Klitoria – napój o barwie zmierzchu.

Zaparz ją, by zobaczyć, jak zmienia się świat. Jak zmieniasz się Ty.

Kiedy na stole pojawia się filiżanka naparu z klitorii ternateńskiej, ma się wrażenie, że spogląda się w głąb jeziora, w którym odbija się letnie niebo tuż po zachodzie słońca. Ten niezwykły kwiat zachwyca nie tylko intensywnie niebieskim kolorem, ale i subtelną mocą, jaką skrywa w płatkach.



Roślina, której łacińska nazwa – Clitoria ternatea – nawiązuje do kobiecego ciała, od wieków czczona była w medycynie indyjskiej i tajskiej. Dziś na nowo odkrywamy jej neuroprotekcyjne, przeciwutleniające i antystresowe działanie.



Napar dla mózgu i duszy


W ajurwedzie, klitoria należy do grupy medhya rasayana – ziół wzmacniających intelekt, pamięć i układ nerwowy. Współczesna nauka nie pozostaje dłużna: badania wykazują, że antocyjany obecne w kwiatach działają ochronnie na neurony, poprawiają przepływ krwi w mózgu, a także wspomagają plastyczność synaptyczną – klucz do nauki i zapamiętywania.



Związki te wspierają również wzrok (szczególnie siatkówkę), skórę i włosy. W Azji mówi się, że regularne picie naparu z klitorii opóźnia siwienie i wspomaga porost włosów. W tradycyjnych społecznościach Tajlandii i Birmy klitoria była napojem rytualnym, przygotowywanym przed kontemplacją, modlitwą i… zakochaniem się.



Niebieska herbata – poezja w filiżance


Zaparz mnie – mówi kwiat – a pokażę ci, jak zmienia się świat.


Napar z klitorii jest termicznie barwny – zmienia kolor pod wpływem pH. To nie tylko efektowna ciekawostka, ale też subtelna metafora – jak my, zmienia się w zależności od środowiska. Kiedy dodasz sok z cytryny,  głęboki błękit stanie się fioletem. Zmieszaj z hibiskusem – uzyskasz tonacje różu i burgundu.




Letni rytuał – herbatka z klitorii na zimno


Składniki:
• 5–7 suszonych kwiatów klitorii
• 250 ml wody
• łyżeczka miodu (lub syropu z agawy)
• sok z cytryny – kilka kropel przemiany
• kostki lodu
• cichy wieczór lub poranek


1. Zalej kwiaty wrzątkiem. Niech naciągną barwą i właściwościami.
2. Po 10 minutach przecedź, ostudź.
3. Dodaj miód, zamieszaj. Wrzuć kostki lodu.
4. Dodaj sok z cytryny i patrz na roślinną alchemię.



Niebieski kwiat jako metafora


Wypij ją wieczorem. Albo o świcie. Zaparz ją komuś, kogo kochasz. Albo sobie – jeśli akurat zapominasz, że warto kochać także siebie.



Jej nazwa nawiązuje do kobiecej energii, a sam kwiat – jakby celowo stworzony dla zmysłów. Działa relaksująco, wzmacnia układ nerwowy i pozwala znaleźć równowagę  podczas letnich wieczorów.



Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.

Wprowadzając i zatwierdzając swoje dane, wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera na zasadach określonych w Regulaminie

O nas
Uwielbiamy zioła i chcemy dzielić się nimi z Wami! Współpracując z producentami z Polski oraz z różnych zakątków świata, stale rozwijamy naszą unikalną, bardzo bogatą ofertę. Dodatkowo współdziałamy z lokalnymi zielarzami, którzy pozyskują dla nas dzikie, rodzime zioła szanując zasady zrównoważonego zbioru. Zajmujemy się również uprawą wybranych roślin na naszym ekologicznym polu w Wiśniewce. Obecnie nie tylko sprowadzamy, uprawiamy, zbieramy i sprzedajemy zioła, ale także dzielimy się wiedzą na ich temat. Zajrzyj na nasz Magiczny Blogród, aby dowiedzieć się więcej!
Kontakt

Nasz zespół obsługi klienta jest do Waszej dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00

Obserwuj nas

© MagicznyOgród 2025. All Right Reserved.
e-commerce platform by

Metody dostawy
InPost
GLS
DPD
Poczta Polska
Metody płatności
Visa
MasterCard
Przelewy24
BLIK
PayPal
more