Nanga

Kmin rzymski nasiona

Cuminum cyminum Mocno pachnące, okazałe nasiona kuminu, niezbędne w indyjskiej kuchni. Warto przed użyciem podprażyć je krótko na patelni.
13,44 zł
  • Cena za 100g:13,44 zł
Wybierz opcję
Kmin rzymski nasiona
Kmin rzymski nasiona
Kmin rzymski nasiona
Kmin rzymski nasiona
Kmin rzymski nasiona
Kmin rzymski nasiona
Kmin rzymski nasiona
Kmin rzymski nasiona

Opis produktu

Kmin rzymski cały

Kmin rzymski, zwany również kuminem, to przyprawa szczególnie charakterystyczna dla Indii, Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Trudno nie spotkać w tych rejonach potrawy niedoprawionej kminem rzymskim, czy to całym, czy mielonym. Jego niezwykły aromat doskonale dopełnia smak i zapach dań mięsnych i wegetariańskich, wypieków, zup, falafli, placków czy hummusów. W Indiach przyrządza się z niego ponadto przepyszny napój o nazwie jeera water – jest to wywar z nasion kuminu spożywany w celu poprawy trawienia albo po prostu jako aromatyczna herbata. Aby go zrobić, wystarczy gotować łyżeczkę nasion w małym garnku wody przez kilka minut. Nasiona można zalewać i gotować kilka razy aż wywar zblednie. Jeera water smakuje doskonale zarówno bez dodatków, jak i z odrobiną miodu.


Jak smakuje kmin rzymski?

Nasiona te mają ziemisto-słodki zapach i gorzkawy, lecz odświeżający smak. Po uprażeniu stają się bardziej kruche i wydzielają przyjemny zapach, typowy dla prażonych nasion czy orzechów. Aromat potraw z dodatkiem kminu rzymskiego nabiera orientalnej głębi. Nie należy jednak z nim przesadzać, gdyż jego nadmiar w potrawie jest odpychający.


Kmin rzymski – jak stosować?

Jeśli chcemy użyć nasion w całości, najlepiej dodać je na zeszkloną już na patelni cebulę i pozwolić im się uprażyć zanim wszystko wymieszamy. Można też podprażyć je na suchej patelni przez 30 sekund. Jeśli potrzebujemy mielonego kuminu, warto zmielić go w młynku (do kawy) tuż przed użyciem i wykorzystać na świeżo. Pozostałą ilość najlepiej przechowywać w czystym, szklanym słoiczku, szczelnie zakręconym.


Kmin rzymski – do czego można go dodać?

  • potrawy mięsne i wegańskie
  • curry
  • hummus
  • falafel
  • soczewica i ciecierzyca
  • pasty do chleba
  • placki
  • naleśniki
  • papadamy
  • samosy
  • zupy
  • sałatki
  • kapusta i bigos
  • do wypieku chleba
  • do herbaty


Kmin rzymski – trochę historii

Pochodzenie tej rośliny jest niejasne, ponieważ dziś nie występuje ona w stanie dzikim. Wiadomo jednak, że uprawiana była już w starożytnych Indiach, Egipcie, Grecji i Rzymie.

Nasiona kminu rzymskiego pełniły rolę przyprawy, leku i kosmetyku. Egipcjanie używali ich ponadto do mumifikacji zwłok. Pomimo iż bardzo cenione, symbolizowały niezbyt pozytywne cechy, mianowicie chciwość i skąpstwo. Z tego powodu dawny cesarz rzymski – Marek Aureliusz – nosił przydomek Cuminus.

Główną cechą prozdrowotną nasion kuminu, wychwalaną przez dawnych uczonych, był pozytywny wpływ na trawienie. Kumin uchodził za najlepszą przyprawę wzmagającą apetyt, likwidującą dolegliwości trawienne i usuwającą wzdęcia spośród wszystkich ówcześnie znanych. Ale to nie wszystko. Stosowano go w leczeniu… „bladości twarzy”, a także sporządzano z niego kąpiele mające uśmierzać bóle mięśni.

Nieco bardziej na północ Europy, w krajach celtyckich, nasiona kminu rzymskiego miały zupełnie inne znaczenie symboliczne. Wierzono tam, że pomagają zachować wierność, dlatego kobiety podawały swoim małżonkom wino i chleb z dodatkiem tych nasion, kiedy wybierali się oni w podróż lub na wojnę. Kumin miał też sprzyjać utrzymaniu przy sobie dóbr, dlatego zamożni umieszczali jego nasionka w różnych przedmiotach w swoim domu, aby uchronić je przed kradzieżą.

Jeszcze inne znaczenie miał kmin rzymski w dawnej Germanii, gdzie panowało przekonanie, że przywołuje on leśne duchy. Z tego powodu ci, którzy mieszkali blisko lasów, unikali w swojej kuchni nasion kminu rzymskiego z obawy przed nieproszonymi gośćmi.


SKŁAD


Kmin rzymski – całe nasiona 100%. Surowiec najwyższej jakości!


PRZECIWWSKAZANIA


Nadwrażliwość na roślinę.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Kmin rzymski (Cuminum cyminum) to roślina jednoroczna z rodziny selerowatych (lub też baldaszkowatych) – Apiaceae. Jest dziś szeroko uprawiana w krajach tropikalnych. Osiąga 30-50 cm wysokości. Tworzy rozgałęzioną łodygę porośniętą długimi, nitkowatymi liśćmi, podobnymi do liści kopru. Na szczytach pędów rodzi drobne, różowe kwiaty zebrane w typowy dla selerowatych baldachowaty kwiatostan. W ich miejscu pojawiają się torebki z aromatycznymi nasionkami.


BADANIE LABORATORYJNE


Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.

Do produktu Kmin rzymski owoc dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

  • Certyfikat analizy
  • Specyfikację jakościową

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


ŹRÓDŁA


1. History of Cumin. http://www.ourherbgarden.com/herb-history/cumin.html
2. Cuminum cyminum – L. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cuminum+cyminum
3. Cumin. https://en.wikipedia.org/wiki/Cumin
4. Kmin rzymski. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kmin_rzymski



Właściwości

Opinie (11)

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.

Wprowadzając i zatwierdzając swoje dane, wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera na zasadach określonych w Regulaminie

O nas
Uwielbiamy zioła i chcemy dzielić się nimi z Wami! Współpracując z producentami z Polski oraz z różnych zakątków świata, stale rozwijamy naszą unikalną, bardzo bogatą ofertę. Dodatkowo współdziałamy z lokalnymi zielarzami, którzy pozyskują dla nas dzikie, rodzime zioła szanując zasady zrównoważonego zbioru. Zajmujemy się również uprawą wybranych roślin na naszym ekologicznym polu w Wiśniewce. Obecnie nie tylko sprowadzamy, uprawiamy, zbieramy i sprzedajemy zioła, ale także dzielimy się wiedzą na ich temat. Zajrzyj na nasz Magiczny Blogród, aby dowiedzieć się więcej!
Kontakt

Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00

Obserwuj nas

© MagicznyOgród 2025. All Right Reserved.
e-commerce platform by

Metody dostawy
InPost
GLS
DPD
Poczta Polska
Metody płatności
Visa
MasterCard
Przelewy24
BLIK
PayPal
more