Łupiny kakao – źródło błonnika pokarmowego
Łupiny kakao otrzymuje się podczas prażenia ziaren kakaowca. Zawierają one bardzo dużo błonnika, a także niewielkie ilości teobrominy, magnezu i polifenoli.
Napoje z łupin kakaowych mają delikatne działanie pobudzające i poprawiające nastrój.
W przeszłości napoje z łupin kakaowych znane były w Polsce ze swoich właściwości laktacyjnych i do dziś wykorzystuje się je w celu wzmocnienia laktacji, jednak nie ma na to dowodów naukowych.
Łuski kakaowe nadają się do spożycia, warto więc eksperymentować. Można je stosować tak, jak otręby (czyli łuski zbożowe) i dodawać do porannej owsianki, do koktajli, jogurtów, shake’ów i sałatek w postaci ciętej lub zmielonej. Spożywanie łusek znacząco podnosi podaż błonnika w diecie i poprawia perystaltykę jelit, dlatego zalecane jest osobom cierpiącym na zaparcia.
Na Wyspach Karaibskich łupiny kakaowe wykorzystuje się do przygotowania fantastycznego, aromatycznego naparu: wystarczy zalać je wrzątkiem. Można też dodać je do ulubionej herbaty, aby nadać jej czekoladową nutę. Napój taki z pewnością docenią osoby na diecie niskokalorycznej, gdyż nie dostarcza on energii. A wystarczy już sam zapach czekolady, aby podnieść poziom endorfin w mózgu!
Innym pomysłem na wykorzystanie łupin jest zmielenie ich w młynku do kawy, ewentualne dodanie ulubionych przypraw, takich jak wanilia, cynamon lub kardamon i zaparzenie uzyskanego proszku w ekspresie ciśnieniowym.
Co ciekawe, na Śląsku istnieje przepis na tradycyjny napój z łuski kakaowej, zwany kakałszale. Aby go przygotować, wystarczy zalać ¼ szklanki łusek wrzątkiem i zagotować. Po upływie 10 minut należy przecedzić napój i połączyć go z mlekiem i ewentualnie odrobiną cynamonu czy miodu. Smak naparu jest zbliżony do tradycyjnego kakao, choć nieco bardziej ziemisty.
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.braciacyba.pl
2. http://www.confectionerynews.com
3. http://dbam-o-siebie.pl
4. http://www.foodrepublic.com
5. http://www.foodnavigator.com