Mącznica – liść
Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi) jest jednym z najważniejszych ziół stosowanych w problemach ze strony układu moczowego. Nazywana bywa również niedźwiedzią jagodą, niedźwiedzim uchem lub chruściną, a jej zwyczajowa nazwa angielska to bearberry. Łacińskie słowo uva-ursi, obecne w nazwie gatunkowej tej rośliny, oznacza niedźwiedzie winogrona i wzięło się prawdopodobnie stąd, że niedźwiedzie lubią spożywać jej owoce.
Suszone liście mącznicy palone były w mieszankach z tytoniem i innymi roślinami przez Indian z Ameryki Północnej. Wierzyli oni, że palenie mącznicy wpływa kojąco umysł i rozjaśnia myśli, a także sprzyja zachowaniu pokoju między plemionami.
MĄCZNICA – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Pozytywny wpływ na układ moczowy
Arbutyna i jej pochodne to składniki, które wspierają zdrowie układu moczowego. Gdy przedostaną się do organizmu, następuje ich metabolizm, w wyniku którego powstaje hydrochinon – związek silnie bakteriobójczy, który działa w obrębie układu moczowego i zdolny jest do niszczenia bakterii antybiotykoopornych. Dlatego liście mącznicy wykorzystuje się, aby wspomóc organizm w zakażeniach układu moczowego oraz aby zapobiegać im.
Substancje obecne w mącznicy działają moczopędnie i saluretycznie (zwiększają wydalanie jonów sodowych i chlorkowych), co sprzyja wypłukiwaniu złogów powstałych w nerkach.
Sprawdź również inne zioła na nerki i układ moczowy.
- Pozytywny wpływ na układ pokarmowy
Liście mącznicy zawierają składniki o działaniu ściągającym, dlatego mogą być wykorzystane w przypadku biegunki.
- Wpływ na pigmentację skóry
Badania laboratoryjne wykazały, że arbutyna zastosowana zewnętrznie hamuje powstawanie melaniny, dlatego wyciągi z mącznicy stosowane są w kosmetykach rozjaśniających skórę i przebarwienia.
MĄCZNICA – ZASTOSOWANIE
Wewnętrznie:
- dla zdrowia układu moczowego i prostaty
- pomocniczo przy wypłukiwaniu kamieni moczowych
- nieprawidłowy skład moczu
- biegunka
Zewnętrznie: przebarwienia skóry, np. potrądzikowe, posłoneczne, spowodowane wysypką.
SKŁAD
Mącznica lekarska – liść suszony 100%. Surowiec najwyższej jakości!
Liście mącznicy zawierają arbutynę i jej pochodne (6-12%), garbniki, flawonoidy, triterpeny i kwasy organiczne.
MĄCZNICA LIŚĆ – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Mącznica – herbata (liść):
Dwie łyżki stołowe suszonych liści mącznicy zalać litrem wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 15-20 minut. Przecedzić. Pić dwie szklanki w ciągu dnia podzielone na kilka małych porcji.
Taniny obecne w liściach mącznicy mogą nieco podrażnić żołądek, dlatego osoby o wrażliwym żołądku mogą przygotować odwar z dodatkiem mięty lub rumianku. Na 1 część mącznicy należy zastosować 1 część mięty lub rumianku.
Kuracja na bazie mącznicy jest skuteczna, jeśli odczyn moczu i krwi jest zasadowy, gdyż tylko wtedy z arbutyny powstaje hydrochinon. Dlatego podczas kuracji zaleca się wypijanie szklanki wody z łyżeczką sody oczyszczonej. Warto też pić duże ilości wody mineralnej i oprzeć dietę o warzywa i owoce, a także odstawić słodycze, alkohol, kawę i mięso, ograniczyć spożywanie produktów zbożowych i mlecznych, unikać żurawiny i czarnych jagód.
SYNERGIA
Szyszki chmielu i mięta zielona w przypadku bolesnego oddawania moczu i moczenia nocnego.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża i laktacja, stany zapalne przewodu pokarmowego. Nie należy podawać dzieciom.
Przekroczenie zalecanych dawek może spowodować bóle brzucha, mdłości i zawroty głowy.
Nie zaleca się stosowania mącznicy przez okres dłuższy niż 7 dni. Dłuższe stosowanie powinno być nadzorowane przez fitoterapeutę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Mącznica lekarska jest krzewinką należącą do rodziny wrzosowatych. Występuje naturalnie w strefie umiarkowanej i arktycznej na półkuli północnej. Rośnie na obszarach nasłonecznionych, często w górach i na wydmach lub w rzadkich lasach sosnowych. W Polsce jest objęta ścisłą ochroną i widnieje na liście gatunków zagrożonych.
Mącznicę można spotkać pojedynczo lub w skupiskach. Roślinka ta osiąga zaledwie 10 cm wysokości, ale jej płożące się pędy mogą dorosnąć do metra długości. Są one pokryte owalnymi listkami, które nie opadają na zimę. Listki są z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, a od spodu jaśniejsze i matowe. Ich brzegi pokryte są drobniutkimi włoskami. Kwiaty mącznicy przypominają kształtem malutkie dzbanki odwrócone dnem do góry. Prawie całe są bladoróżowe lub białe, ale na dole otacza je pasek intensywnego różu. Zebrane są w grona po 4-5 sztuk. Owocami mącznicy są czerwone jagody.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Mącznica liść dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.webmd.com
2. https://www.herbal-supplement-resource.com
3. http://www.sigmaaldrich.com
4. http://www.poradnikzielarski.pl
5. http://rozanski.li
6. https://pl.wikipedia.org