• L-Karnozyna
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • L-Karnozyna
  rotator-prawo
  rotator-lewo

L-Karnozyna

 • W magazynie: 0 sztuk
  59,00
  W magazynie: 0 sztuk
  59,00
 • Produkt chwilowo niedostępny.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Karnozyna to związek chemiczny występujący naturalnie w organizmie człowieka. Najwięcej karnozyny znajduje się w mięśniach, poza tym obecna jest w żołądku, nerkach, tkance serca i mózgu. Organizm produkuje karnozynę z dwóch aminokwasów: beta-alaniny i histydyny. Pewne jej ilości dostarczamy również z pożywieniem (najwięcej karnozyny zawiera czerwone mięso), jednak ilości te bardzo szybko rozkładane są przez enzym karnozynazę i nie mają szansy spełnić swojej funkcji biologicznej. Przypuszcza się, że dopiero karnozyna dostarczona w większych ilościach w postaci suplementu ma możliwość dostać się do komórek, ponieważ zostaje rozłożona tylko częściowo.

Karnozyna została wyizolowana ponad 100 lat temu i stała się przedmiotem bardzo wielu badań naukowych, jednakże jej pełny potencjał nie został jeszcze dobrze poznany. Jej głównym zadaniem w organizmie jest neutralizowanie wolnych rodników, które powstają w wyniku przemian metabolicznych. Natomiast karnozyna jako suplement pełni rolę środka wspomagającego wydolność u sportowców, ale jest to tylko niewielka część jej możliwości. Badania wykazały, że substancja ta ma ogromny potencjał terapeutyczny, ze względu na swoje silne działanie antyoksydacyjne, antyglikacyjne, ochronne, chelatujące i buforujące.

Warto wiedzieć, że ilość karnozyny w organizmie maleje wraz z wiekiem, prawdopodobnie dlatego, że maleje również poziom hormonów płciowych, które potrzebne są do jej syntezy [1, 2, 3].

Karnozyna:

 • wykazuje silne działanie antyoksydacyjne,
 • wyraźnie hamuje procesy starzenia się,
 • działa ochronnie na mózg (ogranicza utratę neuronów) oraz na serce (zmniejsza ryzyko zawału),
 • chroni oczy i hamuje rozwój chorób degeneracyjnych oczu,
 • chroni słuch,
 • pozytywnie wpływa na funkcjonowanie kognitywne dzieci dotkniętych autyzmem.

Do najbardziej obiecujących właściwości L-karnozyny należy jej działanie przeciwstarzeniowe i ochronne. Obie te właściwości wynikają z potężnej, wielokierunkowej aktywności antyoksydacyjnej karnozyny. Substancja ta ma zdolność do neutralizowania szerokiej gamy szkodliwych związków: unieczynnia wolne rodniki hydroksylowe i nadtlenkowe oraz tlen singletowy, hamuje peroksydację lipidów, redukuje poziom dialdehydu malonowego. Dzięki temu chroni mózg, serce, oczy, narząd słuchu i inne narządy przed uszkodzeniami, które wywołują powyższe związki, prowadząc do osłabienia funkcji tych narządów. Zmiany prooksydacyjne są ponadto przyczyną zawałów i udarów, choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, chorób degeneracyjnych mózgu i oczu, nefropatii cukrzycowej i innych [2].

Działanie „odmładzające” karnozyny wykazano kilkukrotnie. W eksperymencie na muszkach owocowych karnozyna wydłużyła średnią długość życia samców aż o 20%, natomiast samic o 36%, ale tylko w połączeniu z witaminą E [4]. W badaniu, w którym przyspieszono starzenie się myszy, karnozyna znacznie wydłużyła ich oczekiwaną długość życia, a ponadto pozytywnie wpłynęła na zachowanie i wygląd zwierząt [5]. Przeprowadzono także badanie, w którym obserwowano wpływ doustnej suplementacji karnozyną na wygląd skóry. W tym celu 42 zdrowe osoby przyjmowały karnozynę przez 3 miesiące. Po upływie tego czasu ogólny wygląd skóry u badanych znacząco poprawił się, a dodatkowo nastąpiła redukcja zmarszczek [6].

Bardzo ciekawą cechą karnozyny jest jej wpływ na dzieci autystyczne. Badania kliniczne wykazały, że podawanie karnozyny dzieciom z ASD w ilości 400 mg 2 razy dziennie przez 8 tygodni poskutkowało znaczną poprawą ich ogólnego stanu. Zaobserwowano pozytywne zmiany w zachowaniu, socjalizacji, komunikacji i zrozumieniu języka. Autorzy badania podsumowali, że karnozyna poprawia przetwarzanie słuchowe dzieci, funkcjonowanie w społeczeństwie i świadomość otoczenia, a także pomaga im w wyrażaniu się. Mechanizmy działania karnozyny w tym przypadku są nieznane [7, 8].

Karnozyna w sporcie:

 • pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w mięśniach podczas intensywnego wysiłku fizycznego – w skrócie ujmując, redukuje powstawanie zakwasów,
 • zwiększa siłę mięśni i wydłuża ich wytrzymałość,
 • przyspiesza regenerację mięśni.

Sportowcy stosują L-karnozynę w celu zredukowania zakwasów, zmniejszenia uczucia zmęczenia i tym samym poprawienia wyników sportowych. Zjawiska te związane są z działaniem antyoksydacyjnym i buforującym karnityny. Działanie buforujące polega na utrzymywaniu wyższego pH w pracujących mięśniach, co skutkuje zmniejszoną produkcją kwasu mlekowego w momentach bardzo intensywnego wysiłku (kiedy naturalnie uruchamia się praca beztlenowa) i efektywniejszym wykorzystaniem tlenu. Powstawanie kwasu mlekowego i zakwaszenie mięśni powoduje zmęczenie i uniemożliwia dalszy trening, dlatego przy suplementacji karnozyną trening może być dłuższy i nie traci na intensywności.

Działanie przeciwutleniające karnozyny chroni z kolei mięśnie przed peroksydacją lipidów i nagromadzeniem dialdehydu malonowego (MDA), co następuje w wyniku obniżenia pH i przyczynia się do powstawania mikrouszkodzeń.

Obie powyższe właściwości nie tylko wspomagają pracę mięśni, ale też sprzyjają lepszej i szybszej ich regeneracji po treningu oraz pomagają zredukować mikrouszkodzenia. Na koniec warto wspomnieć, że karnozyna nie jest zaliczana do substancji dopingujących [9].


SKŁAD

L-karnozyna otrzymywana w procesie kondensacji beta-alaniny i l-histydyny. Produkt najwyższej jakości.

1 płaska miarka (1 ml) zawiera 400 mg l-karnozyny.
Zawartość w dziennej porcji – 800 mg l-karnozyna.
Bez dodatku wypełniaczy, barwników, konserwantów i substancji poślizgowych.
Produkt odpowiedni dla wegan. Wolny od GMO.


SPOSÓB UŻYCIA

1 miarka raz lub dwa dziennie. Rozpuścić w niewielkiej ilości wody. Spożywać przed posiłkiem.
Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety oraz nie zastąpią zdrowego trybu życia.


PRZECIWWSKAZANIA

Nie zaleca się przyjmowania L-karnozyny w trakcie ciąży i karmienia piersią. Uczulenie na którykolwiek ze składników.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Chronić przed światłem i wilgocią.


BADANIA LABORATORYJNE


Do produktu L-karnozyna dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

 • Certyfikat analizy

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail


BIBLIOGRAFIA


1. The Biological Role of Carnosine and Its Possible Applications in Medicine. http://www.advances.umed.wroc.pl
2. Karnozyna – peptydowy “bodyguard” organizmu. https://biotechnologia.pl
3. Tajemnica karnozyny. https://biotechnologia.pl
4. Effect of carnosine and its Trolox-modified derivatives on life span of Drosophila melanogaster. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Carnosine, the protective, anti-aging peptide. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. Skin beautification with oral non-hydrolized versions of carnosine and carcinine: Effective therapeutic management and cosmetic skincare solutions against oxidative glycation and free-radical production as a causal mechanism of diabetic complications and skin aging. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
7. Double-blind, placebo-controlled study of L-carnosinesupplementation in children with autistic spectrum disorders. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
8. Improving Language and Behavior in Children Diagnosed with Autistic Spectrum Disorder (ASD). https://nutritionreview.org
9. Carnosine in Sport. http://www.1stvitality.co.uk
10. https://www.webmd.com

***

Zdrowie: Zdrowe serce, Zdrowe oczy, Wsparcie słuchu
Zastosowanie: Sporty siłowe, Wsparcie wydolności
Ostrzeżenia: Nie stosować w ciąży, Nie stosować podczas laktacji

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Aneta F., W dniu: 16.10.2019

  Jak zawsze bezproblemowo ;)

 • Ocena: (5/5)

  Aneta F., W dniu: 06.06.2019

  Produkt zgodny z opisem, szybko i sprawnie, polecam! W tej formie, kojarzy sie z narkotykami... ;)

 • Ocena: (5/5)

  Jan D., W dniu: 09.06.2018

  Trochę drogo. Teraz używam tańszej, Puritan's Pride.

 • Ocena: (5/5)

  Mateusz, W dniu: 25.06.2017

  Daję ocenę 5/5 pod względem efektywności, działa świetnie. Wydajność umysłu skoczyła zadziwiająco wysoko. Kreatywność, myślenie analityczne, wydajność, siła oraz inne umiejętności wzmożone. W moim przypadku działa też tak, że szybciej czytam i z lepszym zrozumieniem + lepiej piszę. Potrafię równocześnie rozmawiać i myśleć o innej rzeczy np. wizualizować sobie projekt graficzny w głowie rozmawiając z kimś o zupełnie czym innym przy tym mam równe skupienie na rozmówcy i pomyśle w głowie. Trzeba zważyć uwagę na fakt, że suplementuję się także choliną, huperzyną, l-teaniną, brahmi, cytrynianem magezu, inozytolem, GABA, żeń-szeń syberyjski, guarana co zapewne daje synergię. A teraz przestroga. Nie ma dawkowania uniwersalnego. Trzeba indywidualnie podejść. Wszystko zależy od stanu organizmu. Przedawkowanie jest niebezpieczne. Przez przedawkowanie straciłem zupełnie empatię i uczucia nie wiedząc nawet o tym, przez co popsułem relacje z paroma ludźmi. Całe szczęście, że ktoś to zauważył. Z doświadczenia zalecam zacząć od dawki 50 mg i co każdy dzień zwiększać o 50 mg aż uzyskamy dokładną wystarczającą dawkę. Warto aby podczas kuracji ktoś patrzył na ewentualne zmiany w zachowaniu i informował o nich. Ogólnie oceniam to na wielki plus pod warunkiem jeśli się nie przedawkuje. Przy przedawkowaniu osiągi są kosmiczne co prawda ale zdecydowanie nie polecam bo można nabruździć sobie w życiu. Polecam ten produkt :)

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK