MSM z wit. C – suplement w kapsułkach
MSM, czyli metylosulfonylometan, to organiczny związek siarki, którego najważniejszą cechą jest korzystny wpływ na strukturę i funkcjonowanie stawów. Specjalnie dla Was stworzyliśmy i wprowadziliśmy do naszego sklepu kapsułki zawierające MSM z witaminą C, ponieważ w takim połączeniu MSM najlepiej się wchłania i najlepiej oddziałuje na stawy.
MSM to także łatwo przyswajalne źródło siarki. Siarka zaliczana jest do mikroelementów, stanowi składnik budulcowy wielu białek i jest niezbędna do prawidłowego działania ludzkiego organizmu.
Obieg MSM w przyrodzie
Siarka krąży w środowisku w kilku różnych cyklach. Cykle te przebiegają z udziałem różnych mikroorganizmów i różnych związków siarki. Obieg, w którym powstaje MSM, zaczyna się od siarczku dimetylu (DMS), który produkuje morski fitoplankton z siarczanów obecnych w wodzie. DMS jest gazem, a więc ulatnia się do atmosfery. Następnie utleniany jest przez ozon, promienie UV lub azotany do DMSO – dimetylosulfotlenku i SO2 – dwutlenku siarki. Utlenione produkty DMS przyczyniają się do powstawania chmur, a potem wraz z opadami deszczu przedostają się do gleby. Po rozpuszczeniu się w deszczu ulegają przekształceniu z powrotem do DMS oraz do MSM i w takich formach przyswajane są przez rośliny. Następnie znów wracają do gleby, gdy roślina umiera lub zostaje skonsumowana, albo przedostają się do powietrza podczas oddychania rośliny. W glebie ze związków siarki powstają siarczany, które tworzą minerały. Minerały te, po erozji gleby, wracają do wód oceanicznych, zamykając cykl.
MSM występuje naturalnie w szerokiej gamie świeżych owoców i warzyw, zbóż, a także w mleku krowim, ale jego zawartość w tych produktach jest niewielka i nie ma znaczenia biologicznego dla człowieka. Do tego MSM jest bardzo nietrwały i ginie pod wpływem jakiejkolwiek obróbki żywności lub w trakcie jej utrwalania.
MSM jako suplement produkowany jest zatem na drodze przemian laboratoryjnych. Powstaje w wyniku utlenienia DMSO za pomocą nadtlenku wodoru (H2O2). Niczym nie różni się od MSM występującego w przyrodzie i jest tak samo biologicznie czynny.
[1, 2]
MSM – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
MSM to pokarm dla stawów. Po pierwsze, dostarcza im siarki, która jest składnikiem budulcowym chrząstki i torebki stawowej. Pomaga zatem odbudować ich strukturę, która może naturalnie ulegać przetarciu i degeneracji pod wpływem wysiłku fizycznego, zimna i wilgoci lub okresowo podczas zmiany temperatury, głównie wiosną i późną jesienią.
Po drugie, MSM pobudza prawidłowe reakcje przeciwzapalne w obrębie stawów, dzięki czemu znacząco poprawia ich kondycję. Wykazano to w dwóch badaniach klinicznych, podczas których pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów przyjmowali MSM przez 12 tygodni w dawce 1125 mg dziennie lub 6 g dziennie. W obu badaniach suplementacja MSM wyraźnie poprawiła stan stawów, a także jakość codziennego funkcjonowania pacjentów [3, 4].
- Pozytywny wpływ na mechanizmy przeciwzapalne
Warto wiedzieć, że MSM wspiera reakcje przeciwzapalnie nie tylko w stawach, ale także w innych narządach, takich jak jelita, wątroba czy płuca, co wykazano dotychczas w badaniach na zwierzętach [1]. Zachodzący tu mechanizm molekularny polega na tym, że MSM obniża produkcję cytokin prozapalnych, wytwarzanych w stanach zapalnych, a także zmniejsza poziom białka CRP, również zaangażowanego w stany zapalne.
- Pozytywny wpływ na regenerację powysiłkową
Bardzo ciekawą właściwością MSM jest jego wpływ na mięśnie poddane intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Jak się okazało, MSM ogranicza mikrouszkodzenia mięśni, które pojawiają się wskutek wyczerpujących ćwiczeń. Wykazano to w badaniu z udziałem umiarkowanie trenujących mężczyzn, którzy przyjmowali MSM przez 28 dni przed próbą wysiłkową oraz przez 2 dni po niej. MSM nie tylko ograniczył mikrouszkodzenia mięśni, ale też zredukował zmęczenie po treningu [5].
- Źródło łatwo przyswajalnej siarki
MSM to także bogate źródło siarki, która zaliczana jest do mikroelementów, czyli pierwiastków śladowych, ale wciąż niezbędnych dla naszego organizmu.
Z biologicznego punktu widzenia, siarka, a dokładniej mostki siarczkowe, utrzymują 2- i 3-rzędową strukturę białek. Oznacza to, że formują łańcuchy aminokwasów, które tworzą białka, w odpowiednie kształty. Ma to znaczenie dla budowy wszystkich komórek naszego organizmu.
Siarka jest ponadto niezbędna do produkcji niezwykle ważnych białek, takich jak:
- kolagen, który wchodzi w skład kości, chrząstek i skóry,
- insulina, która reguluje metabolizm glukozy,
- keratyna, która jest niezbędna do budowy włosów i paznokci,
- heparyna, która utrzymuje ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie,
- kwas glutaminowy – neuroprzekaźnik mózgowy, odpowiedzialny za przekazywanie impulsów nerwowych,
- i enzymy – białka zaangażowane w liczne procesy metaboliczne naszego organizmu.
Ponadto siarka wpływa pozytywnie na pracę wątroby i detoksykację organizmu, ponieważ wspomaga zachodzące w wątrobie procesy odtruwania, a także działa jako antyoksydant, wymiatając wolne rodniki.
[6]
MSM z wit. C – ZASTOSOWANIE
- jako solidne wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania stawów
- jako budulec uzupełniający strukturę chrząstki stawowej
- w celu poprawy funkcjonowania narządów dotkniętych stanem zapalnym
- w celu poprawy regeneracji mięśni u osób trenujących
- w celu poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci
SKŁAD
1 kapsułka zawiera 600 mg MSM (metylosulfonylometan) i 100 mg kwasu L-askorbinowego (wit. C). Kapsułka celulozowa.
Produkt odpowiedni dla wegan. Bez dodatku wypełniaczy, barwników, konserwantów i substancji poślizgowych.
DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
1 kapsułka dwa razy dziennie podczas posiłku.
Zalecana dzienna porcja (2 kapsułki) wynosi: 1200 mg MSM, 200 mg kwasu L-askorbinowego (250% RWS). Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji.
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety oraz nie zastąpią zdrowego trybu życia.
Numer zgłoszenia GIS: 2020/08/20/SD/B7534A
SYNERGIA
Glukozamina, chondroityna, kurkumina, Boswellia serrata.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu.
Nie stosować u osób mających predyspozycje do tworzenia kamieni nerkowych lub chorujących na kamicę nerkową.
Działania niepożądane:
Dotychczas MSM nie wykazał toksyczności nawet w bardzo wysokich dawkach.
Nie odnotowano skutków ubocznych związanych ze stosowaniem MSM. W bardzo rzadkich przypadkach może pojawić się uczucie dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego.
ŹRÓDŁA
1. Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Obieg siarki w przyrodzie. https://pl.wikipedia.org
3. Efficacy of Methylsulfonylmethane Supplementation on Osteoarthritis of the Knee: A Randomized Controlled Study. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
4. Efficacy of Methylsulfonylmethane (MSM) in Osteoarthritis Pain of the Knee: A Pilot Clinical Trial. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
5. Influence of Methylsulfonylmethane on Markers of Exercise Recovery and Performance in Healthy Men: A Pilot Study. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
6. Siarka w organizmie – rola, zapotrzebowanie, niedobór, nadmiar. https://www.miod-malina.pl