Gorczyca biała (Sinapis alba)
To jednoroczna roślina, która pochodzi z południa Europy – regionów Morza Śródziemnego i Azji. Znana i stosowana w kuchniach i medycynie ludowej od wieków, swoją polską nazwę zawdzięcza goryczce, którą czuć, gdy rozgryzie się małe nasionka. Gorczyca znana jest powszechnie jako musztardowe ziele, ponieważ to właśnie z jej nasionek wytwarza się musztardy różnych ostrości – najostrzejsza jest musztarda rosyjska.
Gorczyca zawiera związki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze i właśnie z tego względu świetnie nadaje się do konserwowania pokarmów. Jest nieodzownym dodatkiem marynat, a ponieważ wspomaga trawienie, jest idealną przyprawą do ciężkostrawnych potraw z kapusty, np. bigosu, tłustych mięs i sosów. Pasuje także do jaj i serów.
Gorczyca znana była już za czasów neolitu, a w starożytności używano jej nie tylko w celach kulinarnych. Hipokrates, Dioskurides i ich następcy przypisywali jej działanie moczopędne, przeciwbólowe, przeczyszczające, rozgrzewające i afrodyzyjne. Gorczyca miała pomagać w przypadku chorób skórnych, szkorbutu, padaczki, paraliży, odmrożeń kończyn i bolących stawów. Do dziś używa się woreczków napełnionych gorczycą do masowania obolałych miejsc i przykładania w miejsca bóli reumatycznych.
GORCZYCA – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
Gorczyca wzmaga apetyt oraz wydzielanie soków trawiennych i żółci. Spożywana w towarzystwie ciężkostrawnych potraw i tłustych dań mięsnych znakomicie usprawnia procesy trawienne. Do tego celu można ją w spożywać także w postaci herbaty.
- Łagodna dla żołądka i jelit
Substancje śluzowe zawarte w nasionach gorczycy powlekają błonę śluzową jelit i żołądka, sprzyjając jej regeneracji i chroniąc ją przed podrażnieniami.
Napary z gorczycy wspomagają odkrztuszanie i odblokowują drogi oddechowe.
Gorczyca wzmaga ukrwienie narządów miednicy, co czyni je bardziej wrażliwymi.
GORCZYCA – ZASTOSOWANIE
Kulinarnie gorczycę stosuje się do wyrobu musztard, jako dodatek do marynat, sosów, dań mięsnych i kapuścianych.
Zdrowotne zastosowanie obejmuje pobudzanie apetytu, wspomaganie trawienia, ochrona śluzówki przewodu pokarmowego, pomoc w odkrztuszaniu, rozgrzewanie ciała.
SPOSÓB UŻYCIA
Według uznania do smaku.
SKŁAD FITOCHEMICZNY
Synapina – fenylokwas, olejki lotne, śluzy, tłuszcze, glikozydy, białka i sole mineralne.
PRZECIWWSKAZANIA I INTERAKCJE
Duże dawki gorczycy mogą uszkodzić gardło, nerki i drogi moczowe, podrażnić błonę śluzową przewodu pokarmowego, a także wywołać biegunkę i trudności w oddychaniu.
Nie zaleca się stosowania gorczycy kobietom w ciąży i karmiącym!
Zbyt długi kontakt nasion gorczycy ze skórą może spowodować podrażnienie i oparzenie.
Nie stosować w przypadku wystąpienia nadwrażliwości.
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Gorczyca biała – nasiona dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. https://hort.purdue.edu
2. http://practicalplants.org
3. http://www.poradnikzielarski.pl
4. https://hipokrates2012.wordpress.com