Guggul to żywica pochodząca z drzewa Commiphora mukul. Jej najciekawszym działaniem jest pobudzanie aktywności tarczycy. Wyróżnia się ponadto pozytywnym wpływem na poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz tym, że wspiera organizm w stanach zapalnych poprzez swój wysoki potencjał antyoksydacyjny.
Sprawdź artykuł na naszym blogu o stosowaniu guggul na tarczycę!
Czy warto stosować guggul w Hashimoto?
Commiphora mukul, czyli balsamowiec mukul, występuje naturalnie w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu. Pozyskiwana z niego żywica guggul stała się elementem Ajurwedy już w odległej starożytności. Pierwsze zapiski na temat jej zastosowania medycznego datowane są na 1700 rok p.n.e.
Guggulem wspomagano się tradycyjnie w przypadku pasożytów, wrzodów, nadwagi, problemów ze stawami, jelitami czy wątrobą. Żywicę zjadano też, by wzmocnić serce i poprawić kondycję skóry. Medycyna współczesna bada obecnie potencjał prozdrowotny żywicy guggul w odniesieniu do powyższych problemów oraz kilku innych. Wstępne eksperymenty laboratoryjne wykazały na przykład, że związki bioaktywne zawarte w żywicy mają zdolność do niszczenia komórek nowotworowych na różnych modelach narządów wewnętrznych [1].
Najważniejszymi związkami aktywnymi obecnymi w żywicy guggul są guggulsterony i guggulsterole. Zawiera ona ponadto liczne związki fenolowe o działaniu antyoksydacyjnym, takie jak np. kwas galusowy, elagowy i chlorogenowy.
Dodam jeszcze, że żywica guggul stosowana jest również w roli kadzidła. Przy podgrzewaniu wydziela cudowny, karmelowy zapach. Guggul przeznaczony do zastosowań aromatycznych znajdziecie tutaj.
Właściwości prozdrowotne:
[1, 2]
1 kapsułka zawiera 600 mg ekstraktu z żywicy guggul (Commiphora wightii) standaryzowanego na zawartość 10% lipidów, krzemian wapnia(przeciwzbrylacz), dekstryna (nośnik). Kapsułka celulozowa – odpowiednia dla wegan.
Najwyższa jakość surowca! Bez dodatku wypełniaczy, barwników i substancji poślizgowych.
1 kapsułka 2 razy dziennie razem z posiłkiem.
Zawartość w dziennej porcji (2 kapsułki) wynosi 1200 mg ekstraktu z guggul.
Suplement diety. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji. Suplementy diety nie zastąpią zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia.
Nadwrażliwość na roślinę, ciąża, karmienie piersią.
Przy stosowaniu leków przeciwzakrzepowych należy zachować ostrożność – guggul także rozrzedza krew.
Przy stosowaniu hormonów tarczycy również należy uważać, ponieważ guggul może podnieść ich poziom we krwi.
Balsamowiec mukul, z którego pochodzi żywica guggul, jest niewysokim drzewem lub krzewem z rodziny Burseraceae – osoczynowatych. Występuje w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu. Pojawia się także w Afryce Północnej. Preferuje klimat suchy i gorący, dlatego należy go szukać na obszarach pustynnych, półpustynnych i skalistych. Balsamowiec dorasta do 4 m wysokości. Pokryty jest cienką jak papier korą, a jego gałązki naszpikowane są cierniami. Liście ma owalne, grube i połyskujące, w kolorze ciemnozielonym. Wytwarza drobniutkie, różowe lub czerwone kwiaty i kuliste, zielone owoce.
1. Googling the Guggul (Commiphora and Boswellia) for Prevention of Chronic Diseases. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. The Guggul for Chronic Diseases: Ancient Medicine, Modern Targets. http://ar.iiarjournals.org
3. Commiphora wightii – (Arn.) Bhandari. https://pfaf.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas