Magnolia – kora
Kora magnolii lekarskiej (Magnolia officinalis) to surowiec o istotnym znaczeniu dla Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Ceniona jest za pozytywny wpływ na nastrój i działanie wyciszające.
Chińczycy nazywają tę magnolię Hou Po i stosują jej korę oraz kwiaty w swojej medycynie od przeszło 2000 lat. Kora to tradycyjny składnik uspokajający, poprawiający trawienie, podnoszący apetyt, rozkurczowy i antyseptyczny. Wykorzystywana jest w mieszankach ziołowych „osuszających nadmierną wilgoć”, czyli na problemy ze strony przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Medycyna współczesna skupia się przede wszystkim na wpływie kory magnolii na układ nerwowy.
Magnolia lekarska jest dosyć rzadko spotykana w Polsce. Znane nam z ogrodów magnolie to ta sama rodzina botaniczna, ale inne gatunki. Ich kora nie posiada właściwości prozdrowotnych.
KORA MAGNOLII – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Uspokaja i łagodzi napięcie nerwowe
Kora magnolii zawiera aktywne składniki – magnolol i honokiol – które aktywują receptor GABA-A [1]. Układ GABA znajduje się w mózgu i odpowiedzialny jest za relaks i sen, a receptor GABA-A jest jednym z jego elementów. Aktywacja receptora GABA-A powoduje rozluźnienie mięśni, uspokojenie umysłu i łatwiejsze zasypianie. Mechanizm ten odpowiada również za zmniejszenie odczuwania intensywnych, negatywnych emocji, takich jak lęk czy złość.
Dodatkowo, zarówno magnolol jak i honokiol, normalizują funkcjonowanie osi HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza), której zadaniem jest odpowiedź na stres. Gdy oś ta jest przeciążona, nadnercza produkują duże ilości kortyzolu, a kortyzol to tzw. hormon stresu, który utrzymuje nas w gotowości do reakcji. Przedłużenie tego stanu skutkuje zwiększonym napięciem nerwowym i zmęczeniem psychicznym. Normalizacja funkcjonowania osi HPA przyczynia się zatem do redukcji napięcia nerwowego i zwiększenia odporności na stres [3, 4].
Honokiol i magnolol wykazują jeszcze jedną, istotną właściwość w układzie nerwowym, mianowicie przyczyniają się do polepszenia nastroju.
Oba te związki zmniejszają poziom czynników prozapalnych w mózgu, co pozytywnie odbija się na funkcjonowaniu całego układu nerwowego. Ponadto zwiększają produkcję neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nastrój, a także poziom czynnika BDFN, który wzmacnia przewodnictwo dopaminergiczne, również odpowiedzialne za dobry nastrój oraz za energię i motywację do działania [3, 4].
MAGNOLIA KORA – ZASTOSOWANIE
- obniżony nastrój
- podatność na stres
- podwyższone napięcie nerwowe
- problemy z zasypianiem
- potrzeba pogłębienia spokoju
SKŁAD
Magnolia – kora (Magnolia officinalis) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
KORA MAGNOLII – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Nalewka magnoliowa:
Korę ciętą lub mieloną zalej alkoholem 70% w proporcji 1:5. Maceruj 2 tygodnie w ciemnym miejscu. Przyjmuj 5 ml do 3 razy dziennie lub 5-15 ml raz dziennie w porze wieczornej.
Odwar (kora cięta):
1-2 łyżeczki kory zalej szklanką wody, doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem przez 5-10 minut. Wypijaj 1-3 szklanki odwaru dziennie.
Kora mielona:
1 płaską łyżeczkę mielonej kory zalej ½ szklanki gorącej wody. Po ostudzeniu wypij razem z korą. Stosuj 1-3 razy dziennie.
SYNERGIA
Melisa, chmiel, tryptofan, L-teanina.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na roślinę.
Nie stosować w okresie okołooperacyjnym – magnolia hamuje krzepnięcie krwi.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Magnolia lekarska (Magnolia officinalis) to niskie drzewo lub krzew z rodziny magnoliowatych – Magnoliaceae, pochodzące z zachodnich Chin. Jego naturalnym siedliskiem są wzgórza i góry do 1500 m n.p.m. Magnolia ta osiąga wysokość do 20 m. Jej kora jest znacznie grubsza i ciemniejsza niż ta, która pokrywa gatunki magnolii znane nam z polskich ogrodów. Liście ma w kształcie dłoniasto złożonym (tak jak np. klon). Jej kwiaty zakwitają od maja do czerwca. Są białe lub bladoróżowe i osiągają rozmiar większy od ludzkiej dłoni. Ich płatki są grube i mięsiste, zwężone u nasady.
ŹRÓDŁA
1. Magnolia officinalis. https://en.wikipedia.org
2. Antidepressant effects of magnolol in a mouse model of depression induced by chronic corticosterone injection. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Honokiol Exerts Antidepressant Effects in Rats Exposed to Chronic Unpredictable Mild Stress by Regulating Brain Derived Neurotrophic Factor Level and Hypothalamus-Pituitary-Adrenal Axis Activity. https://www.ncbi.nlm.nih.gov