mała.
Nad skórą właściwą znajduje się naskórek, a na nim jego warstwa rogowa. Warstwa ta jest lipofilna, a więc przepuszczalna jedynie dla substancji, które także są lipofilne (rozpuszczalne w tłuszczach). W związku z tym, teoretycznie, magnez w postaci chlorku magnezu dodany do kąpieli nie może przekroczyć tej bariery, ponieważ po rozpuszczeniu w wodzie przechodzi w postać jonową, która nie może przedostać się przez lipofilną warstwę rogową naskórka. Podobnie powinno być po rozpuszczeniu w wodzie soli Epsom (siarczan magnezu).
Źródło: Myth or Reality—Transdermal Magnesium? https://www.ncbi.nlm.nih.gov
Praktyka
Zaobserwowano jednak, że istnieje droga, którą magnez w postaci jonowej może dostać się przez skórę do wnętrza ciała, a drogą tą są gruczoły wydzielnicze i mieszki włosowe. I pomimo tego, że stanowią one łącznie zaledwie do 1% całej powierzchni skóry, to dotychczasowe badania pokazały, że ich obecność istotnie wpływa na przenikalność magnezu. W eksperymencie przeprowadzonym na Uniwersytecie Birmingham zaobserwowano wzrost stężenia magnezu we krwi uczestników po zażyciu kąpieli w soli Epsom. Uczestnicy odbywali 12-minutową kąpiel codziennie przez 7 dni o tej samej porze. U 16 osób na 19 odnotowano znaczny wzrost stężenia magnezu we krwi już po pierwszej kąpieli, a u 17 stężenie magnezu rosło z każdą kolejną kąpielą.
Report on Absorption of magnesium sulfate (Epsom salts) across the skin. http://www.epsomsaltcouncil.org
W badaniu przeprowadzonym w Australii w 2016 r. aplikowano roztwór chlorku magnezu na wycinki ludzkiej skóry, a rezultaty obserwowano pod mikroskopem. Testowano skórę z włoskami oraz pozbawioną włosków. Mieszki włosowe dokładnie oznaczono. Okazało się, że magnez przenika przez skórę pozbawioną włosków, a więc przez odkryte mieszki włosowe. Okazało się również, że magnez przenika także przez nienaruszone mieszki włosowe, tylko że wolniej. Co istotne, przenikalność magnezu rosła wraz z czasem ekspozycji na roztwór oraz z jego stężeniem.
Permeation of topically applied Magnesium ions through human skin is facilitated by hair follicles. https://www.permsal.nl
Jest jeszcze jeden sposób, który sprawia, że magnez przenika przez skórę, a jest to rozpuszczenie jego soli w oleju lub tłustym kremie. Jako że olej lub tłusty krem są substancjami lipofilnymi, to wchłaniają się przez warstwę rogową naskórka, a wraz z nimi magnez. Zjawisko to potwierdziło badanie z udziałem zdrowych ochotników, którzy przez 14 dni smarowali skórę porcją kremu zawierającego 56 mg magnezu (w skład wchodziło również masło shea, gliceryna, wosk i inne składniki). Stężenie magnezu we krwi i moczu badanych wzrosło o 8,54% i 9,1%.
Effect of transdermal magnesium cream on serum and urinary magnesium levels in humans: A pilot study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
SPOSÓB UŻYCIA
Aby przygotować kąpiel magnezową, należy 1 szklankę soli rozpuścić w wannie z ciepłą wodą. Kąpiel relaksacyjna powinna trwać 20-30 minut, przy czym nie należy używać mydła ani innych kosmetyków, aby nie hamować wchłaniania się jonów magnezu.
W celu namoczenia stóp należy rozpuścić 1-2 łyżki soli w misce z wodą i moczyć stopy przez 20-30 min.
Po każdej kąpieli magnezowej należy spłukać skórę czystą wodą.
Chlorek magnezu może stanowić dodatek do żywności i oznaczony jest symbolem E511. Należy go stosować w ilościach quantum satis jako substancję wiążącą i nośnik.
PRZECIWWSKAZANIA
Nie należy stosować kąpieli z chlorkiem magnezu, jeśli na skórze są rany lub jest ona podrażniona.
Osoby cierpiące na choroby tarczycy powinny zamiast chlorku magnezu zastosować siarczan magnezu, gdyż kationy chloru mogą negatywnie wpłynąć na gospodarkę jodu w organizmie.
SKŁAD
Chlorek magnezu sześciowodny 100%.
Czystość: CZDA.
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.nazdrowie.pl
2. http://www.nazdrowie.pl
3. http://dietetycy.org.pl
4. http://www.akademiawitalnosci.pl
5. http://www.akademiawitalnosci.pl