Hypericum perforatum

Dziurawiec ziele

 • W magazynie: 99 sztuk
  8,91
  W magazynie: 99 sztuk
  8,91
  W magazynie: 0 sztuk
  17,90
  W magazynie: 59 sztuk
  10,50
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.


  Z uwagi na ogromną ilość zamówień termin realizacji może ulec wydłużeniu.


  Po przyjęciu zamówienia do realizacji nie ma możliwości jego edycji.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Dziurawiec (Hypericum perforatum), nazywany zwyczajowo zielem świętego Jana, to roślina stosowana od starożytności. Właściwości dziurawca opisywane były przez wielu słynnych antycznych uczonych, m.in. przez Hipokratesa, Dioskuridesa i Galena.

W średniowieczu o dziurawcu wspominała Hildegarda z Bingen, a później wiele uwagi poświecił tej roślinie Paracelsus. Paracelsus nazywał dziurawiec „zielem na nerwy”, „jasnością dla duszy”, twierdził ponadto, że nie ma bardziej skutecznego ziela w leczeniu „szaleńczych fantazji”.

Łacińska nazwa hypericum składa się z dwóch członów pochodzących z języka greckiego: hyper oznaczającego „ponad, przez”, a eikon – “zjawa, duch”. Dawniej wierzono, że dziurawiec chroni przed złymi duchami. Wyciśnięty sok z ziela dziurawca nazywany był niegdyś fuga daemonum i miał służyć do wypędzania złych duchów. Ze względu na charakterystyczne dziurki na liściach (do których nawiązuje drugi człon nazwy łacińskiej – perforatum) legenda głosi, że ziele dziurawca zostało „przez diabła we wściekłości pokłute”.

Ziele dziurawca cieszyło się dużą popularnością również na Rusi, gdzie uważano, że pomaga na 99 schorzeń.

Dziurawiec to cenny surowiec zielarski. Wytwarza się z niego napary, odwary, oleje, wyciągi alkoholowe – nalewki i intrakty. Wyciągi wodne z ziela dziurawca są bogatym źródłem flawonoidów, kwasów fenolowych i garbników, ale nie zawierają one hiperforyny i hiperycyny, które nie rozpuszczają się w wodzie. Wyciągi alkoholowe oraz soki ze świeżego ziela zawierają oba związki (hiperforynę i hiperycynę) dlatego mogą się one różnić profilem działania od wyciągów wodnych. Z kolei wyciągi olejowe najczęściej wykorzystywane są do sporządzania okładów – wspomagają procesy gojenia, łagodzą podrażnienia i przyśpieszają regenerację owrzodzeń, oparzeń i wybroczyn.

Ziele dziurawca to surowiec najwyższej jakości. Zbierane ręcznie wraz z kwiatem ze stanowisk dziko rosnących w Wielkopolsce.


DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE

Właściwości prozdrowotne

 • Koi nerwy, przywraca energię do działania.
 • Pobudza przemianę materii, wpływa korzystnie na trawienie.
 • Poprawia kondycję skóry, stymuluje procesy regeneracji.

Dziurawiec posiada szerokie spektrum działania – pobudza trawienie, wpływa korzystnie na samopoczucie, koi nerwy, a także wspomaga regenerację skóry. Jest to roślina o długiej tradycji stosowania – od wieków wykorzystywano ją jako środek pomagający utrzymać wewnętrzną równowagę, znoszący stany napięcia, a także poprawiający kondycję skóry.

Wyciągi z ziela dziurawca na bazie alkoholu mogą być stosowane w stanach zmęczenia i znużenia, przywracają energię do działania, a także uwalniają od negatywnych myśli. Napary oraz herbatki z dziurawca dostarczają organizmowi cennych antyoksydantów, stymulują pracę układu pokarmowego i wspomagają trawienie. Dziurawiec stanowi także ważny surowiec w kosmetyce – ze względu na właściwości regenerujące i łagodzące podrażnienia może być doskonałym składnikiem kremów i mazideł. Poprawia kondycję skóry – pomaga w gojeniu, a także wykorzystywany jest do zmniejszania objawów łuszczycy.


SKŁAD

Opakowanie zawiera ziele dziurawca (Hypericum perforatum) pozyskiwane ze stanowisk dzikich.

W zielu dziurawca znajdują się: hiperycyna, pseudohiperycyna, protohiperycyna, protopseudohiperycyna i cyklopseudohiperycyna, ulegające przekształceniu pod wpływem światła do hiperycyny i pseudohiperycyny; flawonoidy – flawonole (kemferol, kwercetyna), flawony (luteolina, eter 5,3-dimetylowy luteoliny), glikozydy (hiperozyd), rutyna, kwercytryna, izokwercytryna, glikozydy leteoliny), biflawonoidy (amentoflawon, biapigenina); proantocyjanidyny, głównie katechiny i epikatechiny; olejki eteryczne, kwasy fenolowe (kawowy, chlorogenowy, p-kumarowy, ferulowy, izoferulowy, p-hydroksybenzoesowy, wanilinowy), kwasy: izowalerianowy, nikotynowy, laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, stearynowy, garbniki katechinowe, karotenoidy, cholinę, witaminę C, nikotynamid, pektyny, fitosterole, ksantony.


DZIURAWIEC ZIELE DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Dziurawiec herbata:

 • Napar

1 łyżeczka ziela dziurawca na 200 ml wrzącej wody. Odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 20 minut. Pić 2-3 x dziennie przed jedzeniem.


Inny sposób użycia:

 • Wyciąg olejowy

1 część świeżych, rozdrobnionych kwiatów i pączków dziurawca zwilżyć spirytusem, następnie zalać ciepłym olejem słonecznikowym (lub innym np. migdałowym, ryżowym, ostropestowym, oliwą) w proporcji 1:1, lub 1:5. Macerować przez 3-4 tygodnie. Następnie przecedzić przez gazę. Wyciąg olejowy jest bogaty w hiperycynę, pseudohiperycynę i hiperforynę. Stosować zewnętrznie lub spożywać po 1-2 łyżeczki dziennie.

 • Wyciąg alkoholowy

1 część rozdrobnionego ziela zalać 3 częściami alkoholu 40-70% lub winem. Odstawić w ciemne miejsce na min. 2 tygodnie od czasu do czasu potrząsając. Przefiltrować. Stosować od 3 do 5 ml raz lub dwa razy dziennie.


Dziurawiec w proszku:

Mielone ziele dziurawca warto wykorzystać do przygotowania nalewki lub wyciągu olejowego albo stosować doustnie. W tym celu pół łyżeczki mielonego ziela zalać gorącą wodą, a po ostygnięciu wypić razem z osadem.


INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Nie stosować w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Preparatów z dziurawca nie powinny stosować osoby z poważnymi uszkodzeniami wątroby i nerek.

Dziurawiec wykazuje działanie fotouczulające – osoby o cerze wrażliwej powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatów z dziurawca (tzn. unikać ekspozycji na bezpośrednie światło słoneczne lub promieniowanie UV).

Dziurawiec może osłabiać działanie niektórych leków – np. leków antykoncepcyjnych, interferonu, teofiliny, warfariny. Dziurawiec nasila aktywność cytochromu P-450 i izoformy CYP3A4.
Nie łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi (MAOI, SSRI, 5-htp).


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to roślina charakterystyczna dla naszego rodzimego krajobrazu. Dziurawiec powszechnie występuje w Europie, skąd prawdopodobnie rozprzestrzenił się na inne obszary klimatu umiarkowanego. Dziurawiec należy do rodziny dziurawcowatych Hypericaceae. Dziurawiec można znaleźć w trawiastych zaroślach, na miedzach i polanach, preferuje miejsca nasłonecznione. Zakwita zawsze przed 25 czerwca – stąd jego nazwy zwyczajowe – ziele św. Jana, świętojańskie ziele.

Nazwy lokalne ziele św. Jana, dziurkawiec, arlika, krewka, durawy, dziurawnik, krzyżowe ziele, michałkowe ziele, przestrzelon, krew Chrystusa, krew Matki Bożej, wrzosowiec, żółtokwioutka, zanowyt, świętojańskie ziele, dzwonki Panny Marii.


JAKOŚĆ PRODUKTÓW


Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Dziurawiec ziele dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

 • Certyfikat analizy
 • Specyfikację jakościową

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


BIBLIOGRAFIA


1. Cybula, M., Wszelaki, M., Wszelaki, N., (2005). Dziurawiec, roślina nie(d)oceniona? Postępy Fitoterapii 1-(2), s. 50-52. http://www.czytelniamedyczna.pl
2. Kobus, M., (2006). Preparaty z dziurawca w psychiatrii – przegląd aktualnego piśmiennictwa. Panacea Nr 4 (17),s. 6-7 http://www.panacea.pl
3. Turek, S., (2005). Ziele dziurawca zwyczajnego – składniki czynne i potencjalne zastosowania lecznicze. Postępy Fitoterapii 3 (4), s. 80-86. http://www.czytelniamedyczna.pl 
4. Różański, H., Dziurawiec – Hypericum (Hypericaceae sive Guttiferae). http://gramzdrowia.pl [dostęp 21.02.2017r]

***

Część rośliny: ziele
Sposób zbioru: Ze stanowisk naturalnych
Tradycyjna medycyna: Polska
Kraj pochodzenia: Polska
Zdrowie: Stres, napięcie, Zdrowie skóry, Trawienie, Przeciwutleniacze, antyoksydanty
Zastosowanie: Do kremów, balsamów, Przyspieszanie metabolizmu, Energia, Odprężenie i nastrój, Rany i otarcia
Ostrzeżenia: Nie stosować w ciąży, Nie stosować podczas laktacji, Fotouczulający

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  JUSTYNA K., W dniu: 22.01.2020

  ok

 • Ocena: (5/5)

  Piotr S., W dniu: 18.01.2020

  Serdecznie dziękuję za dobra jakość produktów : ) jest moc i aromat :)

 • Ocena: (5/5)

  agata j., W dniu: 17.01.2020

  stosuje razem z ginko jako popoludniowa herbate. odczulam mniejszy stopien popadania w melancholie.

 • Ocena: (5/5)

  Anna U., W dniu: 11.01.2020

  Produkt zgodny z opisem, polecam!

 • Ocena: (5/5)

  Sebastian K., W dniu: 06.11.2019

  Dobra jakość, idealne na jesienną słotę

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 28.09.2019

  ziele suche bez zanieczyszczeń

 • Ocena: (5/5)

  Zygfryd, W dniu: 21.07.2019

  Bardzo dobra jakość

 • Ocena: (5/5)

  Maciej J., W dniu: 16.04.2019

  Polecam

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 01.04.2019

  ziele super jakości

 • Ocena: (5/5)

  Ryszard K., W dniu: 17.03.2019

  pierwsza jakość

 • Ocena: (5/5)

  Agnieszka L., W dniu: 08.03.2019

  Bardzo dobra herbatka. Polecam

 • Ocena: (5/5)

  Jadwiga H., W dniu: 23.02.2019

  ok

 • Ocena: (5/5)

  Jadwiga H., W dniu: 23.02.2019

  ok

 • Ocena: (5/5)

  Adam W., W dniu: 05.12.2018

  Radze byc ostroznym w dawkowaniu. Zbyt duze dawki powoduja u mnie zwiekszone napiecie.

 • Ocena: (5/5)

  Jacek C., W dniu: 17.11.2018

  Świetna jakość produktu. Solidne opakowanie. Dobra cena

 • Ocena: (5/5)

  Krzysztof K., W dniu: 25.10.2018

  Nalewka z dziurawca fajnie wycisza i uspokaja nerwy, stosowałem doraźnie i mogę powiedzieć że działa

 • Ocena: (5/5)

  Małgorzata ., W dniu: 08.10.2018

  towar zgodny z opisem,szybka realizacja

 • Ocena: (5/5)

  Beata S., W dniu: 05.10.2018

  dobra jakość, polecam

 • Ocena: (5/5)

  Maciej W., W dniu: 18.11.2016

  Świetna jakość, przyjemny i wyrazisty zapach - dużo lepszy niż rosnący "nie dziko". Idealny dla wzmocnienia mózgu :-)

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK