Bombille

Bombilla – sklep

Bombilla to obok tykwy lub matero niezbędne narzędzie do picia yerba mate. Jest to metalowa rurka zakończona sitkiem, które umożliwia picie naparu bez połykania drobno pociętych fragmentów ostrokrzewu. Bombilla do yerba mate wykonana jest zwykle ze stali nierdzewnej, alpaki, stopu miedzi i niklu lub ze srebra, ale znajdą się też takie z bambusa. Rurki do yerby posiadają najróżniejsze kształty i zdobienia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Bombilla, yerba

Pierwsza rurka do picia yerba mate została wykonana przez Indian z plemienia Guarani, którzy wiele lat temu zapoczątkowali tradycję spożywania naparów z ostrokrzewu. Początkowo bombillę stanowił pusty w środku kawałek trzciny lub innej rośliny, podziurawiony u dołu. Dopiero Hiszpanie, którzy przybyli na podbój Ameryki Południowej, zaprojektowali bombillę z metalu. Od tamtej pory zaczęły powstawać bombille wykonane z różnych metali, o rozmaitych kształtach i zakończeniach. Każdy kształt jest przemyślany i ma swoją funkcję.

Bombilla nierdzewna

Najprostsza bombilla to jednoczęściowa rurka ze stali nierdzewnej zakończona filtrem. Nieco bardziej wymyśle bombille mają u góry pierścień chłodzący, którego zadaniem jest odprowadzanie ciepła z gorącego naparu, aby nie poparzył nam ust. Pierścień ten jest również ozdobą bombilli. Może być wykonany z metalu lub z kamienia i opatrzony drobnym, rzeźbionym wzorkiem.

Bombille różnią się także kształtem filtra. Te klasyczne mają filtr w kształcie łyżeczki, który spełnia też funkcję „łopatki” i służy do opróżniania matero. Wyróżnia się tutaj ciekawy rodzaj bombilli o bardzo szerokim, okrągłym filtrze, która nazywana jest bombą. Przed zakupem takiej rurki należy się upewnić, czy zmieści się ona w naszym naczyniu :)

Filtr może mieć różne kształty – są filtry kuliste, kanciaste i sprężynkowe. Wszystkie świetnie się prezentują i stanowią ozdobę samą w sobie. Filtr sprężynkowy ma dodatkową zaletę, która polega na tym, że sprężynkę możemy zwężać lub rozszerzać za pomocą nacisku i regulować ilość płynu, który przez nią przepływa. Znacznie ułatwia to opróżnienie naczynia z resztką yerby na dnie.

Kolejną cechą, która odróżnia bombille od siebie, jest możliwość ich rozkładania. Niektóre modele mają wyjmowany albo odkręcany filtr. Filtr dodatkowo może mieć zawiasy, dzięki którym da się go otworzyć. Taka rozkładana konstrukcja jest łatwa w czyszczeniu, ale jej minusem jest to, że może się z czasem poluzować.

Rurka do yerba mate

Bombille wykonane są najczęściej z różnego rodzaju metali. Najpopularniejszą jest bombilla ze stali nierdzewnej, niedroga i funkcjonalna. W przystępnej cenie są też bombille pokrywane niklem, który ładnie się błyszczy, ale po pewnym czasie może zacząć się łuszczyć. Nieco droższe są piękne bombille z alpaki – stopu miedzi, niklu i cynku, który ma przypominać srebro, oraz bombille z czystego srebra – luksusowe rarytasy, których cena sięga aż 1000 zł :)

Na rynku bombilli znajdziemy nie tylko bombille metalowe, ale także bambusowe. Te bambusowe wyglądają bardzo efektownie, ale są znacznie mniej trwałe, jako że bambus jest materiałem organicznym i po dłuższym czasie może zacząć pękać. Jest to jednak świetny wybór na początek naszej przygody z yerba mate.

Bombilla – sklep

Bombilla to obok tykwy lub matero niezbędne narzędzie do picia yerba mate. Jest to metalowa rurka zakończona sitkiem, które umożliwia picie naparu bez połykania drobno…

[Zobacz więcej]

Filtrowanie

Waga
od do szt
Flaga
Cena netto
od do
Cena
od do
Rozmiar
Dostępny w magazynie
Twój wybór: Usuń wszystko

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK