Klitoria ternateńska (Clitoria ternatea) wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i przyczynia się do poprawy pamięci. Jej kwiaty posiadają tak dużo antocyjanów, że stanowią znakomite źródło ciemnoniebieskiego barwnika, który może zostać wykorzystany do przyrządzania ciekawych estetycznie potraw, a także w produkcji domowych kosmetyków i do farbowania włosów. Właściwości barwiące kwiatów klitorii wykorzystuje się w azjatyckiej kuchni. W Tajlandii, Birmie i Malezji możemy spotkać ryż, desery i napoje w niebieskim kolorze, które powstały na bazie naparu lub wyciągu z kwiatów.
Roślinę tę już od zamierzchłych czasów wykorzystywano w Indiach, Chinach i Tajlandii w celu usprawnienia pracy mózgu, często w połączeniu z innymi ziołami, określanymi wspólną nazwą Shankapushpi. Stosowano ją również w przypadku depresji, niepokoju i wysokiego narażenia na stres. Ponadto napary z kwiatów klitorii, zwane niebieską herbatą, popularne były w Tajlandii jako środek hamujący siwienie włosów i wzmacniający je. Napary zalecane były także w przypadku obniżonej odporności, dla poprawy wzroku i pomocniczo w chorobach oczu. Obecnie w Azji produkuje się wiele produktów kosmetycznych opartych o wyciągi z kwiatów klitorii. Zawarte w kwiatach antocyjany pozytywnie wpływają na skórę, oczy i włosy.
Nazwa rodzajowa clitoria pochodzi od łacińskiego słowa clitoris, oznaczającego łechtaczkę. Została nadana tej roślinie z powodu wyglądu jej kwiatów, które kształtem rzeczywiście przypominają kobiecą łechtaczkę.
Właściwości prozdrowotne:
[1, 2, 3]
Klitoria ternateńska – kwiat 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Do związków aktywnych obecnych w kwiatach klitorii należą antocyjany, flawonoidy – m.in. delfinidyna, kemferol, kwercetyna, mirycetyna; laktony, fitosterole i terpenoidy.
Klitoria – herbata:
2-6 kwiatów zalać 1 szklanką wrzącej wody. Przykryć i odstawić na 10-15 minut. Można pić bez ograniczeń
Kwiaty klitorii można połączyć z ulubioną herbatą, trawą cytrynową, miodem i sokiem z cytryny. Po zakwaszeniu naparu uzyskamy barwę purpurową.
Kulinarnie:
Napar z kwiatów klitorii to doskonały środek do barwienia żywności na niebiesko. W Azji często barwi się w ten sposób ryż, ciasta i desery.
Nalewka:
Proporcje 1:5. Alkohol 50-60% lub mocne wino wytrawne. Macerować min. 7 dni, przefiltrować. Nalewkę na alkoholu zażywać 1-2 razy dziennie po 10 ml (2 łyżeczki), nalewkę na winie – 30 ml raz dziennie. Stosować przez 3-4 tygodnie, po czym zrobić 2-3 miesiące przerwy.
Intrakt:
Proporcje 1:5. Gorący alkohol 50-60% z dodatkiem odrobiny kwasku cytrynowego lub witaminy C. Macerować min. 7 dni, przefiltrować. Zażywać po 5 ml 2 razy dziennie.
Klitoria w proszku:
Zmielone kwiaty klitorii można spożywać 3 razy dziennie po 3-5 g (0,5-1 łyżeczka). Proszek warto wymieszać z ciepłą wodą lub miodem.
Sproszkowane kwiaty klitorii mogą również posłużyć jako niebieski barwnik do żywności, farbowania tkanin i włosów oraz do produkcji domowych kosmetyków. Wystarczy dodać szczyptę lub więcej proszku do wody lub innego płynu i pozostawić do naciągnięcia. Woda nie musi być bardzo gorąca, ale w chłodniejszej wodzie kolor będzie wolniej naciągał. Niebieski roztwór można dodawać do mydeł, kremów, wód kwiatowych i perfum. Można go także wlać do kąpieli, aby nadać jej szalony kolor. Dodatek soku z cytryny lub innego środka zakwaszającego pozwoli uzyskać kolor różowy.
Pozytywny wpływ na pamięć i funkcjonowanie układu nerwowego wzmocni brahmi, ashwagandha, ginkgo biloba, guarana w proszku i żeń-szeń syberyjski.
Produkt uznawany jest za bezpieczny, ale lepiej go unikać w czasie ciąży i laktacji.
Klitoria ternateńska to żywotna i trwała roślina pnąca z rodziny bobowatych. Pochodzi z Afryki, a dziś występuje także w gorących i wilgotnych rejonach Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, na Karaibach oraz w północno-wschodniej Australii. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych i wilgotnych, ale toleruje różne gleby i dobrze się adaptuje do trudniejszych warunków środowiska.
Klitoria osiąga od 0,5 do 3 m długości. Jej łodyga jest cienka, delikatna i splątana. Rosną na niej liście pierzaste, składające się z 5-7 mniejszych listków o owalnym kształcie. Liście i łodyga są rzadko owłosione. Kwiaty klitorii są zwykle intensywnie niebieskie z białym przejaśnieniem po środku, ale mogą być też błękitne, bladofioletowe lub białe. Kształtem przypominają kobiecą łechtaczkę i to właśnie stąd pochodzi nazwa rodzajowa tej rośliny. Owoce klitorii to zielone strąki przypominające owoce zielonego groszku, których długość wynosi od 4 do 13 cm. Wewnątrz nich znajdują się ciemnobrązowe nasiona o nerkowatym kształcie i długości 5-7 mm.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Klitoria ternateńska kwiat dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
1. https://examine.com
2. Clitoria ternatea and the CNS. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. http://rozanski.li
4. https://bluechai.com
5. https://dietetycy.org.pl
6. http://www.tropicalforages.info
7. https://en.wikipedia.org
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas