Olej z ostropestu
Olej z ostropestu ma żółte zabarwienie, delikatnie ziołowy aromat i lekką konsystencję. Doskonale sprawdzi się u osób z cerą suchą i podrażnioną, z pierwszymi oznakami starzenia, a także ze skórą atopową. To produkt, który poprawi kondycję przesuszonych włosów i nada im zdrowy blask. Warto sięgnąć po niego też przed podróżą, ponieważ zmniejsza nudności. Swoją sławę zawdzięcza jednak zbawiennemu działaniu na wątrobę!
Olej pozyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno ziaren ostropestu plamistego (Silybum marianum) – rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae), która bywa nazywana ostem białym bądź ostem błogim – jest bowiem łudząco podobna do ostów (Carduus). Ma charakterystyczne, intensywnie fioletowe kwiatostany, które przybierają formę koszyczków, a jego ciemnozielone liście okraszone są jasnymi plamkami i są silnie kolczaste. Olej pozyskiwany z tej niezwykłej rośliny jest bogaty w unikalny kompleks flawonolignanów, który znany jest pod nazwą sylimaryna. Zawiera garbniki, fitosterole, obfituje w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (np. kwas oleinowy i linolenowy). Jest źródłem witamin A, E oraz D.
DZIAŁANIE
Właściwości wewnętrzne:
- Dzięki zawartości sylimaryny olej z ostropestu pozytywnie wpływa na wątrobę: uszczelnia i chroni ściany oraz błony hepatocytów, dzięki czemu wzmacnia wątrobę i silnie motywuje ją do regeneracji. Blokuje wchłanianie toksyn i niweluje ich szkodliwy wpływ na komórki wątroby. Pomaga złagodzić negatywne skutki spożywania alkoholu.
- Działa ochronnie na komórki mózgu.
- Wspomaga serce i układ krążenia.
- Łagodzi nudności (np. wywołane podróżą).
- Mobilizuje układ odpornościowy.
Właściwości zewnętrzne:
- Dzięki zawartości garbników, olej z ostropestu ma działanie łagodzące oraz ściągające. Pomaga zwalczyć podrażnienia i ukoić poparzenia skóry. Stymuluje też produkcję kolagenu, co prowadzi do poprawy jakości skóry.
- Zawartość kwasu linolenowego sprawia, że olej z ostropestu reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum – to czyni go doskonałym produktem do cery trądzikowej i skłonnej do wyprysków. Ma niską komedogenność, dlatego nie pogarsza stanu cery.
- Bardzo dobrze wpasowuje się w pielęgnację włosów przesuszonych. Ze względu na wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych najlepiej sprawdzi się u posiadaczy włosów wysokoporowatych.
- Wspaniale sprawdzi się jako produkt do skóry suchej, zrogowaciałej. Do tej na twarzy, ale również na piętach, kolanach czy łokciach – nie tylko nawilży przesuszone obszary, ale też je rozjaśni.
SKŁAD
Olej z nasion ostropestu plamistego 100%. Najwyższa jakość! Surowiec spożywczo-kosmetyczny.
ZASTOSOWANIE OLEJU Z OSTROPESTU
W pielęgnacji cery: wykonaj prostą maseczkę. Wymieszaj zmieloną kawę z olejem z ostropestu i miodem w proporcjach 1:1:1. Zaaplikuj na twarz, pomijając okolice oczu. Pozostaw na 15 min. Wykonaj delikatny peeling i zmyj letnią wodą. Taki zabieg pomoże Ci się pozbyć martwego naskórka, rozjaśni przebarwienia i nawilży cerę.
Wewnętrznie: stosuj 2 łyżeczki dziennie na czczo, około 30 min przed posiłkiem. Możesz też użyć go jako składnik dressingów czy past warzywnych.
Pamiętaj, by nie podgrzewać oleju z ostropestu! Straci swoje właściwości prozdrowotne, a nawet stanie się szkodliwy dla zdrowia.
ŹRÓDŁA
1. Silybum marianum oil attenuates hepatic steatosis and oxidative stress in high fat diet-fed mice. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29428667/
2. Silybum marianum oil attenuates oxidative stress and ameliorates mitochondrial dysfunction in mice treated with D-galactose. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24914315/
3. Instrumental evaluation of anti-aging effects of cosmetic formulations containing palmitoyl peptides, Silybum marianum seed oil, vitamin E and other functional ingredients on aged human skin. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27446338/
4. Milk thistle seed cold press oil attenuates markers of the metabolic syndrome in a mouse model of dietary-induced obesity. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33047319/
5. Ostropest plamisty. https://naturapluszdrowie.pl/olej-z-ostropestu/amp/