Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK
 • Mentol
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Mentol
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Mentol
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Mentholum

Mentol

 • W magazynie: 11 sztuk
  7,50
  W magazynie: 11 sztuk
  7,50
  W magazynie: 28 sztuk
  17,99
  W magazynie: 21 sztuk
  69,00
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Mentol zwykle pozyskiwany z ziół takich jak mięta pieprzowa, eukaliptus i pennyroyal (mięta polej), robiony jest z olejków eterycznych, które mają wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych. Nakładany na skórę lub stosowany doustnie, mentol okazał się skuteczny na problemy gastryczne, ból, stany zapalne i zatory. Zanim zaczniesz go stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.


ZASTOSOWANIE

Mentolu używa się w leczeniu wielu chorób żołądkowo-jelitowych. Dla przykładu, może zapobiec lub usunąć gazy i wzdęcia, co czyni go potencjalnym środkiem pomocniczym w leczeniu zespołu jelita drażliwego, niestrawności i kolki, twierdzi University of Michigan Health System. Mentol może być również stosowany punktowo na skórę, dając ulgę w świądzie i rumieniu przy kontaktowym zapaleniu skóry i pokrzywce. Jak podaje University of Maryland Medical Center, mentol nakładany punktowo pomaga również przy bólach głowy. Oprócz tego, niektórzy stosują mentol doustnie przy astmie, zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu, grypie i innych problemach układu oddechowego. Jednak mimo że mentol jest powszechnie stosowany przy tego typu schorzeniach, nie ma naukowych dowodów potwierdzających jego skuteczność.

Mentol w saunie

Umieść kilka lodowych kryształków mentolu na kamieniach w saunie i ciesz się aromatem. Ewentualnie możesz je dodać do Twojej mieszanki zapachowej do sauny, aby odkrywać ciekawe kombinacje.
Lodowe kryształki mentolu są bezbarwne w temperaturze pokojowej, twarde i podłużne. Należy je przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.
Należy sprawdzić adekwatną do rozmiaru sauny ilość kryształków. Oczy oraz układ oddechowy mogą zostać podrażnione przy zbyt dużej ilości kryształków.


DZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne

Mentol działa wiatropędnie, zapobiega więc zatrzymaniu gazów w jelitach. Działa też rozluźniająco na mięśnie jelitowe, zapobiegając skurczom. Dodatkowo, jak podaje University of Pittsburgh Medical Center, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jak podaje z kolei Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, mentol ma potencjalne zastosowanie lecznicze w chorobach układu oddechowego, dzięki zdolności do rozszerzania oskrzelików. Zastosowanie w leczeniu przeziębień, grypy i zapalenia oskrzeli wiąże się również z działaniem wykrztuśnym mentolu, co związane jest z łagodzeniem przekrwienia błony śluzowej.

Mechanizm działania polega na aktywacji neuronów sensorycznych, przede wszystkich TRPM8 i TRPA1


SPOSÓB UŻYCIA

Możesz użyć ekstraktu mentolu z mięty pieprzowej, eukaliptusa lub pennyroyal. Czysty mentol stosowany przy bólu i stanach zapalnych, jest stosowany punktowo w formie kremu, maści lub plastrów. Dla podobnego efektu można też zastosować olejki miętowego, eukaliptusowego. Dla osiągnięcia pożądanego efektu, krem lub maść powinny zawierać 1-16% mentolu.

Przy leczeniu dolegliwości układu pokarmowego, możesz użyć mięty w postaci naparu, kapsułek lub nalewki. Aby zrobić napar, umieść jedną łyżeczkę suszonych liści mięty w filiżance wrzącej wody i pozostaw na 10 minut. Jak podaje University of Michigan Health System, należy pić 3-4 filiżanki mięty dziennie. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym w kwestii ustalenia odpowiedniej dawki i sposobu aplikacji.

Badania medyczne

Przyjmowanie kapsułek z olejkiem miętowym zawierającym mentol skutecznie zwalcza ból jelitowy oraz skurcze jelit. Wykazano to w badaniu z podwójnie ślepą próbą, jakie w 1997 roku przedstawił “Journal of Gastroenterology” („Magazyn Gastroenterologii”) i w 1984 “British Journal of Clinical Practice” („Brytyjski Magazyn Praktyki Klinicznej”). Badanie magazynu medycznego “Cephalalgia” („Ból głowy”) z 1997 roku wykazało, iż aplikowanie olejku miętowego na czoło i skronie może złagodzić ból głowy. Mentol znajdujący się w olejku miętowym skutecznie usuwa objawy zespołu jelita drażliwego – tak wykazały badania z podwójnie ślepą próbą, opublikowane przez magazyn “Digestive and Liver Disease” („Choroby układu trawiennego i wątroby”). Inne wyniki podobnego testu, opublikowane w magazynie “Digestion” („Trawienie”) w 2004 roku pokazują, iż leki ziołowe zawierające mentol są pomocne w leczeniu niestrawności. W końcu, badania opublikowane w 2006 roku przez “Journal of Gastroenterology and Hepatology” („Magazyn Gastroenterologii i Hepatologii”) pokazały, że olejek miętowy zawierający mentol potrafi działać przeciwskurczowo na jelita w trakcie badania endoskopowego.


OSTRZEŻENIA

Jak podaje University of Pittsburgh Medical Center, nakładanie punktowe mentolu na skórę może spowodować jej podrażnienie, wysypkę lub reakcję alergiczną. Stosowanie mentolu doustnie może spowodować pogorszenie bólu w układzie pokarmowym lub wywołać uczucie pieczenia. Jeśli cierpisz na kamienie żółciowe, zaparcia, uszkodzenia wątroby, zapalenie zapalenie woreczka żółciowego lub refluks, powinieneś unikać mentolu stosowanego wewnętrznie. Mentol może reagować z wieloma lekami, takimi jak cyklosporyna, leki na obniżenie ciśnienia, leki na cukrzycę i te na refluks. Przed użyciem mentolu warto skonsultować się z lekarzem.


BIBLIOGRAFIA


1. http://www.livestrong.com
2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Agnieszka P., W dniu: 31.12.2016

  super

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Agnieszka P., W dniu: 31.12.2016

  super