Galangal suszony
Galangal kencur (Kaempferia galanga) to jeden z czterech gatunków roślin określanych wspólnym mianem „galangal”. Pochodzi z Indii i jest charakterystyczny dla krajów azjatyckich oraz Australii i Nowej Gwinei. Jego kłącza stosowane są tam przede wszystkim jako przyprawa i element tradycyjnej medycyny. Indyjska Ajurweda wykorzystywała je dawniej w przypadku dolegliwości trawiennych, bólu brzucha, bólu zębów, głowy, mięśni i stawów. Wysuszony, sproszkowany korzeń galangalu wymieszany z miodem stanowił lek na kaszel i podrażnione gardło. Podobne zastosowania miały te kłącza w Tajlandii oraz w Chinach, gdzie dodatkowo sporządzano z nich ziołowe mieszanki na infekcje i przeziębienia.
Badania medycyny współczesnej nad składnikami aktywnymi zawartymi w kłączach galangalu potwierdzają słuszność zastosowania tego surowca w medycynie tradycyjnej.
Ze względu na wysoką zawartość olejków eterycznych kłącza Kaempferia galanga stosowane są również w przemyśle perfumeryjnym, a w Japonii i Tybecie sporządza się z nich kadzidła. Uważa się, że wdychanie dymu z kadzideł zawierających galangal powoduje poprawę nastroju i koncentracji, ułatwia medytację i niweluje zmęczenie psychiczne.
Co ciekawe, w Papui Nowej Gwinei kłącze Kaempferia galanga stanowiło niegdyś surowiec do sporządzania wywarów psychoaktywnych i afrodyzyjnych, było także wykorzystywane podczas ceremonii z magicznymi roślinami i grzybami.
Galangal, choć przypomina wyglądem imbir, ma zdecydowanie inny zapach i smak. Charakteryzuje się świeżymi, cytrusowo-żywicznymi nutami, których w imbirze nie znajdziemy.
GALANGAL – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- pomaga złagodzić bóle różnego pochodzenia,
- wspiera prawidłową odpowiedź przeciwzapalną,
- odstrasza owady i pasożyty. [1, 2]
GALANGAL – ZASTOSOWANIE
- w kuchni
- na trawienie
- w celu złagodzenia bólu
- dla relaksu
SKŁAD
Galangal suszony – kłącze mielone (Kaempferia galanga) 100%. Bez dodatków. Surowiec najwyższej jakości!
GALANGAL – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Galangal w proszku:
1-3 łyżki sproszkowanego galangalu zalej jedną lub dwiema szklankami wody, gotuj 5 minut, odcedź. Możesz użyć kilkakrotnie tego samego surowca, dopóki odwar nie zblednie.
SYNERGIA
Połączenie galangalu z kłączem tataraku, zielem passiflory i liśćmi Ilex guayusa wzmocni jego działanie relaksacyjne.
PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na roślinę, ciąża i laktacja.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Kaempferia galanga należy do rodziny imbirowatych (Zingiberaceae). Zasięg jego występowania rozciąga się od Indii i Bangladeszu, przez południowe Chiny, do krajów Azji Południowo-Wschodniej, Australii i Nowej Gwinei. Rośnie dziko w lasach tropikalnych, jest również szeroko uprawiany. Osiąga wysokość 45 cm.
Pod ziemią tworzy kłącze podobne do imbiru. Nad ziemią widać rozetę złożoną z dużych i szerokich liści o owalnym kształcie, zaostrzonych końcach i podłużnym unerwieniu. Kwiaty galangalu mają 6-12 białych płatków z purpurowymi plamkami przy dnie kwiatowym. Wydzielają przyjemny zapach.
BIBLIOGRAFIA
1. Phytochemistry and medicinal properties of Kaempferia galanga L. (Zingiberaceae) extracts. http://www.academicjournals.org
2. Biological and Chemical properties of Kaempferia galanga L. – a Zingiberaceae plant. http://www.academia.edu
3. https://en.wikipedia.org
4. http://entheology.com
5. http://tropical.theferns.info