Kamfora naturalna i syntetyczna / Chiny
Kamfora to organiczny związek, który otrzymuje się z olejku eterycznego cynamonowca kamforowego (Cinnamomum camphora) – długowiecznego drzewa rosnącego w Azji. Kamforę można również pozyskać syntetycznie z pinenu. W naszej ofercie dostępne są obie wersje.
Czysta kamfora ma postać białego ciała stałego o silnym, charakterystycznym zapachu. Należy ją trzymać w zamkniętym opakowaniu, gdyż w temperaturze pokojowej ulega sublimacji – zmienia postać ze stałej w gazową. Stąd wzięło się powiedzenie „znikł jak kamfora”.
Kamfora jest substancją o szerokim zastosowaniu w przemyśle farmaceutycznym i tworzyw sztucznych. Znajdziemy ją w maściach przeciwbólowych i przeciwkaszlowych oraz w środkach do odstraszania owadów. Poza Europą jest używana w przemyśle spożywczym w celu ochrony produktów przed owadami i drobnoustrojami. Dawniej stosowana była w tradycyjnej medycynie Indii, Chin i Japonii jako środek przeciwkaszlowy podczas przeziębienia, zapalenia oskrzeli i astmy oraz w formie maści na bóle reumatyczne, zwichnięcia i bóle mięśniowe, a więc podobnie jak dziś.
Kamfora w kontakcie ze skórą powoduje uczucie chłodu, aktywując receptory zimna. W tym samym czasie działa znieczulająco na receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, podrażnienia i swędzenia, przynosząc ulgę.
KAMFORA – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- łagodzi bóle mięśniowe i stawowe
- działa antybakteryjnie, antywirusowo, przeciwpasożytniczo i przeciwgrzybiczo
- pomaga odblokować zatkany nos
- łagodzi kaszel i ułatwia oddychanie
- miejscowo pobudza krążenie krwi
ZASTOSOWANIE
- Do stosowania zewnętrznego w postaci oleju, maści lub kremu na bolące mięśnie i stawy.
- Do inhalacji i wcierania w klatkę piersiową przy zatkanych drogach oddechowych.
- Jako środek antyseptyczny do pielęgnacji skóry dotkniętej infekcją lub zakażeniem.
SKŁAD
Kamfora 100%. Najwyższa jakość!
Dostępne są dwa rodzaje kamfory w naszym sklepie:
W opakowaniach 50 g i 250 g jest kamfora produkowana w syntezie chemicznej, natomiast w opakowaniu 25 g (naturalna) jest kamfora pozyskiwana metodą ekstrakcji i oczyszczania z cynamonowca kamforowego.
SPOSÓB UŻYCIA
Produkt przeznaczony do użytku zewnętrznego. Zaleca się, aby stężenie kamfory w produktach do stosowania na skórę nie przekraczało 11%.
Maść kamforowa:
W kąpieli wodnej rozpuść 90 g wazeliny i 10 g kamfory. Dokładnie wymieszaj. Możesz dodać olejek eteryczny – będzie tu pasował sosnowy lub eukaliptusowy. Następnie przelej maść do wyparzonego słoiczka i pozostaw do zastygnięcia. Przechowuj szczelnie zamkniętą w ciemnym miejscu i w temperaturze pokojowej.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Kamfory nie należy aplikować na uszkodzoną skórę! Kamfora łatwo dostaje się do krwiobiegu i może wywołać efekt toksyczny.
Kamfora to substancja łatwopalna, należy przechowywać ją z dala od źródeł ciepła i otwartego ognia.
Brak danych dotyczących stosowania zewnętrznego w czasie ciąży i karmienia piersią. W takich sytuacjach zaleca się zrezygnowanie ze stosowania kamfory lub konsultację z lekarzem.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Cynamonowiec kamforowy to długowieczne drzewo, osiągające nawet 1000 lat. Należy do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Jego ojczyzną są Chiny, Indie, Japonia, Mongolia, Wietnam i Tajwan. Jest gatunkiem szeroko uprawianym w celu pozyskania kamfory, którą zbiera się dopiero z 40-letniego drzewa. Kamforowiec może osiągnąć aż 50 m wysokości! Tworzy przy tym gruby, mocny pień i ogromną, rozłożystą koronę. Jego kora jest szarobrązowa i pokryta głębokimi bruzdami. Liście są duże, mają kształt odwróconej łzy i lśniącą powierzchnię. Kwiaty są drobniutkie, białe, 6-krotne. Zebrane są w grona. Owoce są kuliste, czarne i połyskujące.
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię w naszym laboratorium.
Do produktu Kamfora dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Kartę charakterystyki (MSDS)
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.ijcasereportsandimages.com
2. https://pl.wikipedia.org
3. https://www.futuremarketinsights.com
4. https://www.webmd.com
5. https://pl.wikipedia.org
6. https://pfaf.org