Olej z lnianki zimnotłoczony Olvita
Olej z lnianki, zwany olejem rydzowym, tłoczony jest z nasion lnicznika rydzowego (Camelina sativa). Jego nasiona znaleziono w starożytnych celtyckich ruinach datowanych na 4000 lat. Lnicznik jest jedną z pierwszych uprawianych w Polsce roślin. Kiedyś był bardzo popularny, teraz wraca do łask. Olej z lnianki był używany niegdyś w lampach oliwnych. Dziś jest stosowany w kuchni i kosmetyce, a także jako biodiesel i suplement dla psów.
Olej z lnianki ma bardzo długi okres przydatności do spożycia, wynoszący około 20 miesięcy. Jest stabilny i odporny na jełczenie. Ma złoty kolor, łagodny, kwiatowy zapach i dobry, delikatny, orzechowy smak. Może być składnikiem sałatek, marynat, sosów, napojów, twarogów, owsianek, dań warzywnych, zup i makaronów. Należy go spożywać na zimno.
Olej z lnianki wyróżnia się na tle innych olejów idealną proporcją kwasów omega-3 do omega-6, wynoszącą 3:1. Dzięki temu wzmaga procesy przeciwzapalne, wspiera pracę serca, poprawia ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na gospodarkę cholesterolem w organizmie.
Olej rydzowy korzystny jest dla układu nerwowego. Będąc źródłem cennych kwasów tłuszczowych, wspomaga funkcje poznawcze i pamięć. Kwasy te mają szczególne znaczenie dla rozwoju mózgu. Olej z lnianki, dzięki zawartości kwasu α-linolenowego, pomocny jest przy słabym wzroku, ponieważ poprawia funkcjonowanie siatkówki oka.
Olej rydzowy jest sprawdzonym kosmetykiem. Najlepszy jest dla skóry dojrzałej, suchej i z oznakami starzenia. Najmniej sprawdzi się przy cerze tłustej i trądzikowej. Olej z lnianki odżywia i nawilża skórę, wzmacnia barierę ochronną naskórka, dzięki czemu zachowuje w nim wodę. Chroni przed utratą elastyczności i jędrności skóry. Poprawia koloryt skóry i sprzyja zmniejszeniu widoczności drobnych zmarszczek. Pomaga złagodzić podrażnienia, sprzyja ochronie skóry przed promieniowaniem słonecznym.
Korzyści z oleju rydzowego odniesie także skóra głowy i włosy. Włosy pielęgnowane tym olejem stają się bardziej wygładzone i miękkie, a skóra mniej się łuszczy. Olej rydzowy poprawia kondycję końcówek i sprzyja wzrostowi nowych, silniejszych włosów.
DZIAŁANIE
Wewnętrzne:
- Dostarcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w idealnie zbilansowanej proporcji.
- Wspomaga układ sercowo-naczyniowy.
- Pozytywnie wpływa na pracę mózgu.
- Pomaga utrzymać dobry wzrok.
Zewnętrzne:
- Natłuszcza i nawilża suchą skórę.
- Pomaga wypełnić drobne zmarszczki.
- Wyrównuje koloryt skóry.
- Zachowuje elastyczność skóry.
- Wspomaga gojenie się drobnych ran i oparzeń.
SKŁAD
Olej z lnianki zimnotłoczony – 100%. Najwyższa jakość!
SPOSÓB UŻYCIA
Wewnętrznie:
1-2 łyżeczki (5-10 g) oleju z nasion lnianki stosuj 2 razy dziennie. Spożywaj bezpośrednio lub dodawaj do potraw.
Zewnętrznie:
Niewielką ilość oleju rydzowego wmasuj w skórę ciała lub twarzy. Pozostaw do wchłonięcia. Stosuj w zależności od potrzeb – codziennie lub 3 razy w tygodniu. Olej z lnianki nakładaj także na włosy, na całą długość lub jedynie końcówki.
Jego przyjemny aromat dobrze sprawdza się przy masażu. Olej z lnianki może być stosowany solo lub jako olej nośnikowy i składnik kosmetyków.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Lnicznik siewny (Camelina sativa) należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Jest spokrewniony z gorczycą i rzepakiem. Nazwę lnianka zawdzięcza częstej swojej obecności na polach lnu. Druga, często spotykana nazwa – rydz lub rydzyk – powstała wskutek podobieństwa do grzyba o tej nazwie. Ta jednoroczna roślina powszechnie jest spotykana w Polsce. Posiada rozgałęzione, ostro zakończone liście i biało-żółte kwiaty. Owoce stanowią łuszczynki z brązowymi, drobnymi i szorstkimi nasionami. Lnicznik sięga 1 m wysokości. Pochodzi z Azji Środkowej i Północnej Europy. Dziś występuje prawie na całym świecie. Lnicznik siewny nie jest wymagającą rośliną, rośnie na ubogich glebach.
ŹRÓDŁA
1. Korzyści dla skóry i zastosowanie oleju z nasion Camelina Sativa. https://www.skincarelab.org/camelina-sativa-seed-oil/
2. Camelina Oil, the oil of the Celts, a little-known Secret. https://www.ullisoilmill.com/blogs/articles/camelina-oil-of-the-celts
3. Opracowanie bogatych w kwasy omega-3 emulsji oleju z nasion Camelina sativa. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5849930/
4. Olejek z lnianki poprawia profil lipidowy krwi. https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180108101336.htm
5. Camelina oil facts and health benefits. https://www.healthbenefitstimes.com/camelina-oil/