Labdanum to żywica otrzymywana z krzewów Cistus ladanifer i Cistus creticus, występujących w rejonie Morza Śródziemnego. W czasach starożytnych zbierano ją w ten sposób, że przeganiano owce i kozy przez krzaki Cistusa, aby żywica mogła zaczepić się na ich sierści. Następnie zdrapywano ją za pomocą grzebieni. Potem wynaleziono specjalne narzędzia, zwane ergastiri lub lambadistrion, którymi pozyskiwano żywicę bezpośrednio z krzaków. Przypominały one grabie, z tym, że zamiast z „zębów” składały się one z długich, skórzanych pasków, do których przyklejała się żywica.
Zapach labdanum jest mocny, upajający, ciężki i bardzo specyficzny. Jedni go kochają, inni nie znoszą. Nieprzetworzona żywica pachnie dość słodko, trochę jak dojrzałe owoce albo słodkie wino, ale też trochę jak apteka. Stapiana na węgielku natomiast pachnie nieco mniej słodko, a bardziej balsamicznie, przypominając wnętrze katedry.
Żywica labdanum zajmowała istotne miejsce w kulturze i wspominana jest w Starym Testamencie. Już kilka tysięcy lat temu wykorzystywana była jako kadzidło, składnik perfum, w medycynie i… środek do stylizacji brody. Mężczyźni zamieszkujący tereny antycznej Asyrii i Babilonii nakładali niewielkie ilości żywicy na swoje brody i dzięki temu mogli trwale formować je w finezyjne spirale lub zaplatać warkoczyki, jako że żywica ta jest dość lepka i gumowata. O zabiegu tym mogą świadczyć wizerunki brodatych, babilońskich bogów, utrwalone w kamiennych rzeźbach z okresu Mezopotamii, których pozakręcane brody i wąsy uwiecznione zostały bardzo precyzyjnie.
W kontekście medycznym labdanum służyło dawniej jako środek na przeziębienia, kaszel i zatkane drogi oddechowe, biegunkę, bóle reumatyczne i menstruacyjne oraz obrzęki. Żywicę tę stosowano również zewnętrznie, aby wspomóc gojenie się ran, a także by odstraszyć insekty.
Obecnie labdanum produkuje się głównie dla przemysłu perfumeryjnego. Surową żywicę pozyskuje poprzez gotowanie liści i gałązek Cistusa w wodzie, natomiast mocny wyciąg perfumeryjny (absolut) powstaje na drodze ekstrakcji z wykorzystaniem rozpuszczalnika, a olejek eteryczny poprzez destylację za pomocą pary wodnej.
Żywica labdanum 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Produkt aromatyczny.
Kawałek żywicy należy położyć na rozżarzonym węgielku lub stopić na kawałku metalu nad świeczką.
Labdanum może posłużyć również jako składnik w domowej produkcji perfum. Aby uzyskać wyciąg alkoholowy do perfum, należy rozpuścić żywicę w alkoholu ~95% i pozostawić na kilka tygodni, a następnie przefiltrować. Proporcje 1:10 dla delikatnego zapachu i 1:3 dla mocnego. Labdanum można też rozpuścić w oleju w podobnych proporcjach i pozostawić również na kilka tygodni. W tym przypadku proces należy przeprowadzić w kąpieli wodnej.
1. https://apothecarysgarden.com
2. https://en.wikipedia.org
3. https://www.webmd.com
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Waszej dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas