Lycopodium clavatum

Lycopodium - pyłek z widłaka

To naturalna zasypka na rany, oparzenia, odleżyny i zmiany dermatologiczne. Dobra nawet dla niemowląt.

 • W magazynie: 164 sztuk
  34,90
  W magazynie: 164 sztuk
  34,90
  W magazynie: 0 sztuk
  149,00
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Lycopodium – pyłek widłaka był dawniej bardzo cenionym środkiem do zasypywania trudno gojących się ran, wyprysków, liszajów oraz zmian łuszczycowych, stosowano go również jako puder – zasypkę pielęgnacyjną dla dzieci.

Zarodniki widłaka mają postać jasnożółtego, łagodnego proszku – bez zapachu i smaku. Lycopodium działa osłaniająco, osuszająco i przeciwzapalnie.

Według niektórych podań Indianie używali zarodników widłaka jako środek tamujący krew. [1]
Wykorzystywano go również jako proszek zapobiegający lepkości – obsypywano nim tabletki, globulki, czopki, a nawet torebeczki na leki itp., aby zapobiec ich sklejeniu, a także jako pomocniczy wypełniacz. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na tego typu środki, pyłek widłaka został stopniowo wyparty poprzez inne substancje produkowane na skalę przemysłową. [2]
Pyłek widłaka współcześnie nie jest już tak popularny jak kiedyś. Dawniej stanowił on bardzo cenny surowiec, który nawet fałszowano pyłkami innych roślin, np. pałki wodnej, leszczyny, sosny. [2]


ZASTOSOWANIE

 • Skuteczna zasypka na rany

Pyłek zarodnikowy widłaka wpływa korzystnie na trudno gojące się rany – sprawia, że gnijące otwarte sklepienie skóry zaczyna się szybko regenerować. Stosowany jest jako zasypka – o działaniu przeciwzapalnym i wspomagającym gojenie. Polecany szczególnie w chorobach skóry – takich jak egzema, liszaje (w mieszankach z innymi składnikami), w stopie cukrzycowej i odleżynach.

 • Działa przeciwzapalnie, ściągająco i osuszająco

Stosowany jako zasypka na rany i wypryski, stosowany w łuszczycy, może być wykorzystywany jako puder dla dzieci (zasypka pielęgnacyjna)


SKŁAD

Lycopodium – pyłek z widłaka 100%. Surowiec najwyższej jakości!

Zarodniki widłaka zawierają substancje terpenowo-woskowe (polenina = sporonina) – ok. 20%, celulozę (2%), lipidy ciekłe i półciekłe (45-50%), kwas widłakowy (C15H28COOH), kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, sterole. Popiół 3%, bogaty w glin. Lipidy zawierają glicerydy kwasów tłuszczowych: palmitynowego, stearynowego, dwuoksystearynowego, olejowego i linolowego. [2]


LYCOPODIUM SPOSÓB UŻYCIA

 • Zewnętrznie jako zasypka przy trudno gojących się ranach, stopie cukrzycowej, odleżynach.


PRZECIWWSKAZANIA

Nie dla kobiet w ciąży i karmiących.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Widłak goździsty, babimór (Lycopodium clavatum) występuje naturalnie na torfowiskach i wrzosowiskach, porasta widne lasy i stanowi ważny element leśnego ekosystemu. Widłaki objęte są w Polsce ochroną gatunkową. Widłaki to najstarsze istniejące zarodkowe rośliny naczyniowe. Najwcześniejsze szczątki kopalne pochodzą z okresu dewonu (ok. 350 milionów lat temu) lub nawet z późnego syluru. Okresem największej różnorodności widłaków był karbon. Ówczesne lepidofity i sygilarie były wysokimi drzewami lub bylinami i obok kalamitów przez ponad 40 milionów lat tworzyły formacje roślinne z których powstały złoża węgla kamiennego. Współczesne widłaki, chociaż wyglądają na małe niepozorne roślinki, są ich potomkami. [3]


LITERATURA CYTOWANA


1. Babicki, J., Widłak goździsty – Lycopodium clavatum jako proszek na rany. http://farmakognozja.blogspot.com
2. Różański, H., Zarodniki widłaka – Lycopodium. http://rozanski.li
3. Szypuła, W., (2013). O filogenezie i systematyce rodziny widłakowatych Lycopodiaceae sensu lato – przegląd piśmiennictwa. Acta Botanica Silesiaca 9: 2556. http://www.zbiosr.uni.wroc.pl

***

Część rośliny: inne
Sposób zbioru: Z upraw konwencjonalnych
Tradycyjna medycyna: Europejska
Kraj pochodzenia: Chiny
Zastosowanie: Pielęgnacja ciała, Rany i otarcia
Ostrzeżenia: Do użytku zewnętrznego

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Wojtek, W dniu: 06.08.2020

  Bardzo dziękuję. Idealnie działa na rany odseparowane. Czyli, jeśli ciało chore nie będzie się dotykało z ciałem "sąsiednim". Miałem pecha, że palec duży stopy /halluks/ nachodzi na palec sąsiedni. Nie ma ich jak odseparować tak, by się nie dotykały, a jednocześnie na co dzień funkcjonować. :( Przez weekendy posypywałem proszkiem i wspomagałem się Słońcem. Natomiast będąc w ruchu proszek "kisi" się na ranie i zaczyna źle pachnieć. Aby skutek leczenia był absolutnie skuteczny / jak zresztą mówiła mi Babcia/, należy wytworzyć wszelkimi środkami separację między palcami, co jest dla nie leżącego wprost niemożliwe. Natomiast mój kolega miał chore, niegojące się kolano i po 2 dniach posypywania stan chorobowy się uspokoił, a po następnych 2 dniach niemal śladu nie było. Wspaniały preparat dla ran oddychających, wyizolowanych.

 • Ocena: (5/5)

  Beata C., W dniu: 20.01.2020

  Bardzo skuteczny na oparzenia i odleżyny. Łagodny w działaniu. Polecam

 • Ocena: (5/5)

  Stanisława T., W dniu: 23.09.2019

  Jeszcze nie używałam

 • Ocena: (5/5)

  Ewa , W dniu: 04.02.2019

  Dzięki widłakowi owrzodzenie podudzia mojej mamy zaczęło się wreszcie goić. Polecam

 • Ocena: (5/5)

  Krzysztof G., W dniu: 12.12.2016

  Szybko i bezproblemowo , polecam

 • Ocena: (5/5)

  Henryk K., W dniu: 08.08.2016

  Bardzo dobry do leczenie owrzodzeń podudzi. Po stosowaniu innych produktów nie było tak szybkich i dobrych efektów. Noga po kilku zastosowaniach zaczęła się w końcu goić. Rewelacja!!!

 • Ocena: (5/5)

  Mira D., W dniu: 28.01.2016

  Moja babcia -tuż po wojnie- wyleczyła nogi na których były duże rany. Babcia zbierała zioła i przekazała nam to, co wiedziała o ich działaniu. Mama zapadła na stopę cukrzycową, wtedy z trudem znaleźliśmy zielarza który nam widłaka dostarczył. Stopa została wyleczona. Teraz zastosowała moja kuzynka .... Pomaga. Jestam pewna działania, bo widziałam jego skutek.

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK