Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.

  OK
 • Dwuwinian choliny 500mg x 100 kapsułek
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Choline bitartarate

Dwuwinian choliny 500mg x 100 kapsułek

 • 32,50
 • Koszt przesyłki już od 9 zł
 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Dwuwinian choliny (ester kwasu winowego i choliny) to najprostsza i najtańsza forma suplementacji choliny – składnika pokarmowego, który pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Cholina była dawniej uważana za jedną z witamin z grupy B, odkryto jednak, że organizm w bardzo ograniczonym zakresie jest w stanie syntetyzować cholinę.

Endogenna produkcja nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania organizmu na tę substancję, dlatego musi być dostarczana z pożywieniem. W przypadku niedoborów w diecie warto zastosować tabletki z dwuwinianem choliny. W 2016r Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał cholinę za niezbędny składnik pokarmowy i oszacował zakres zapotrzebowania na ten związek [2]. Cholina to związek dość powszechnie występujący w naturze – zarówno w świecie zwierzęcym jak i w roślinach. Do pokarmów bogatych w cholinę należą: żółtka jaj, mięso (zwłaszcza wątróbka wołowa), kalafior, ryby i owoce morza, szpinak, grzyby shitake, szparagi [7].

Cholina wchodzi w skład wielu fosfolipidów, które budują błonę komórkową wszystkich komórek, stanowi prekursor do biosyntezy ważnego neuroprzekaźnika związanego z pamięcią – acetylocholiny, jest niezbędna do budowy i utrzymania osłonek mielinowych w komórkach nerwowych, a także służy jako donor grupy metylowej w wielu reakcjach. Cholina pełni istotną rolę dla utrzymania wielu kluczowych procesów metabolicznych i sygnałowych, chroni przed wystąpieniem wielu nieprawidłowości. Cholina jest niezbędna dla ludzkich komórek, gdy są jej pozbawione ulegają apoptozie (giną) [6, 9, 10].

Niedobory choliny mogą doprowadzić do niekorzystnych zmian w budowie błony komórkowej, a także uszkodzeń wątroby i nerek. Deficyty choliny w życiu płodowym mogą spowodować nieprawidłowości w budowie układu nerwowego – określane jako wady cewy nerwowej [2, 4, 6, 9].

Zapotrzebowanie organizmu na cholinę wykazuje dużą zmienność osobniczą i zależy od wielu czynników takich jak płeć, polimorfizm genowy, stan fizjologiczny czy poziom stresu. W czasie ciąży rośnie zużycie choliny, gdyż jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu i utrzymania właściwego poziomu homocysteiny. Duże napięcie nerwowe, chroniczny stres, intensywna praca umysłowa lub nadużywanie alkoholu, także zwiększają zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Badania wskazują, że mężczyźni oraz kobiety po okresie przekwitania są bardziej narażeni na rozwinięcie zaburzeń funkcji narządów związanych z niedoborem choliny [2, 4, 6, 9, 10].

Kapsułki z dwuwinianem choliny stanowią wartościowy suplement diety przeznaczony dla osób narażonych na niedobory choliny w diecie.DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

 • Cholina wchodzi w skład błon komórkowych (fosfolipidów)

Cholina stanowi prekursor do syntezy fosfolipidów (włączając fosfatydylocholinę, która stanowi istotny składnik błon komórkowych, odpowiadający za ich prawidłową strukturę i funkcję)

 • Stanowi prekursor acetylocholiny

Cholina stanowi prekursor do biosyntezy ważnego neuroprzekaźnika związanego z pamięcią, kontrolą mięśni i wieloma innymi ważnymi funkcjami. W licznych badaniach stwierdzono pozytywny efekt suplementacji choliną na rozwiązywanie zadań i zapamiętywanie. Obserwowano poprawę zdolności uczenia się i logicznego kojarzenia faktów. Jednak w badaniach stosowano inną niż dwuwinian formę choliny – CDP-cholinę [9]. Dwuwinian choliny w tabletkach przynosi korzyści dla organizmu, ale nie jest to forma zalecana do użytku w celach nootropowych [5].

 • Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego

Cholina (będąca prekursorem betainy) oraz betaina są stosowane w celu obniżenia wysokiego poziomu homocysteiny w osoczu. Podwyższony poziom homocysteiny jest uważany za niezależny czynnik zwiększający ryzyko rozwinięcia zmian miażdżycowych i zakrzepowych, które mogą prowadzić do zawału serca i udaru mózgu [4]. Cholina przyczynia się również do utrzymania prawidłowego metabolizmu tłuszczów i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby.

 • Skutki niedoborów choliny

Niedobory choliny mogą prowadzić do niekorzystnych zmian w strukturze błon komórkowych, często wiążą się z współwystępowaniem chorób wątroby, nerek i trzustki, uszkodzeniami mięśni, miażdżycą, a także zaburzeniami neurologicznymi [2, 4, 5, 6].


SKŁADNIKI

1 Kapsułka zawiera: 500mg dwuwinianu choliny, kapsułka żelatynowa. Opakowanie zawiera 100 kapsułek.

Suplement diety.


SPOSÓB UŻYCIA

1 kapsułka (500mg) dwuwinianu choliny zawiera 208mg choliny

Zalecany sposób użycia: 2-3 razy dziennie po 1 kapsułce.

 • Rekomendowana dawka* choliny dla wszystkich dorosłych wynosi 400mg choliny (960mg dwuwinianu choliny) na 70kg masy ciała.
 • zapotrzebowanie na cholinę wśród kobiet po okresie menopauzy wzrasta*.
 • Zapotrzebowanie na cholinę u kobiet w ciąży* wynosi 480mg choliny (=1154mg dwuwinianu choliny)
 • Zapotrzebowanie na cholinę u kobiet karmiących* wynosi 520mg choliny (=1250mg dwuwinianu choliny)
 • Zapotrzebowanie na cholinę u dzieci w wieku 15-17 lat* wynosi 400mg choliny (=960mg dwuwinianu choliny)
 • Zapotrzebowanie na cholinę u dzieci w wieku 1-3 lat * wynosi 140mg choliny na dzień (1320mg dwuwinianu choliny (=336mg dwuwinianu choliny)

*według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) [2]

W zależności od indywidualnych czynników niektóre kobiety i mężczyźni potrzebują więcej lub mniej choliny, przy dobieraniu dawki suplementu diety należy również uwzględnić naturalne źródła choliny dostarczane w pożywieniu. Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.


INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Dopuszczalna górna granica spożycia choliny wynosi 3,5g na dzień (=8,4g dwuwinianu choliny) [4].

Cholina tabletki w dawkach przekraczających o rzędy wielkości zapotrzebowanie organizmu na ten związek może powodować rybi zapach potu (z powodu wydzielania przez skórę znacznych ilości trimetyloaminy), wymioty, ślinotok, spadek ciśnienia, nadmierne pocenie się lub dolegliwości żołądkowo-jelitowe [4].


Produkt przebadany laboratoryjnie


LITERATURA CYTOWANA

1. https://examine.com
2. Dlaczego warto dodatkowo przyjmować cholinę podczas ciąży? www.genytoniewszystko.pl
3. http://onlinelibrary.wiley.com
4. Institute of Medicine (US) Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes and its Panel on Folate, Other B Vitamins, and C. (1998). Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. In Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline, (National Academies Press (US)), s. 196–305.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Lippelt, D. P., Van Der Kint, S., Van Herk, K., and Naber, M. (2016). No acute effects of choline bitartrate food supplements on memory in healthy, young, human adults. PLoS ONE 11.
6. Sanders, L. M., and Zeisel, S. H. (2007). Choline: Dietary Requirements and Role in Brain Development. Nutrition today 42, 181-186. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
7. http://www.whfoods.com
8. Zeisel, S. H., and Blusztajn, J. K. (1994). Choline and human nutrition. Annual review of nutrition 14, 269-296.
9. Zeisel, S. H. (2006). Choline: critical role during fetal development and dietary requirements in adults. Annual review of nutrition 26, 229-250. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
10. Zeisel, S.H., and Da Costa, K.A. (2009). Choline: An essential nutrient for public health. Nutrition Reviews 67, 615–623.

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Renata E., W dniu: 08.08.2016

  Doskonały środek na chorą wątrobę.Zauważalna jasność umysłu i faktyczny spadek masy ciała,przy stosowanej diecie.Polecam.

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Renata E., W dniu: 08.08.2016

  Doskonały środek na chorą wątrobę.Zauważalna jasność umysłu i faktyczny spadek masy ciała,przy stosowanej diecie.Polecam.