Inozytol – co to jest?
Inozytol podnosi nastrój, sprzyja opanowaniu, wspiera metabolizm insuliny i pozytywnie wpływa na żeńską gospodarkę hormonalną. Nazywany jest potocznie witaminą B8, gdyż, podobnie jak witaminy, pełni istotne funkcje biologiczne w naszym organizmie. Z naukowego punktu widzenia nie jest jednak witaminą lecz substancją witaminopodobną, jako że organizm jest w stanie go w niewielkich ilościach wytworzyć. Jego produkcja odbywa się w jelicie grubym (wytwarzają go bakterie jelitowe), powstaje także w mózgu, wątrobie i nerkach na drodze przemian metabolicznych. Pewne ilości inozytolu dostarczamy sobie również z pożywieniem – jego dobrymi źródłami są owoce cytrusowe, nasiona roślin strączkowych, mięso, wątróbka, jaja, produkty pełnoziarniste, orzechy ziemne i drożdże.
Inozytol, jako że jest poliolem, ma lekko słodkawy smak.
Niedobory inozytolu zdarzają się rzadko, ale istnieją i obserwowane są u osób mocno niedożywionych, z depresją, cukrzycą i niektórymi chorobami psychicznymi, takimi jak nerwica natręctw czy zaburzenia lękowe. Pomimo tego, że przeciętnej osobie raczej nie grozi niedobór inozytolu, dotychczasowe badania nad tą substancją pokazują, że warto ją suplementować dla dodatkowych korzyści zdrowotnych.
Rola inozytolu w organizmie:
- Inozytol bierze udział w przemianach cholesterolu i lipidów, tym samym regulując odpowiednie ich stężenie we krwi i wątrobie,
- odgrywa istotną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych,
- jest niezbędny do tego, aby rosły nasze włosy,
- bierze udział w produkcji męskiego nasienia,
- wchodzi w skład błon komórkowych.
INOZYTOL – DZIAŁANIE
Inozytol jako suplement:
- wyraźnie poprawia nastrój,
- uspokaja i łagodzi napięcie wywołane stresem,
- poprawia insulinowrażliwość, szczególnie u diabetyków,
- wspiera gospodarkę hormonów płciowych u kobiet z PCOS.
Największą zaletą inozytolu jest jego pozytywny wpływ na samopoczucie. Jest on na tyle istotny, że substancję tę nazywa się niekiedy witaminą szczęścia. Działanie to polega na tym, że inozytol uwrażliwia receptory serotoninowe w mózgu, co oznacza większą responsywność mózgu na serotoninę, a dodatkowo hamuje wychwyt zwrotny serotoniny, zwiększając jej poziom we krwi. Serotonina jest neurohormonem, który odpowiada za nasz dobry i stabilny nastrój. Warto wspomnieć, że w badaniach wykazano pozytywny wpływ suplementacji inozytolem (18 g dziennie) na samopoczucie pacjentów z chorobami nerwowymi (depresja, nerwice, zaburzenia lękowe oraz obsesyjno-kompulsywne) [1, 2, 3, 4].
Inozytol wykazuje również działanie uspokajające. Mechanizm tego działania polega na zwiększeniu wrażliwości receptorów zaangażowanych w układ GABA-ergiczny oraz na naśladowaniu aktywności aminokwasu GABA. Skutkuje to wyciszeniem, zmniejszeniem lęku i niepokoju, a także wzrostem opanowania [5].
Kolejną bardzo ważną cechą inozytolu jest jego zdolność do podnoszenia wrażliwości tkanek na insulinę. Sprzyja to lepszemu wykorzystaniu glukozy przez organizm, a tym samym prowadzi do unormowania poziomu glukozy we krwi. Jest to korzystne nie tylko dla osób borykających się z zaburzeniami metabolicznymi, ale także dla tych, którzy chcą schudnąć [6].
Inozytol ceniony jest także za pozytywny wpływ na żeńską gospodarkę hormonów płciowych, zwłaszcza u kobiet dotkniętych PCOS (zespół policystycznych jajników). Choroba ta wiąże się z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, zbyt wysokim poziomem androgenów oraz insulinoopornością. Liczne badania wykazały, że inozytol pomaga zredukować wszystkie te objawy i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie chorych [7, 8].
SKŁAD
Mio-inozytol otrzymywany w procesie hydrolizy fityny roślinnej.
100% – bez dodatku wypełniaczy, barwników, konserwantów i substancji poślizgowych.
Produkt odpowiedni dla wegan. Wolny od GMO.
INOZYTOL – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
1 lub 2 miarki 2 razy dziennie. Dodaj do niewielkiej ilości wody. Spożywaj przed posiłkiem.
1 płaska miarka (0,5 ml) zawiera 350 mg inozytolu.
Zalecana dzienna porcja (5 miarek) wynosi 1750 mg inozytolu na dobę. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji.
Mniejsze ilości (np. 1 miarkę dziennie) można podawać dzieciom.
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety oraz nie zastąpią zdrowego trybu życia.
W badaniach stosowano następujące dawki:
Nastrój: 0,5-2 g na dobę.
Metabolizm glukozy: 4 g na dobę.
W PCOS: 2-4 g na dobę.
W chorobach psychicznych: 6-18 g na dobę.
Numer zgłoszenia GIS: GIS-ŻP-SD-4230-05956/KC/19
PRZECIWWSKAZANIA
Wystąpienie nadwrażliwości.
Mio-inozytol można suplementować w ciąży. Stosuje się go wtedy, gdy pacjentka cierpi na cukrzycę.
Inozytol nie jest także niewskazany podczas karmienia piersią – może być podawany niemowlętom i dzieciom (znajdziemy go np. w mlekach modyfikowanych dla niemowląt).
Działania niepożądane:
Przyjmowanie wysokich ilości (pow. 15 g na raz) inozytolu może poskutkować biegunką i nudnościami. Poza tym substancja ta nie jest toksyczna i nie wywołuje skutków ubocznych przy długotrwałym stosowaniu.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.
BIBLIOGRAFIA
1. Double-blind, controlled trial of inositol treatment of depression. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. A meta-analysis of inositol for depression and anxiety disorders. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Inositol treatment of obsessive-compulsive disorder. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Effect of inositol on bulimia nervosa and binge eating. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. http://neuroexpert.org
6. Potential role and therapeutic interests of myo-inositol in metabolic diseases. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
7. Effects of myo-inositol in women with PCOS: a systematic review of randomized controlled trials. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
8. Inositol: history of an effective therapy for Polycystic Ovary Syndrome. https://www.europeanreview.org
9. https://www.webmd.com
10. https://en.wikipedia.org
11. http://zasadyzywienia.pl