Nasiona kardamonu bez łupiny
Kardamon to jedna z najstarszych przypraw na świecie. Początki jego wykorzystania w kuchni sięgają aż 4000 lat wstecz. Pochodzi z południowych Indii, gdzie do dziś jest powszechnie uprawiany, ale największe jego plantacje znajdują się w Gwatemali. Ceniony jest za unikatowy aromat, łączący intensywną, mleczną słodycz z delikatnie ostrą korzennością.
Warto zaznaczyć, że w naszej ofercie znajdziecie dwa rodzaje mielonego kardamonu: mielone całe owoce, czyli nasiona wraz z zieloną łupiną, oraz mielone same nasiona. Obie wersje nieco różnią się od siebie smakiem i zapachem, dlatego zachęcamy do stestowania obu z nich i wybrania swojej ulubionej :)
Jeśli wybierzecie całe ziarenka kardamonu, zalecamy mielić je tuż przed użyciem. Można je także dodawać w całości, np. do kawy, ale lepiej je potem wyłowić, ponieważ przypadkowe ugryzienie ich nie jest najprzyjemniejszą przygodą.
ZASTOSOWANIE
Kardamon to jedna z czołowych przypraw kuchni azjatyckiej, zwłaszcza indyjskiej, ale także bliskowschodniej. Pasuje więc do potraw typu curry, potraw z ryżem i zup na bazie mleka kokosowego. Koniecznie wypróbujcie kawę z jego dodatkiem albo przygotujcie tradycyjny, indyjski chai.
Kardamon doskonale podkreśla smak zupy dyniowej i innych zup kremów. Nadaje wspaniały aromat naleśnikom i omletom. Ze względu na swoją słodycz świetnie komponuje się z wypiekami. Nie obędzie się bez niego żaden piernik ani pierniczek, zyskają również te bardziej klasyczne ciasta, takie jak babki czy serniki.
Nie zapomnijcie też o tym, że wyrazistymi przyprawami korzennymi lub ziarnistymi można aromatyzować alkohol ;) Wystarczy wsypać do słoiczka łyżeczkę nasion kardamonu, zalać szklanką wódki, zakręcić i wstawić do lodówki lub zamrażarki na tydzień. Efekt będzie co najmniej interesujący!
Na koniec ważna rada – z kardamonem nie należy przesadzać! Jego nadmiar w potrawie może spowodować długotrwały uraz do tej przyprawy (wiem z doświadczenia).
SKŁAD
Nasiona kardamonu bez łupiny 100%.
SPOSÓB UŻYCIA
Kardamon bez łupiny należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, aby zapobiec wietrzeniu aromatu!
Nasiona kardamonu charakteryzują się niezwykle bogatym aromatem. Pachną intensywnie, słodkawo, a w smaku są korzenne i lekko ostre. Po rozgryzieniu pozostawiają uczucie świeżości na języku.
Nasiona można dodawać w całości lub w postaci zmielonej do wielu potraw, nie tylko orientalnych. Kardamon nadaje się do potraw słonych, ostrych i słodkich. Doskonale komponuje się z ryżem i potrawami curry, a także z owsianką czy kaszą na słodko. Dodawany jest też do mięs i ryb. Nie należy przesadzać z ilością, gdyż nadmiar kardamonu może zepsuć smak potrawy. Wystarczy od 2 do 5 ziarenek.
Warto dodawać go do kawy i herbaty, a nawet do alkoholi domowej roboty, aby nadać im bogatszy aromat. Kardamon można również wypić w postaci naparu bez dodatków albo z dodatkiem imbiru, miodu i przypraw korzennych.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Kardamon to bylina z rodziny imbirowatych, której łodygi rosną na wysokość od 2 do 5 m. Korzenie kardamonu tworzą bulwiaste kłącza, a jego kwiaty są zielone z białą końcówką i fioletowymi żyłkami. Nasiona kardamonu znajdują się w strąkach, które wyrastają z łodyg na poziomie gruntu.
Kardamon jest jedną z najstarszych przypraw na świecie. Pochodzi z południowych Indii i ze Sri Lanki. Jest ziołem zarówno rosnącym dziko w lasach jak i uprawianym na polach w całych Indiach, w południowej Azji, Indonezji i w Gwatemali. Jego uprawy są kosztowne i czasochłonne, stąd wysoka cena. Aby kardamon dojrzał, potrzeba trzech lat. Potem owocuje przez 10-15 lat. Strąki z dojrzałymi owocami kardamonu zbierane są podczas pory suchej, a więc naszej jesieni i suszone w całości na słońcu, albo w piecach.
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Kardamon owoc bez łupinki dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.przyprawowy.pl
2. http://pl.herbs2000.com
3. http://www.naturalnews.com