NAC jest wysoko przyswajalną formą cysteiny. Cysteina jest aminokwasem, czyli jedną z cząsteczek, które wchodzą w skład białek. Nasz organizm potrafi sam ją wytworzyć z innych aminokwasów: metioniny i seryny, jeśli ich nie brakuje. Cysteina suplementowana dodatkowo w postaci NAC przynosi jednak ciekawe korzyści zdrowotne, dlatego od lat wykorzystywana jest w medycynie. Niektóre jej właściwości są już dobrze udokumentowane, a nad wieloma innymi trwają badania.
Uwaga!
Niestety, z uwagi na to, że NAC stosuje się w medycynie, a działanie tej substancji jest skuteczne, to nałożono ograniczenia na dawkowanie jej w suplementach. Dawniej sprzedawaliśmy kapsułki z zawartością 500 mg NAC. Dziś możemy Wam zaoferować jedynie 180 mg w jednej kapsułce…
N-acetylocysteina jest powszechnie stosowana w medycynie z kilku powodów. Przede wszystkim podaje się ją w przypadku przedawkowania paracetamolu – NAC pomaga odtruć wątrobę (z tej, a także z innych substancji) i zapobiega zniszczeniu tego narządu. Jest poza tym bezpieczna w działaniu, dobrze tolerowana i niedroga [1].
NAC jest ceniona za to, że pobudza syntezę glutationu, dla którego jest jednym z substratów. Glutation to najsilniejszy antyoksydant wewnątrzkomórkowy, a także składnik niezbędny przy powstawaniu limfocytów, które bronią organizm przed niechcianymi gośćmi. Występuje we wszystkich komórkach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w wątrobie i nerkach. Jest on najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za detoksykację komórek. Gdy go brakuje, wątroba ulega martwicy, a komórki apoptozie (zaprogramowanej śmierci). Glutation odtwatrza się cyklicznie z cysteiny, glicyny i kwasu glutaminowego. W przypadku poważnych zatruć jego resynteza może okazać się niewystarczająca i wtedy właśnie stosuje się NAC [1, 2].
N-acetylocysteina jest także środkiem mukolitycznym, czyli takim, który rozrzedza śluz powstający w drogach oddechowych. Wspomaga również wykrztuszanie zalegającego śluzu, a także ogranicza jego produkcję. [1, 3, 4, 5].
W związku z tym NAC poprawia komfort życia osób, które męczy nadmiar śluzu i zatkane drogi oddechowe, ponieważ udrożnia je i ułatwia oddychanie.
Trwają badania nad wpływem NAC na neuroprzekaźniki i receptory w mózgu. Przypuszcza się, że NAC pomaga odstawić lub zmniejszyć stosowanie niektórych używek i sprzyja regeneracji mózgu po ich stosowaniu [8].
Badania wskazują na to, że stosowanie NAC przed lub po zażywaniu substancji psychoaktywnych przyczynia się do zredukowania negatywnego wpływu substancji psychoaktywnej na mózg [9].
W badaniach z udziałem ludzi testowano wpływ NAC na uzależnienie od marihuany, nikotyny i kokainy. W każdym z nich odnotowano zmniejszenie przyjmowania substancji uzależniającej wśród uczestników, którzy suplementowali NAC. Należy jednak poczekać na większe badania, ponieważ ilość uczestników w wyżej wymienionych eksperymentach była zbyt mała, aby wyciągnąć pewne wnioski [10, 11, 12].
1 kapsułka zawiera 180 mg N-acetylocysteiny. Bez wypełniaczy, barwników, konserwantów. Kapsułka celulozowa. Produkt odpowiedni dla wegan.
Zalecana dzienna porcja to 1 kapsułka, czyli 180 mg N-acetylocysteiny. Stosuj rano przed posiłkiem. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji.
Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.
Przechowuj w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Chroń przed światłem i wilgocią.
Ciąża, karmienie piersią, wystąpienie nadwrażliwości. Nie podawaj dzieciom.
1. Acetylcysteine. https://en.wikipedia.org/wiki/Acetylcysteine
2. Glutation. https://pl.wikipedia.org/wiki/Glutation
3. N-Acetylcysteine. https://examine.com/supplements/n-acetylcysteine/
4. A Review on Various Uses of N-Acetyl Cysteine. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241507/
5. POChP – przyczyny, objawy, przebieg leczenia. https://opiekanadchorym.pl/osoby-chore-przewlekle/pochp/pochp-przyczyny-objawy-przebieg-leczenia/
6. N-Acetyl Cysteine (Nac). https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1018/n-acetyl-cysteine-nac
7. Oral N‐acetylcysteine attenuates the rat pulmonary inflammatory response to antigen. https://erj.ersjournals.com/content/21/3/394.long
8. N-acetylcysteine in psychiatry: current therapeutic evidence and potential mechanisms of action. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3044191/
9. Effects of N-acetyl-L-cysteine on the reduction of brain dopamine transporters in monkey treated with methamphetamine. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15542721/
10. N-Acetylcysteine (NAC) in Young Marijuana Users: An Open-Label Pilot Study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2826714/
11. The Role of Cystine-Glutamate Exchange in Nicotine Dependence in Rats and Humans. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2756612/
12. Is cocaine desire reduced by N-acetylcysteine? https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17606664/
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas