• Iglica ziele
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Iglica ziele
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Erodium cicutarium

Iglica ziele

 • W magazynie: 15 sztuk
  12,96
  W magazynie: 15 sztuk
  12,96
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Iglica pospolita (Erodium cicutarium) pomaga organizmowi zmniejszyć stan zapalny pojawiający się w narządach wewnętrznych i na skórze. Wspiera prawidłową gospodarkę glukozy, działa antyseptycznie, zabija bakterie, grzyby i pasożyty. Może być podawana dzieciom.

W medycynie ludowej iglicę stosowano głównie w biegunkach, kaszlu, nieżycie przewodu pokarmowego i chorobach wątroby. Niekiedy leczono też nią nadmierne krwawienia, gdyż wykazuje właściwości ściągające. Przyszłe matki zjadały świeże liście iglicy, aby pobudzić laktację. Rozgniecione świeże ziele dodawano do kąpieli przeciwreumatycznych. Wykorzystywano także korzeń, z którego przygotowywano wywary mające zredukować wysypki skórne i uśmierzyć ból.

Iglica jest gatunkiem kosmopolitycznym, toteż obecna była w medycynie ludowej nie tylko krajów europejskich, ale też azjatyckich i północnoafrykańskich. Oprócz zastosowania medycznego, miała też inne – wyciągano z niej zielony barwnik, a suche, zmielone ziele dodawano do nasion arbuza podczas ich przechowywania, aby uchronić je przed zakażeniami.


DZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne

Iglicę można stosować doustnie oraz zewnętrznie.

 • Przy stosowaniu doustnym iglica pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi
 • Wspiera prawidłową odpowiedź organizmu na stan zapalny (gardło, jama ustna, przełyk, żołądek, jelita)
 • Poprawia trawienie i funkcjonowanie układu pokarmowego
 • Likwiduje grzyby i pasożyty
 • Wspomaga regenerację wątroby

Stosowana zewnętrznie do przemywania i w postaci okładów, płukanek oraz nasiadówek pomaga redukować stany zapalne skóry, błon śluzowych, spojówek, narządów płciowych i odbytu. Wspomaga gojenie się ran, wyprysków, owrzodzeń, opryszczki i trądziku. Dobrze sprawdza się w pielęgnacji zmian łuszczycowych i atopowych [1].


SKŁAD

Ziele iglicy pospolitej 100%. Surowiec najwyższej jakości!


SPOSÓB UŻYCIA

(Przepisy autorstwa dr Różańskiego)

 • Wyciąg wodno-alkoholowy

1 część rozdrobnionego ziela lub kłącza zalać 2 częściami alkoholu 40-70%, odstawić na 7 dni, przefiltrować. Ten sam surowiec ponownie zalać, ale tym razem gorącą wodą (2 części), gotować 10 minut, odstawić na 40 minut, przecedzić. Połączyć oba uzyskane wyciągi, wymieszać. Zażywać 3-4 razy dziennie po 1-2 łyżki. Do zastosowania zewnętrznego rozcieńczyć 1 łyżkę w 0,5 szklanki ciepłej wody.

 • Odwar

1-2 łyżki ziela zalać 1 szklanką wody, gotować 10 minut, odstawić na 30 minut, przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 50-100 ml lub więcej w razie potrzeby. Również do stosowania zewnętrznego.

 • Napar

1 łyżkę ziela iglicy zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć 20 minut pod przykryciem, przecedzić. Pić po 100-200 ml 2-4 razy dziennie, zależnie od potrzeby. Przy kaszlu i w dolegliwościach układu pokarmowego: 50-100 ml co 2 godziny. Można podawać dzieciom i stosować zewnętrznie.


SYNERGIA

Bodziszek cuchnący.


PRZECIWWSKAZANIA

Nadwrażliwość na roślinę.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Iglica pospolita (Erodium cicutarium) to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny bodziszkowatych – Geraniaceae. Występuje na całym świecie za wyjątkiem Antarktydy, co czyni ją gatunkiem kosmopolitycznym. W Polsce pospolita. Spotkać ją możemy w całym kraju w pobliżu siedlisk ludzkich. Lubi gleby bogate w azot. Osiąga 10-50 cm wysokości i wyrasta z rozety liściowej. Liście mają kształt pierzastosieczny i składają się z pierzastodzielnych odcinków. Kwiaty są pięciokrotne, jasnopurpurowe. Tworzą kwiatostany po 5-10 kwiatów. Owocem iglicy jest rozłupnia opatrzona charakterystycznym, spiralnym ogonkiem. Wewnątrz niej znajduje się 5 rozłupek z nasionami.


BIBLIOGRAFIA


1. http://rozanski.li
2. http://tropical.theferns.info
3. https://pfaf.org
4. https://pl.wikipedia.org

***

Część rośliny: ziele
Kraj pochodzenia: Bułgaria
Zdrowie: Prawidłowy cukier, Zdrowie skóry, Mocna wątroba, Trawienie
Zastosowanie: Pielęgnacja ciała, Pielęgnacja oczu, Rany i otarcia, Trądzik
Ostrzeżenia: Nie stosować w ciąży, Nie stosować podczas laktacji

Masz pytanie? Napisz do nas

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK