Lavandula augustifolia

Olejek lawendowy Francja 100% eteryczny Nanga

Wszechstronny olejek o charakterystycznym, ziołowo-kwiatowym zapachu. Przyspiesza gojenie się ran i działa antyseptycznie. Wdychany poprawia nastrój, relaksuje i ułatwia zasypianie.

    • ; 1
    • ; 1
  • W magazynie: 99 sztuk
    17,42
    W magazynie: 99 sztuk
    17,42
    W magazynie: 21 sztuk
    69,68
    Dodaj
    do ulubionych
  • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

  • Koszt przesyłki już od 13 zł


    Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Olejek lawendowy Francja 100% eteryczny Nanga

Olejek lawendowy pozyskiwany jest z kwiatów lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia), znanej też jako lawenda lekarska. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu. Posiada intrygujący zapach, który lubi chyba każdy, kto się z nim zetknął. Jest wyrazisty, ale nieprzytłaczający, mocno ziołowy i w ogóle niesłodki. Przypomina mi zapach spalonej letnim słońcem, zarośniętej łąki. Natychmiastowo wywołuje pozytywne myśli i na chwilę zatrzymuje czas, przynosząc spokój i uważność.

Lawenda pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, gdzie uprawiana jest od bardzo dawna. Nietrudno zgadnąć, że wykorzystywano ją już w czasach starożytnych. Napary z jej kwiatów zalecane były w dolegliwościach trawiennych, nerwowości, bezsenności i reumatyzmie. Właściwości lawendy badane są od wielu lat, dlatego Komisja E zatwierdziła w jej monografii informacje, że roślina ta pozytywnie wpływa na nastrój i sen, krążenie, przewód pokarmowy i apetyt.

Dziś lawenda to nie tylko ważny surowiec zielarski, ale też kosmetyczny, perfumeryjny i dekoracyjny. Kwiaty lawendy i pozyskany z nich olejek znajdziemy w licznych kosmetykach i produktach zapachowych. Dodaje się je do toników i kremów, a także aromatyzuje się nimi mydła, sole do kąpieli, pościel i saszetki do szafy odstraszające mole. W perfumiarstwie olejek lawendowy to komponent, który doskonale łączy kompozycje.

Czym różni się francuski olejek lawendowy od bułgarskiego?
Każdy olejek eteryczny jest unikalny! Profil chemiczny rośliny zależy m.in. od rodzaju gleby, na której rośnie, pogody oraz szerokości geograficznej. To oznacza, że francuski olejek lawendowy różni się nieco składem, właściwościami oraz zapachem od tego z Bułgarii. Olejek bułgarski charakteryzuje się zdecydowanie słodszym i bardziej kwiatowym aromatem; francuska lawenda ma znajomy zapach, odurza ziołową nutą, przywodzi na myśl perfumy i wody kolońskie. Olejki z Francji wykazują wyższą zawartość octanu linalilu oraz niższe stężenie linalolu w porównaniu do bułgarskich. Francuska lawenda, ciesząca się popularnością w przemyśle perfumeryjnym, lepiej sprawdzi się jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i antyseptyczny; bułgarska zaś będzie działała silnie uspokajająco, relaksująco i nasennie.


WŁAŚCIWOŚCI


UKŁAD NERWOWY

Olejek lawendowy wielopoziomowo oddziałuje na układ nerwowy: podnosi nastrój, łagodzi lęk i niepokój, uspokaja umysł, relaksuje ciało i ułatwia zasypianie. To zapewne jeden z pierwszych olejków, jakie przychodzą nam do głowy, kiedy chcemy się odprężyć i lepiej spać. I słusznie, gdyż jego kojące działanie udowodniły liczne badania na zwierzętach i z udziałem ludzi [1].

Nastrój, napięcie, niepokój

W badaniu Lehrner i wsp. testowano wpływ zapachu olejku lawendowego na nastrój pacjentów oczekujących w kolejce do dentysty, rozpylając olejek w poczekalni. Okazało się, że zabieg ten pozytywnie wpłynął na samopoczucie pacjentów, wywołując w nich spokój i łagodząc napięcie, które naturalnie pojawia się przed wizytą u dentysty [2].

W badaniu Field i wsp. również wykorzystano olejek lawendowy, tym razem w żelu myjącym. Uczestnicy badania, którzy wąchali żel, stawali się bardziej zrelaksowani, a ich nastrój ulegał poprawie, dzięki czemu lepiej radzili sobie z zadaniem matematycznym. Zmiany psychologiczne notowano za pomocą ankiety, badania EEG i mierząc częstość skurczów serca [3].

Wiele badań przeprowadzono z użyciem Silexanu – opatentowanego w Niemczech leku opartego o olejek lawendowy. W jednym z nich zdrowi uczestnicy przyjmowali Silexan lub placebo przez 8 tygodni, a ich mózgi poddawano obrazowaniu MRI. Okazało się, że Silexan wyraźnie wpłynął na szlak serotoninergiczny, obniżając aktywność receptora 5-HT1a. Działanie to prowadzi do uspokojenia i zmniejszenia lęku. Można wywołać je również za pomocą leków, jednakże leki pociągają za sobą skutki uboczne, m.in. obniżenie koncentracji i otępienie następnego dnia. A zatem olejek lawendowy może być bezpiecznym i nieinwazyjnym środkiem łagodzącym napięcie nerwowe w sytuacjach niepokoju, lęku i stresu [4].

Sen

Ciekawe badanie dotyczące wpływu lawendy na sen przeprowadzono w 2015 r. Wzięło w nim udział 79 studentów skarżących się na problemy ze snem. Przez 5 dni mieli oni inhalować się lawendą lub zastosować zasady higieny snu lub chodzić spać jak zwykle. Okazało się, że zapach lawendy, a także higiena snu w znaczący sposób poprawiły jakość snu uczestników, a najlepszy efekt wywołało połączenie tych dwóch działań [5].

Obserwowano również wpływ zapachu lawendy na pacjentów ze zdiagnozowaną bezsennością. 4-tygodniowe badanie ukończyło 10 uczestników. Grupa eksperymentalna każdego dnia inhalowała się lawendą, grupa kontrolna otrzymała placebo. Po zakończeniu badania w grupie stosującej lawendę nastąpiła znaczna poprawa jakości snu, co zmierzono za pomocą kwestionariusza PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index) [6].

Wpływ lawendy na sen sprawdzano również u kobiet po menopauzie, u kobiet po porodzie oraz u pacjentów leczonych chemoterapią, gdyż u wszystkich tych grup problemy ze snem są nieco bardziej rozpowszechnione. W każdym wymienionym przypadku lawenda pozytywnie wpłynęła na jakość snu badanych i poprawiła nocną regenerację [7, 8, 9].

Ból

Równie wnikliwie co na nastrój i sen, bada się wpływ lawendy na ból. W licznych dotychczasowych eksperymentach podawano pacjentom do inhalacji olejek lawendowy i sprawdzano jego wpływ na różne rodzaje bólu. Okazuje się, że aromaterapia z użyciem olejku lawendowego pomaga złagodzić ból towarzyszący menstruacji, ciąży i operacjom, a masaż łagodzi ból stawów dotkniętych stanem zapalnym [10, 11, 12, 13]. Badania na zwierzętach dowodzą, że olejek lawendowy może także łagodzić nerwobóle [14].

INNE

Podobnie jak wszystkie olejki, olejek lawendowy również działa antyseptycznie i niszczy bakterie i grzyby, co można wykorzystać w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci oraz w przypadku drobnych ran. Ponadto olejek ten łagodzi ból i swędzenie po ukąszeniach owadów, a także po oparzeniach [1, 15, 16].


ZASTOSOWANIE

  • Dla relaksu, uspokojenia i lepszego nastroju.
  • Na dobry sen.
  • W celu złagodzenia bólu.
  • Do pielęgnacji skóry.
  • Na ukąszenia, oparzenia i drobne rany.
  • Do wyrobu perfum.
  • Do odstraszania moli i innych owadów.


SPOSÓB UŻYCIA

  • Kominek aromaterapeutyczny:

Do kominka aromaterapeutycznego wlej do pełna wodę i dodaj 3 – 10 kropel olejku. Na dole rozpal świeczkę. Przebywaj blisko kominka, aby wdychać jak najwięcej związków lotnych.

  • Inhalacja „na szybko”:

Skrop olejkiem chusteczkę i inhaluj się nią w chwili niepokoju lub spadku nastroju, przed snem lub gdy dopadnie Cię ból głowy.

  • Kąpiel:

3 – 15 kropli olejku dodaj do wanny z gorącą wodą i dobrze wymieszaj. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).

  • Masaż:

15 – 30 kropel olejku dodaj do 50 ml oleju bazowego (np. migdałowego) i wymieszaj. Olej możesz nieco podgrzać.

  • Inne:

Warto wspomnieć, że lawenda wykazuje silną synergię z melisą. Warto połączyć oba te olejki w kominku, kąpieli lub masażu i zastosować je w porze wieczornej. Fantastycznie pogłębiają odprężenie i sen.

Skrop olejkiem szafki i szafy, aby odpędzić mole.

Olejek możesz dodawać do kremów i toników do twarzy oraz do szamponów i mydeł. Nie jest drażniący.


SKŁAD


Olejek eteryczny lawendowy 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!


DOBRZE ŁĄCZYĆ Z


Olejek lawendowy dobrze łączy się z bergamotowym, rozmarynowym, szałwiowym, cytrynowym, cedrowym, eukaliptusowym, miętowym, paczuli i z drzewa herbacianego.


OSTRZEŻENIA


Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Jako jeden z niewielu, może być stosowany bezpośrednio na skórę, jednak przed użyciem należy wykonać test alergiczny.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), zwana również lekarską, jest półkrzewem z rodziny jasnotowatych. Jej ojczyzną są Francja, Włochy, Hiszpania i Andora. Dziś jest szeroko uprawiana na całym świecie. Lubi stanowiska na otwartej przestrzeni i dobrze nasłonecznione, wręcz spieczone słońcem, oraz wapienne gleby. Osiąga około 1 m wysokości. Jej pędy i liście mają srebrzysto-zielony kolor i pokryte są włoskami. Liście są dość krótkie i wąskie. Kwiaty drobne, fioletowe, zebrane w grona na szczytach pędów, miododajne. Owocami lawendy są rozłupki.


INFORMACJE TECHNICZNE

  • Kraj pochodzenia: Francja
  • Metoda pozyskiwania: destylacja parą wodną
  • Użyta część rośliny: kwiaty
  • Kolor: bezbarwny, czysty, do bladożółtego
  • Intensywność zapachu: ziołowo – kwiatowy
  • Główne składniki: linalol 29.5%, octan linalylu 36.1%
  • Konsystencja: rzadka
  • Temperatura zapłonu 70 °C
  • Gęstość względna 0,882 g/ml
  • Alergeny kumaryna < 0,1%, geraniol 0,75%


BADANIA LABORATORYJNE


Jakość oferowanych przez nas olejków jest dla nas bardzo ważna.

Do produktu olejek lawendowy dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

  • Specyfikację jakościową
  • Certyfikat analizy
  • Listę alergenów
  • IFRA
  • Kartę charakterystyki (SDS)

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.


BIBLIOGRAFIA


1. Lavender essential oil: A review. https://www.researchgate.net
2. Ambient odors of orange and lavender reduce anxiety and improve mood in a dental office. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Lavender fragrance cleansing gel effects on relaxation. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Effects of Silexan on the Serotonin-1A Receptor and Microstructure of the Human Brain: A Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blind, Cross-Over Study with Molecular and Structural Neuroimaging. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Effect of Inhaled Lavender and Sleep Hygiene on Self-Reported Sleep Issues: A Randomized Controlled Trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. A single-blinded, randomized pilot study evaluating the aroma of Lavandula augustifolia as a treatment for mild insomnia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
7. Comparison of the effect of lavender and bitter orange on sleep quality in postmenopausal women: A triple-blind, randomized, controlled clinical trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
8. Lavender fragrance essential oil and the quality of sleep in postpartum women. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
9. Aromatherapy: The Effect of Lavender on Anxiety and Sleep Quality in Patients Treated With Chemotherapy. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
10. The Effect of Lavender Aromatherapy on the Pain Severity of Primary Dysmenorrhea: A Triple-blind Randomized Clinical Trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
11. Effect of Lavender Oil Aroma in the Early Hours of Postpartum Period on Maternal Pains, Fatigue, and Mood: A Randomized Clinical Trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
12. The effectiveness of lavender essence on strernotomy related pain intensity after coronary artery bypass grafting. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
13. Effect of aromatherapy massage with lavender essential oil on pain in patients with osteoarthritis of the knee: A randomized controlled clinical trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
14. Lavender (Lavandula angustifolia Mill.) Essential Oil Alleviates Neuropathic Pain in Mice With Spared Nerve Injury. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
15. https://pl.wikipedia.org
16. https://pfaf.org



Kraj pochodzenia: Francja
Aromat: kwiatowy, drzewny, słodki, świeży
Nuta zapachowa: Nuta głowy
Zastosowanie: masaż, bóle , do kąpieli, inhalacje, do kominków, higiena jamy ustnej, odprężenie i nastrój, rany i otarcia, trądzik, po ukąszeniach owadów
Ostrzeżenia: stosować rozcieńczony, unikać kontaktu z oczami

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

  • Ocena: (5/5)

    Patryk B., W dniu: 10.05.2023

    Mocne działanie na stres i przeciwlękowe. Ja stosuję na dwa sposoby. Mianowicie albo w kominku do aromaterapii albo skrapiam brzegi poduszki przed spaniem.

  • Ocena: (5/5)

    Marek W., W dniu: 23.04.2023

    Bardzo esencjonalny, przyjemny zapach.

  • Ocena: (5/5)

    Kacper G., W dniu: 22.03.2023

    Czuć wyraźne działanie olejku. Bardzo dobry produkt. Polecam

  • Ocena: (5/5)

    Marzena W., W dniu: 20.10.2022

    Bardzo dobra jakość.

  • Ocena: (5/5)

    Łukasz P., W dniu: 06.09.2022

    Cudowny!

  • Ocena: (5/5)

    Liliana B., W dniu: 01.08.2022

    Ok

  • Ocena: (5/5)

    Kacper G., W dniu: 12.07.2022

    Wysoka jakość

  • Ocena: (5/5)

    Hanna G., W dniu: 11.03.2022

    Polecam, koi nerwy.

  • Ocena: (5/5)

    Alan B., W dniu: 15.02.2022

    Jestem zakochana! Zamówiłam z nieufnością, nie ukrywam...ale nie żałuję. Pięknie pachnie, zarówno w dyfuzorze jak i jako dodatek do masażu.

  • Ocena: (5/5)

    Barbara K., W dniu: 26.10.2021

    Bardzo dobry olejek, najbardziej wielozadaniowy według mnie. Limit dermalny rewelacyjny - olejek łagodny dla skóry i śluzówek. Testowałam przy różnych zmianach zapalnych, bakteryjnych, na blizny po ranach, po ukąszeniu owadów (również pszczół, os), do kosmetyków codziennego użytku (tonik, krem) itd. Nie ruszam się bez niego z domu, a w domu musi być zapas.

  • Ocena: (5/5)

    Aleksandra K., W dniu: 04.10.2021

    Fajny olejek. Przyjemny zapach.

  • Ocena: (5/5)

    Wiktor, W dniu: 02.08.2021

    Winszuje

  • Ocena: (5/5)

    MAGDA I., W dniu: 11.07.2021

    Intensywny zapach. Dobra jakość. Polecam

  • Ocena: (5/5)

    Krystyna G., W dniu: 28.04.2021

    Świetny jako składnik oleju do masażu dla zestresowanych i obolałych seniorów i seniorek.

  • Ocena: (5/5)

    Liliana B., W dniu: 08.03.2021

    Przyjemny zapach, ktory uspokaja-

  • Ocena: (5/5)

    Tomasz P., W dniu: 27.01.2021

    Boski, ziołowy zapach. Super jakość, jestem zadowolony. 5/5

  • Ocena: (5/5)

    Żaneta G., W dniu: 12.01.2021

    Olejek lawendowy uwielbiam. Używam do kąpieli relaksacyjnych. Polecam

  • Ocena: (5/5)

    Andrzej D., W dniu: 28.12.2020

    Cała szafka pachnie...polecam

  • Ocena: (5/5)

    Justyna P., W dniu: 28.12.2020

    Produkt dobrej jakosci

  • Ocena: (5/5)

    Grzegorz, W dniu: 20.12.2020

    Jeśli w opisie czytam kominek aromaterapeutyczny, świeczka itp. zaczynam się martwić. Podgrzewanie olejków równa się ich marnowanie.

  • Ocena: (5/5)

    Magdalena B., W dniu: 13.12.2020

    Ulubiony, wspaniały, lawendowy

  • Ocena: (5/5)

    Paweł K., W dniu: 16.11.2020

    Polecam :)

  • Ocena: (5/5)

    Magdalena K., W dniu: 11.11.2020

    Działa bardzo dobrze.

  • Ocena: (5/5)

    ArtuJan, W dniu: 10.11.2020

    Cudowna Jakość Polecam &#10084;

  • Ocena: (5/5)

    Izabela , W dniu: 14.10.2020

    Podczas choroby i przeziębienia mojego dziecka stawiam na aromaterapię. Olejek uspokaja, wspaniały wieczorem żeby się wyciszyć.

  • Ocena: (5/5)

    Marzena K., W dniu: 04.10.2020

    piękny zapach

  • Ocena: (1/5)

    WIOLETTA T., W dniu: 24.09.2020

    Jak dla mnie to on śmierdzi a nie pachnie...

  • Ocena: (5/5)

    Ryszard K., W dniu: 23.08.2020

    olejek skuteczny w działaniu

  • Ocena: (5/5)

    Ryszard K., W dniu: 08.08.2020

    olejek spełnia oczekiwania-jest skuteczny

  • Ocena: (5/5)

    Marzena W., W dniu: 06.08.2020

    Przyjemny, dobrej jakości. Polecam!

  • Ocena: (5/5)

    Ryszard K., W dniu: 02.08.2020

    olejek super

  • Ocena: (5/5)

    Michalina K., W dniu: 17.06.2020

    piękny zapach lawendy i cena ok

  • Ocena: (5/5)

    Adam H., W dniu: 17.04.2020

    ok

  • Ocena: (5/5)

    Jerzyk, W dniu: 15.04.2020

    Ładne opisy

  • Ocena: (5/5)

    Adrian K., W dniu: 11.04.2020

    Świetny olejek na relaks :) polecam kilka kropel na poduszkę do spania

  • Ocena: (5/5)

    Dawid W., W dniu: 04.04.2020

    Polecam, świetnie służy w kominku aromaterapeutycznym.

  • Ocena: (5/5)

    Joanna W., W dniu: 08.03.2020

    Cudowny zapach. Po dodaniu do dyfuzora roztacza piękny aromat świeżo ściętej lawendy

  • Ocena: (5/5)

    Asia , W dniu: 07.03.2020

    Obłędny zapach - dodany do dyfuzora roztacza aromat świeżo ściętej lawendy

  • Ocena: (5/5)

    Małgorzata K., W dniu: 02.12.2019

    Wysoka jakość.

  • Ocena: (5/5)

    Barbara, W dniu: 03.10.2019

    Olejek bardzo dobrej jakości. Działa uspokajająco i relaksująco. Dodany do kąpieli nawilża ciało.

  • Ocena: (5/5)

    Małgorzata S., W dniu: 13.08.2019

    Dobra jakość, olejek pomaga w relaksie w wannie i na poduszkę, no i na komary w sezonie :)

  • Ocena: (5/5)

    Elżbieta K., W dniu: 25.07.2019

    polecam

  • Ocena: (5/5)

    Paulina K., W dniu: 04.07.2019

    Bardzo intensywny zapach, w tej kategorii cenowej bezkonkurencyjny :)

  • Ocena: (5/5)

    Angelika W., W dniu: 07.04.2019

    polecam

  • Ocena: (5/5)

    Patrycja G., W dniu: 10.12.2018

    Świetna jakość w dobrej cenie!

Polecane dla Ciebie

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK