Oddech – mieszanka 100% olejków eterycznych NANGA
Nasza mieszanka “Oddech” to kompozycja 100% olejków eterycznych zorientowana przede wszystkim na wsparcie organizmu podczas infekcji dróg oddechowych. Każdy z wybranych olejków posiada unikalne właściwości, a dzięki synergii tworzą produkt o silnie antyseptycznym i przeciwzapalnym charakterze.
Mieszankę można stosować również przy zupełnie innych okazjach np. dla orzeźwienia ciała i pobudzenia umysłu, a także dla uśmierzenia bólu przemęczonych mięśni po wysiłku. Zachęcamy do kreatywności i dzielenia się pomysłami! :)
Nasza autorska kompozycja “Oddech” składa się z:
- Olejku eterycznego z mięty pieprzowej
Nadaje mieszance intensywnego, mentolowego aromatu, który pobudza umysł i dodaje energii. Inhalacja z tym olejkiem udrożnia zatkany nos i ułatwia oddychanie.
- Olejku eterycznego z rozmarynu lekarskiego
Inhalacje olejkiem rozmarynowym odblokowują zatkany nos i zatoki, wzmacniają pamięć i koncentrację. Olejek działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a stosowany miejscowo uśmierza bóle mięśni oraz stawów.
- Olejku eterycznego z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego uznawany jest za najsilniejszy naturalny antyseptyk; niezwykle skuteczny podczas walki z infekcjami pochodzenia bakteryjnego, grzybiczego oraz wirusowego.
WAŻNE!
Z powodu obecności olejku z mięty pieprzowej oraz z eukaliptusa promienistego, nie należy stosować mieszanki u dzieci poniżej 10 roku życia. Dotyczy to także dyfuzowania w ich pobliżu.
Dodatek zimnotłoczonego olejku eterycznego z cytryny sprawia, że mieszanka może działać fotouczulająco; z tego powodu należy uważać i po nałożeniu jej na skórę, nie powinno się wystawiać jej na promieniowanie słoneczne przez najbliższe 12 godzin.
Warto pamiętać, że tak jak inne olejki cytrusowe, olejek z cytryny szybko ulega oksydacji i psuje się. Aby wydłużyć termin jego przydatności mieszanki, dobrze jest trzymać szczelnie zamkniętą buteleczkę w ciemnym i chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce).
WŁAŚCIWOŚCI
- antyseptyczny
- przeciwgrzybiczy
- przeciwzapalny
- wykrztuśny
- pobudzający
- mukolityczny (rozrzedzający śluz)
- kojący bóle mięśni
- znieczulający
ZASTOSOWANIE
- inhalacje podczas infekcji dróg oddechowych
- inhalacje/masaże w stanach przemęczenia, apatii
- miejscowo na bóle mięśni i stawów
- wdychanie/dyfuzowanie w trakcie pracy umysłowej
- miejscowo na rany po ukąszeniach i użądleniach
- dodatek do energetyzującego prysznica
SPOSÓB UŻYCIA
- Aromatyzacja powietrza – dodaj kilka kropel do wody w dyfuzorze ultradźwiękowym. Dyfuzuj, gdy domownicy chorują lub żeby dodać sobie energii.
- Masaż – 10-12 kropli dodaj do 30 ml oleju bazowego (np. ze słodkich migdałów, jojoba) i wymieszaj. Tak przygotowany olej do masażu przechowuj w ciemnym szkle, starczy na wiele razy. Wmasuj w okolice klatki piersiowej lub miejsce objęte bólem (mięśnie, stawy).
- Inhalacja na zimno – wdychaj prosto z buteleczki.
- Inhalacja parowa – 3 – 5 kropli mieszanki dodaj do miski z gorącą wodą; opary wdychaj z zamkniętymi oczami pod przykryciem z ręcznika.
- Gorący kompres – do miski z gorącą wodą dodaj 3 – 5 kropli, całość wymieszaj, a następnie zwilż ręcznik lub bawełnianą ścierkę w wodzie, a następnie przyłóż do obolałych stawów.
- Poranny prysznic – 2-3 krople mieszanki nanieś na kafelki w kabinie prysznicowej. Parująca, ciepła woda sprawi, że olejki zaczną unosić się razem z nią. To świetny sposób na rozpoczęcia dnia!
SKŁAD
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej, frankincense, cytrynowy zimnotłoczony, z eukaliptusa promienistego, rozmarynowy, z drzewa herbacianego, z liści laurowych. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
OSTRZEŻENIA
Nie stosować wieczorem, mieszanka dodaje energii i pobudza; stosowana przed snem może zaburzyć naturalny rytm dobowy.
Stosować wyłącznie rozcieńczony. Unikać kontaktu z oczami, uchem wewnętrznym oraz wrażliwymi okolicami. Nie powinien być używany przez kobiety karmiące, w ciąży oraz dzieci poniżej 10 roku życia. Tylko do użytku zewnętrznego.
BIBLIOGRAFIA
1. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals, 2nd edition, 2014
2. V.A. Worwood, The complete book of essential oils and aromatherapy, New World Library, 2016
3. J. Góra, A. Lis, Najcenniejsze olejki eteryczne, Część I, Monografie Politechniki Łódzkiej, Łódź 2019