• Lilia biała cebulki
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Lilia biała cebulki
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Lilia biała cebulki
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Lilium candidum

Lilia biała cebulki

Do zastosowań zewnętrznych na rany, siniaki, problemy skórne i grzybice.

  • ; 1
 • W magazynie: 279 sztuk
  11,38
  W magazynie: 279 sztuk
  11,38
  Dodaj
  do ulubionych
 • Koszt przesyłki już od 10,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Lilia biała – cebulki

Lilia biała (Lilium candidum), zwana także lilią Madonny (Madonna lily) to nie tylko piękna roślina ozdobna, ale również lecznicza. Stosowana była w medycynie ludowej regionów, z których pochodzi, a także wielu innych krajów świata, gdzie miała okazję zawędrować. Najpierw obecna była w lecznictwie bałkańskim i Bliskiego Wschodu, a potem dotarła do krajów śródziemnomorskich, a nawet Meksyku. Obecnie jest raczej rzadko używana w medycynie naturalnej, głównie ze względu na to, że traktowana jest bardziej jako roślina ozdobna i nie jest zbyt szeroko uprawiana w celach zielarskich.

Zgodnie z dostępną literaturą dosyć powszechnie stosowali lilię Włosi, robiąc użytek zarówno z jej cebulek, jak i płatków kwiatów. Jednym z tradycyjnych tamtejszych preparatów był np. wywar z cebulek lilii na mleku. Wyciągami z lilii leczono półpaśca, choroby skóry i stany zapalne stawów. Sporządzano także okłady na rany, by wspomóc ich gojenie się.

Cebulki lilii białej bogate są w śluzy i antyoksydanty, takie jak kemferol, linalol, kariofilen i cytronelal. Świeże cebulki wykorzystywane są w Azji jako składnik kulinarny ze względu na słodkawy smak i mięsistą strukturę. Lubią je zwłaszcza Japończycy, Chińczycy i Koreańczycy, którzy sporządzają je w formie gotowanej lub pieczonej.


DZIAŁANIE

 • Cebulki lilii białej cenione są za wybitne właściwości łagodzące, ściągające i wspomagające gojenie się wszelkich ran, wrzodów, siniaków i stanów zapalnych skóry.
 • Wspomagają także walkę ze skórnymi zakażeniami wirusowymi i grzybiczymi.

[1, 2, 3]


ZASTOSOWANIE


Do użytku zewnętrznego na zmiany i problemy skórne, rany, owrzodzenia, siniaki, stany zapalne i grzybice.


SKŁAD


Lilia biała (Lilium candidum) – cebulki (łuski) 100%. Najwyższa jakość!


DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


Herbata:

1-2 łyżki łusek zalej szklanką wrzącej wody lub mleka i gotuj przez kilka minut pod przykryciem. Przygotowany wywar zastosuj zewnętrznie do przemywania skóry, okładów, kąpieli czy moczenia stóp.

Nalewka:

Cebulki zalej w słoiku alkoholem 40% do poziomu nieco powyżej cebulek, zakręć słoik i odstaw w ciemne miejsce na 4 tygodnie. Co jakiś czas wstrząśnij. Gotową nalewkę przefiltruj i stosuj do przemywania siniaków, stłuczeń, obrzęków i grzybic.


PRZECIWWSKAZANIA


Nadwrażliwość na roślinę.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Lilia biała należy do rodziny liliowatych. Jej ojczyzną są Bałkany, Bliski Wschód i Azja Zachodnia. Lubi słoneczne stanowiska i nie jest odporna na mróz. Jest byliną wytwarzającą cebulki, dzięki którym się rozmnaża. Jej łodyga osiąga około 1 m wysokości i rozgałęzia się dopiero na samym szczycie. Każde takie rozgałęzienie zakończone jest okazałym, białym i pięknie pachnącym kwiatem lejkowatym. Jedna lilia rodzi od jednego do czterech kwiatów.


ŹRÓDŁA


1. Medicinal Properties of Lilium candidum L. and Its Phytochemicals. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7465089/
2. Lilium candidum. https://temperate.theferns.info/plant/Lilium+candidum
3. Lily, Madonna. https://www.botanical.com/botanical/mgmh/l/lilmad24.html
4. Lilia biała. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lilia_bia%C5%82aKraj pochodzenia: Chiny
Zdrowie: Zdrowie skóry
Zastosowanie: do kąpieli, rany i otarcia, pielęgnacja stanów zapalnych skóry
Ostrzeżenia: do użytku zewnętrznego

Masz pytanie? Napisz do nas

Polecane dla Ciebie

  Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

    OK