Kozieradka – kapsułki
Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum) to roślina strączkowa, znana nam głównie jako przyprawa. Jej bladożółte, aromatyczne i gorzkie w smaku nasiona stosowane są w kuchni w całości lub po zmieleniu. Możemy się z nimi zetknąć głównie w kuchni indyjskiej, cejlońskiej, marokańskiej i bliskowschodniej.
Nasiona kozieradki są ponadto wysoko cenione w zielarstwie jako afrodyzjak, środek wspomagający trawienie i wydzielanie żółci, pobudzający laktację, poprawiający przemiany glukozy i pomagający utrzymać prawidłowy cholesterol. Można sporządzać z nich napary i po namoczeniu zjadać albo spożywać je w formie zmielonej. Wymienione właściwości nasion znano i wykorzystywano w medycynie tradycyjnej wielu krajów już w czasach starożytnych.
Ze względu na wysoką wartość prozdrowotną nasion kozieradki powstał ekstrakt, będący esencją ich najlepszych właściwości. Proponowany przez nas ekstrakt z kozieradki standaryzowany jest na 40% saponin, które są głównymi związkami aktywnymi tej rośliny.
![](https://files.nanga.pl/ikonki/dzialanie_ss.png)
DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Ekstrakt z kozieradki podnosi popęd seksualny i poprawia jakość współżycia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Ekstrakt z kozieradki został szeroko przebadany pod kątem wpływu na gospodarkę hormonów płciowych i libido. Badanie Rao i wsp. z udziałem zdrowych mężczyzn wykazało, że ekstrakt z kozieradki przyjmowany przez minimum 6 tygodni wzmocnił popęd seksualny i poprawił jakość orgazmów, istotnie zwiększając satysfakcję z życia seksualnego (uczestnicy wypełniali ankiety). Panowie raportowali także poprawę siły mięśni, zwiększenie poziomu energii i wzrost samopoczucia. Poziom testosteronu u mężczyzn przyjmujących ekstrakt z kozieradki nie uległ zmianie [1].
Badania z udziałem kobiet również wykazały pozytywny wpływ kozieradki na jakość współżycia. Stosowanie ekstraktu przez okres minimum 2 cykli miesiączkowych spowodowało zwiększenie pożądania i częstszą ochotę na seks. W badaniach krwi okazało się, że u pań przyjmujących ekstrakt z kozieradki wzrósł poziom testosteronu i estradiolu [2].
- Ekstrakt z kozieradki łagodzi objawy menopauzy i poprawia funkcjonowanie kobiet w tym okresie.
Jako że kozieradka wpływa na gospodarkę hormonów płciowych, nie mogło zabraknąć badań sprawdzających efekt jej spożywania na funkcjonowanie kobiet w okresie menopauzy. Badania wykorzystujące ekstrakt z kozieradki wykazały, że istotnie redukuje on występowanie nieprzyjemnych objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, drażliwość i spadek libido. Co więcej, u kobiet przyjmujących ekstrakt wyraźnie poprawiło się samopoczucie, a także wzrosła satysfakcja z życia seksualnego i społecznego oraz ogólna jakość życia [3, 4].
- Ekstrakt z kozieradki wspomaga metabolizm glukozy oraz insuliny.
Kozieradka znakomicie wpływa na parametry związane z gospodarką glukozy oraz insuliny, co wielokrotnie wykazano w badaniach na zwierzętach i z udziałem ludzi. Zarówno same nasiona, jak i ekstrakt z kozieradki pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, optymalizują odpowiedź insuliny oraz poprawiają wrażliwość tkanek na insulinę [5, 6, 7].
- Ekstrakt z kozieradki pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.
Wpływ kozieradki na cholesterol udokumentowany jest równie dobrze, co jej wpływ na poziom glukozy i odpowiedź insuliny. Liczne badania z udziałem ludzi i zwierząt dowiodły, że kozieradka sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu całkowitego. Może też korzystnie wpłynąć na poziom cholesterolu LDL oraz triglicerydów we krwi, zwłaszcza u diabetyków. Właściwości te pozytywnie przekładają się na zdrowie całego układu sercowo-naczyniowego [7, 8].
![](https://files.nanga.pl/ikonki/caps/zastosowanie.png)
ZASTOSOWANIE
- w celu wzmocnienia libido i poprawy jakości życia seksualnego
menopauza
- w celu wsparcia metabolizmu glukozy, insuliny i cholesterolu
![](https://files.nanga.pl/ikonki/sklad_s.png)
SKŁAD
1 kapsułka zawiera 500 mg ekstraktu z kozieradki standaryzowanego na 40% saponin. Kapsułka wykonana z celulozy – odpowiednia dla wegan.
Bez dodatku wypełniaczy, barwników, konserwantów i substancji poślizgowych.
![](https://files.nanga.pl/ikonki/caps/dawkowanie_2.png)
SPOSÓB UŻYCIA
1 kapsułka raz lub dwa razy dziennie.
Zalecana dzienna porcja – 2 kapsułki – zawiera 1 g ekstraktu z kozieradki.
Suplement diety.
Nie przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety oraz nie zastąpią zdrowego trybu życia.
Numer zgłoszenia GIS: 2020/08/20/SD/CC6CED
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, PCOS, hiperandrogenizm, nadwrażliwość na kozieradkę. Może wystąpić reakcja krzyżowa w przypadku uczulenia na ciecierzycę, orzeszki ziemne i inne rośliny strączkowe. Nie podawać dzieciom.
![](https://files.nanga.pl/ikonki/charakterystyka.png)
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum) jest niewysoką rośliną jednoroczną, wytwarzającą palowy korzeń i pęk gęsto ulistnionej części nadziemnej. Należy do rodziny bobowatych. Jej ojczyzną są kraje Azji Zachodniej i Europy Wschodniej. Kozieradka posiada trójlistkowe liście złożone z listków o kształcie odwrotnie jajowatym. Rodzi żółte kwiaty motylkowe. Jej owocami są cienkie, wygięte strąki zawierające drobne nasiona o nieregularnym kształcie.
![](https://files.nanga.pl/ikonki/ex/bibliografia.png)
BIBLIOGRAFIA
1. Physiological aspects of male libido enhanced by standardized Trigonella foenum-graecum extract and mineral formulation. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Influence of a Specialized Trigonella foenum-graecum Seed Extract (Libifem), on Testosterone, Estradiol and Sexual Function in Healthy Menstruating Women, a Randomised Placebo Controlled Study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Efficacy of a Proprietary Trigonella foenum-graecum L. De-Husked Seed Extract in Reducing Menopausal Symptoms in Otherwise Healthy Women: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. A Novel Extract of Fenugreek Husk (FenuSMART™) Alleviates Postmenopausal Symptoms and Helps to Establish the Hormonal Balance: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Effect of Trigonella foenum-graecum (fenugreek) seeds on glycaemic control and insulin resistance in type 2 diabetes mellitus: a double blind placebo controlled study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. Effect of fenugreek seeds and leaves on blood glucose and serum insulin responses in human subjects. https://www.sciencedirect.com
7. Antidiabetic and hypocholesterolaemic effects of fenugreek. https://onlinelibrary.wiley.com
8. Effect of fenugreek on hyperglycaemia and hyperlipidemia in diabetes and prediabetes: A meta-analysis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
9. https://pl.wikipedia.org
10. https://en.wikipedia.org