Nanga

Dziurawiec ziele

Bestsellery
Hypericum perforatumZnakomicie uspokaja i poprawia samopoczucie. Działa rozkurczowo na żołądek, jelita, drogi żółciowe i naczynia krwionośne.
11,45 zł
  • Cena za 100g:11,45 zł
Wybierz opcję
Dziurawiec ziele
Dziurawiec ziele
Dziurawiec ziele
Dziurawiec ziele
Dziurawiec ziele
Dziurawiec ziele
Dziurawiec ziele
Dziurawiec ziele
Dziurawiec ziele
Dziurawiec ziele

Opis produktu

Promocja wariantu mielonego!


Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Wpływa korzystnie na samopoczucie, koi nerwy, pobudza trawienie, a także wspomaga regenerację skóry. Jest to roślina o długiej tradycji stosowania – od wieków wykorzystywano ją jako środek pomagający utrzymać wewnętrzną równowagę psychiczną, znoszący stany napięcia nerwowego, a także poprawiający kondycję skóry.

Dziurawiec, nazywany zwyczajowo zielem świętego Jana, stosowany był już starożytności. Jego właściwości opisywane były przez wielu słynnych antycznych uczonych, m.in. przez Hipokratesa, Dioskuridesa i Galena.

W średniowieczu o dziurawcu wspominała Hildegarda z Bingen, a później wiele uwagi poświecił tej roślinie Paracelsus. Paracelsus nazywał dziurawiec „zielem na nerwy”, „jasnością dla duszy”, twierdził ponadto, że nie ma bardziej skutecznego ziela w leczeniu „szaleńczych fantazji”.

Łacińska nazwa hypericum składa się z dwóch członów pochodzących z języka greckiego: hyper oznaczającego „ponad, przez”, a eikon – “zjawa, duch”. Dawniej wierzono, że dziurawiec chroni przed złymi duchami. Wyciśnięty sok z ziela dziurawca nazywany był niegdyś fuga daemonum i miał służyć do wypędzania złych duchów. Ze względu na charakterystyczne dziurki na liściach (do których nawiązuje drugi człon nazwy łacińskiej – perforatum) legenda głosi, że ziele dziurawca zostało „przez diabła we wściekłości pokłute”.

Ziele dziurawca cieszyło się dużą popularnością również na Rusi, gdzie uważano, że pomaga na 99 schorzeń.

Dziurawiec to cenny surowiec zielarski. Wytwarza się z niego napary, odwary, oleje, wyciągi alkoholowe – nalewki i intrakty. Wyciągi wodne z ziela dziurawca są bogatym źródłem flawonoidów, kwasów fenolowych i garbników, ale nie zawierają one hiperforyny i hiperycyny, które nie rozpuszczają się w wodzie. Hiperforyna i hipercyna to główne składniki aktywne dziurawca, odpowiadające za jego korzystny wpływ na nastój i działanie uspokajające.

Wyciągi alkoholowe oraz soki ze świeżego ziela zawierają oba związki (hiperforynę i hiperycynę) dlatego mogą się one różnić profilem działania od wyciągów wodnych. Z kolei wyciągi olejowe najczęściej wykorzystywane są do sporządzania okładów – wspomagają procesy gojenia, łagodzą podrażnienia i przyśpieszają regenerację owrzodzeń, oparzeń i wybroczyn.

Ziele dziurawca oferowane w naszym sklepie to surowiec najwyższej jakości! Zbierane jest z naszego eko-pola lub z czystych, dzikich stanowisk na terenie Wielkopolski.


DZIURAWIECDZIAŁANIE


  • Podnosi i stabilizuje nastrój. Wzmacnia motywację i przywraca chęć do działania. Koi nerwy i łagodzi silne emocje. Ułatwia zasypianie. Warto pamiętać, że działają tak tylko wyciągi alkoholowe, czyli nalewki i intrakty.
  • Działa rozkurczowo na przewód pokarmowy, drogi żółciowe i naczynia krwionośne.
  • Wspomaga trawienie i pobudza pracę jelit.
  • Zastosowany na skórę promuje gojenie się ran, oparzeń, skaleczeń, owrzodzeń i zmian zapalnych. Uwaga – ma właściwości fotouczulające.


DZIURAWIECZASTOSOWANIE

  • na poprawę nastroju
  • na uspokojenie i dobry sen
  • na trawienie
  • jako środek rozkurczowy
  • do pielęgnacji skóry


SKŁAD


Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) – ziele 100%. Najwyższa jakość!


DZIURAWIECDAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Dziurawiec – herbata:

1 łyżeczka ziela dziurawca na 200 ml wrzącej wody. Odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 20 minut. Pić 2-3 x dziennie przed jedzeniem.


Nalewka dziurawcowa:

1 część rozdrobnionego ziela zalać 3 częściami alkoholu 40-70% lub winem. Odstawić w ciemne miejsce na min. 2 tygodnie od czasu do czasu potrząsając. Przefiltrować. Stosować od 3 do 5 ml raz lub dwa razy dziennie.


Wyciąg olejowy:

1 część świeżych, rozdrobnionych kwiatów i pączków dziurawca zwilżyć spirytusem, następnie zalać ciepłym olejem słonecznikowym (lub innym np. migdałowym, ryżowym, ostropestowym, oliwą) w proporcji 1:1, lub 1:5. Macerować przez 3-4 tygodnie. Następnie przecedzić przez gazę. Wyciąg olejowy jest bogaty w hiperycynę, pseudohiperycynę i hiperforynę. Stosować zewnętrznie lub spożywać po 1-2 łyżeczki dziennie.


Dziurawiec w proszku:

Mielone ziele dziurawca warto wykorzystać do przygotowania nalewki lub wyciągu olejowego albo stosować doustnie. W tym celu pół łyżeczki mielonego ziela zalać gorącą wodą, a po ostygnięciu wypić razem z osadem.


INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


Nie stosować w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Preparatów z dziurawca nie powinny stosować osoby z poważnymi uszkodzeniami wątroby i nerek.

Dziurawiec wykazuje działanie fotouczulające – w czasie jego stosowania należy unikać ekspozycji na bezpośrednie światło słoneczne lub promieniowanie UV.

Dziurawiec może osłabiać działanie niektórych leków – np. leków antykoncepcyjnych, interferonu, teofiliny, warfariny. Dziurawiec nasila aktywność cytochromu P-450 i izoformy CYP3A4.
Nie łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi (MAOI, SSRI, 5-HTP).


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to roślina charakterystyczna dla naszego rodzimego krajobrazu. Powszechnie występuje w Europie, skąd prawdopodobnie rozprzestrzenił się na inne obszary klimatu umiarkowanego. Należy do rodziny dziurawcowatych – Hypericaceae. Można go znaleźć w trawiastych zaroślach, na miedzach i polanach. Preferuje miejsca nasłonecznione. Zakwita zawsze przed 25 czerwca – stąd jego nazwy zwyczajowe – ziele św. Jana, świętojańskie ziele.

Nazwy lokalne: ziele św. Jana, dziurkawiec, arlika, krewka, durawy, dziurawnik, krzyżowe ziele, michałkowe ziele, przestrzelon, krew Chrystusa, krew Matki Bożej, wrzosowiec, żółtokwioutka, zanowyt, świętojańskie ziele, dzwonki Panny Marii.



BADANIA LABORATORYJNE


Przykładamy wielką wagę do jakości oferowanych przez nas produktów, dlatego testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium MagLab.

Poniżej znajduje się certyfikat analizy dla Dziurawiac ziele, sporządzony przez dział jakości naszego MagLabu:



BIBLIOGRAFIA


1. Cybula, M., Wszelaki, M., Wszelaki, N., (2005). Dziurawiec, roślina nie(d)oceniona? Postępy Fitoterapii 1-(2), s. 50-52. http://www.czytelniamedyczna.pl
2. Kobus, M., (2006). Preparaty z dziurawca w psychiatrii – przegląd aktualnego piśmiennictwa. Panacea Nr 4 (17),s. 6-7 http://www.panacea.pl
3. Turek, S., (2005). Ziele dziurawca zwyczajnego – składniki czynne i potencjalne zastosowania lecznicze. Postępy Fitoterapii 3 (4), s. 80-86. http://www.czytelniamedyczna.pl 
4. Różański, H., Dziurawiec – Hypericum (Hypericaceae sive Guttiferae). http://gramzdrowia.pl [dostęp 21.02.2017r]




Właściwości

Opinie (45)

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.

Wprowadzając i zatwierdzając swoje dane, wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera na zasadach określonych w Regulaminie

O nas
Uwielbiamy zioła i chcemy dzielić się nimi z Wami! Współpracując z producentami z Polski oraz z różnych zakątków świata, stale rozwijamy naszą unikalną, bardzo bogatą ofertę. Dodatkowo współdziałamy z lokalnymi zielarzami, którzy pozyskują dla nas dzikie, rodzime zioła szanując zasady zrównoważonego zbioru. Zajmujemy się również uprawą wybranych roślin na naszym ekologicznym polu w Wiśniewce. Obecnie nie tylko sprowadzamy, uprawiamy, zbieramy i sprzedajemy zioła, ale także dzielimy się wiedzą na ich temat. Zajrzyj na nasz Magiczny Blogród, aby dowiedzieć się więcej!
Kontakt

Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00

Obserwuj nas

© MagicznyOgród 2025. All Right Reserved.
e-commerce platform by

Metody dostawy
InPost
GLS
DPD
Poczta Polska
Metody płatności
Visa
MasterCard
Przelewy24
BLIK
PayPal
more