Maca (Lepidium meyenii) to wysoce odżywcza roślina pochodząca z Peru. Wzmacnia organizm i dodaje energii, podnosi płodność i popęd seksualny, zwiększa wydolność organizmu. Podnosi nastrój, wzmacnia pamięć i poprawia zdolności poznawcze. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, odżywia go i sprzyja regeneracji.
Maca to prawdziwy skarb Inków. Pochodzi z Peru i wykorzystywana jest przez ludność zamieszkującą Andy od kilku tysięcy lat. Stanowi dla nich zarówno medycynę jak i pożywienie. Tradycyjnie macę stosowano w leczeniu bezpłodności u kobiet i mężczyzn, a także w celu zwiększenia liczebności potomstwa u kobiet oraz u… zwierząt hodowlanych. Macę spożywały kobiety przechodzące menopauzę, aby zmniejszyć jej objawy. Zalecano ją także osobom niedożywionym i osłabionym, ciężko pracującym, chorym na anemię, depresję, czy osteoporozę oraz kobietom z zaburzeniami miesiączki.
Maca jest jedną z niewielu roślin na świecie, która ma wpływ afrodyzyjny na kobiety. Jakie są pozostałe? Przeczytaj w naszym artykule “Zioła na libido dla kobiet”.
Maca to warzywo korzeniowe z rodziny kapustowatych. Przypomina rzodkiewkę, jest tylko nieco większa. Występuje w różnych odmianach kolorystycznych, a najpopularniejsze z nich to żółta, czerwona i czarna. Mieszkańcy Andów przygotowują macę na wiele sposobów: gotują ją lub pieką nad ogniem i jedzą jak ziemniaki, sporządzają z niej słodki pudding albo suszą i mielą na proszek, który używają potem jako mąki do wypieków lub przygotowują z niego napój alkoholowy zwany maca-chichi.
Maca Bio – Energia na każdy dzień!
Właściwości prozdrowotne:
Maca jest źródłem wysokiej jakości białka roślinnego, a także witamin i minerałów (szczegółowy skład poniżej), dzięki którym odżywia i wyraźnie wzmacnia organizm.
Maca zawiera także liczne substancje bioaktywne o właściwościach prozdrowotnych.
Dzięki nim, maca:
Maca zalecana jest dla osób o wysokiej aktywności fizycznej oraz intelektualnej, dla studentów, rodziców, sportowców i osób intensywnie pracujących. Korzyści z jej stosowania odniosą także osoby starsze oraz dzieci.
Warto sięgnąć po macę w okresie rekonwalescencji, wycieńczenia, niedożywienia czy osłabienia organizmu, a także w stanach obniżonej odporności. Warto podawać ją dzieciom i młodzieży w trakcie dorastania i dojrzewania.
Maca to również doskonałe wsparcie dla organizmu w sytuacjach stresowych, takich jak sesja egzaminacyjna, wyzwania w pracy zawodowej, zawody sportowe, występy publiczne, a także trudne sytuacje społeczne.
Korzeń maca w proszku:
Typowa dzienna porcja to pół łyżeczki 2-3 razy dziennie. Jeśli maca Ci smakuje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zjeść więcej, np. 1 łyżeczkę 2-3 x dziennie.
Maca najlepiej się wchłania na pusty żołądek, ale z drugiej strony świetnie komponuje się z ciepłymi napojami, takimi jak kawa czy kakao. Ma delikatny, słodko-orzechowy smak z lekko gorzkawą nutą. Wiele osób lubi spożywać ją na słodko, np. z mlekiem zwykłym lub roślinnym, kawą, kakao, guaraną, jogurtem, owocowymi szejkami, owsianką lub płatkami śniadaniowymi. Zaleca się, aby macę dodawać do potraw i napojów niezbyt gorących, ponieważ wysoka temperatura może zubożyć wartości odżywcze tego produktu.
Zanim dodasz macę do napoju, wymieszaj najpierw odmierzoną porcję z małą ilością wody, aby rozetrzeć grudki.
Ponieważ maca poprawia energię i wytrzymałość, wiele osób spożywa ją przed treningiem.
Warto pamiętać, że maca może działać lekko pobudzająco na osoby wrażliwe.
Przepis na napój czekoladowo-bananowy z macą:
Czas przygotowania: 2 minuty
Liczba porcji: 1
Składniki:
• 1 szklanka mleka zwykłego lub roślinnego
• 1-2 łyżki masła z migdałów
• 1 obrany banan
• 2 łyżki kakao
• pół szklanki kostek lodu
• 1 łyżka korzenia maca
Sposób przygotowania:
1. Umieść wszystkie składniki w blenderze i dokładnie zmiksuj.
2. Spożyj od razu.
SMACZNEGO!
Maca żółta – korzeń mielony z upraw ekologicznych – Lepidium meyenii 100%. Bez dodatków. Surowiec najwyższej jakości!
Sproszkowany korzeń maca zawiera ok. 14% białka (w tym 8 niezbędnych aminokwasów), 76% węglowodanów, 1,5% tłuszczu i 8,5% błonnika. Ponadto witaminy z grupy B, wapń, magnez, potas, miedź, mangan, fosfor, żelazo.
Korzeń maca w proszku zawiera także liczne związki biologicznie czynne, m.in: flawonoidy, alkaloidy, beta-ekdyzon, glukozynolany: p-metoksybenzyl izotiocyjanianu, sitosterole, stigmasterol i garbniki.
Maca jest produktem bezpiecznym nawet w wysokich dawkach. Nie odnotowano dotychczas skutków ubocznych związanych z jej stosowaniem.
Nie przeprowadzono dotąd dokładnych badań dotyczących wpływu korzenia maca na zdrowie płodu i niemowląt, dlatego nie zaleca się spożywania tego suplementu kobietom w ciąży i karmiącym.
Nie zaleca się spożywania korzenia macy wieczorem. Maca jest bardzo łagodnym stymulantem, ale u osób wrażliwych może zakłócić sen.
Maca jest rośliną z rodziny krzyżowych (Brassicaceae). Osoby z alergią na te rośliny powinny zachować ostrożność przy stosowaniu macy i odstawić ją, jeśli pojawią się objawy alergiczne.
Maca (Lepidium meyenii) należy do rodziny krzyżowych, co oznacza, że jest spokrewniona z kapustą, rzodkiewką i kalafiorem. Rodzimym i głównym obszarem jej występowania są peruwiańskie Andy, uprawiana jest także w Andach na terenie Boliwii i rzadziej w Brazylii. Maca rośnie na wysokości 3500-4000 m n.p.m., gdzie temperatury są chłodne i wieją silne wiatry, ale panuje też wysokie nasłonecznienie.
Korzeń macy występuje w wielu odmianach kolorystycznych, a najpopularniejsze z nich to żółta, czerwona i czarna, istnieją także brązowe, purpurowe i zielone. Korzenie różnią się wielkością i kształtem. Mogą przypominać korzeń pietruszki, rzodkwi lub rzepy. Liście macy wyrastają promieniście z korzenia i leżą na ziemi. Przypominają nieco kształtem liście marchwi. Drobne, białe kwiaty macy wyrastają na szczytach pędów i tworzą kuliste kwiatostany. Zapylają się same, a następnie przekształcają w małe owoce zawierające po dwa nasiona o wielkości około 2 mm.
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Maca dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. Ethnobiology and Ethnopharmacology of Lepidium meyenii (Maca), a Plant from the Peruvian Highlands. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. http://nutritiondata.self.com
3. https://en.wikipedia.org
4. http://www.rain-tree.com
5. https://www.xbrain.co.uk
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas