• Niezapominajka kwiat
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Niezapominajka kwiat
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Myosotis arvensis

Niezapominajka kwiat

W medycynie ludowej stosowano ją na kaszel i infekcje układu oddechowego oraz w celu zmniejszenia zmarszczek i cieni pod oczami.

  • ; 1
 • W magazynie: 90 sztuk
  13,92
  W magazynie: 90 sztuk
  13,92
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta Polska).

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Niezapominajka (Myosotis), zwana też niezabudką lub mysimi uszkami (myos otis to po grecku „mysie uszy”), to niewysoka roślina zielna, dość powszechnie występująca w Polsce. Znana jest ze swoich drobnych, urokliwych kwiatów, które zwykle są barwy niebieskiej, ale na glebach kwaśnych przybierają kolor różowy. Cieszą nasze oczy od kwietnia do października.

Kwiaty niezapominajki miały dawniej istotne znaczenie symboliczne, co prawdopodobnie nikogo nie dziwi – już sama nazwa tej rośliny sugeruje jej znaczenie. Angielska nazwa zwyczajowa brzmi niemal tak samo: forget-me-not, czyli „nie zapomnij o mnie”. Bukiet niezapominajek wręczało się osobom, w pamięci których chciało się na zawsze pozostać. Niezapominajka towarzyszyła także rozstającym się na długo partnerom, kochankom, czy małżonkom jako symbol wierności i miłości.

Mało kto jednak wie, że te piękne kwiaty grały też całkiem ważną rolę w medycynie ludowej. Wykorzystywano je dawniej w formie świeżej lub suszonej do sporządzania naparów, odwarów i nalewek. 1 łyżkę kwiatów należało zalać szklanką wrzącej wody i parzyć 20 minut, a jeszcze lepiej było gotować ją przez kilka minut, gdyż, jak pisze dr Różański, zyskiwało się wtedy więcej cennej krzemionki. Napar i odwar zalecano pić kilka razy dziennie. Nalewkę niezapominajkową przygotowywano natomiast zalewając 1 część kwiatów 5 częściami alkoholu 40-60%. Po tygodniu można było ją zażywać – po pół łyżeczki kilka razy dziennie. Wyciągi z kwiatów niezapominajki pomagały we wszelkich dolegliwościach układu oddechowego, takich jak zapalenie płuc i oskrzeli, kaszel, zapalenie krtani i gardła, a nawet krwotoki z nosa i gruźlica. Polecane były także w przypadku bezsenności i nadmiernego pobudzenia nerwowego.

Niezapominajka używana była również zewnętrznie. Świeże płatki jej kwiatów wystarczyło lekko ugnieść i położyć na powieki oraz dookoła, aby pozbyć się sińców i przynieść ulgę zmęczonym oczom. Przemywanie twarzy naparami z niezapominajki miało redukować zmarszczki, a kąpiele w wywarach stosowane były dla relaksu i wyciszenia oraz w celu upiększenia skóry całego ciała.


DZIAŁANIE

Właściwości prozdrowotne:

Niezapominajka pozytywnie wpływa na skórę.


ZASTOSOWANIE


Do przemywania skóry, kąpieli i okładów.


SKŁAD


Suszone kwiaty niezapominajki 100%. Surowiec najwyższej jakości!


SPOSÓB UŻYCIA


Odwar:

1 łyżkę kwiatów gotuj w szklance wody przez 5 minut.

Napar:

1 łyżkę kwiatów zalej szklanką wrzącej wody, przykryj, odstaw na 20 minut, przecedź.

Nalewka:

Proporcje 1:5. Alkohol 40-60%, maceruj 1 tydzień.


Do użytku zewnętrznego.


PRZECIWWSKAZANIA


Nadwrażliwość na roślinę.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Niezapominajka polna (Myosotis arvensis) to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny ogórecznikowatych. Pochodzi prawdopodobnie z Turcji i Iranu, ale dziś spotkamy ją w całej Europie, a także w Azji i Afryce Północnej. Jest rośliną mało wymagającą i dobrze sobie radzi w każdych warunkach. Znajdziemy ją dziko rosnącą na polach, skrajach lasów, wyrębach, przy siedliskach ludzkich i drogach. Osiąga do 40 cm wysokości. Tworzy cienkie, podziemne kłącza i łodygę pojedynczą lub rozgałęzioną, a także liście odziomkowe, łodygowe i tzw. liścienie. Jej kwiaty zebrane są w kwiatostan zwany sierpikiem. Mogą być niebieskie, fioletowe, różowe lub białawe. W ich miejscu pojawiają się owoce – czarne rozłupki.


BIBLIOGRAFIA


1. https://rozanski.li
2. https://fajnyogrod.pl
3. https://www.wrozka.com.pl
4. https://pl.wikipedia.org

***

Część rośliny: kwiat
Kraj pochodzenia: Chiny
Zastosowanie: do kąpieli, pielęgnacja ciała, pielęgnacja twarzy, pielęgnacja oczu, odprężenie i nastrój
Ostrzeżenia: do użytku zewnętrznego

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Anna K., W dniu: 16.12.2020

  Pięknie pachnie i wygląda, duża ilość za dobrą cenę.

 • Ocena: (5/5)

  Magda S., W dniu: 01.11.2020

  Polecam!

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK