Lavandula augustifolia

Olejek lawendowy 100% eteryczny Nanga

 • W magazynie: 254 sztuk
  16,92
  W magazynie: 254 sztuk
  16,92
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł.


  Z uwagi na ogromną ilość zamówień termin realizacji może ulec wydłużeniu.


  Po przyjęciu zamówienia do realizacji nie ma możliwości jego edycji.

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Olejek lawendowy 100% eteryczny Nanga

Olejek lawendowy pozyskiwany jest z kwiatów lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia), znanej też jako lawenda lekarska. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu. Posiada intrygujący zapach, który lubi chyba każdy, kto się z nim zetknął. Jest wyrazisty, ale nieprzytłaczający, mocno ziołowy i w ogóle niesłodki. Przypomina mi zapach spalonej letnim słońcem, zarośniętej łąki. Natychmiastowo wywołuje pozytywne myśli i na chwilę zatrzymuje czas, przynosząc spokój i uważność.

Lawenda pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, gdzie uprawiana jest od bardzo dawna. Nietrudno zgadnąć, że wykorzystywano ją już w czasach starożytnych. Napary z jej kwiatów zalecane były w dolegliwościach trawiennych, nerwowości, bezsenności i reumatyzmie. Właściwości lawendy badane są od wielu lat, dlatego Komisja E zatwierdziła w jej monografii informacje, że roślina ta pozytywnie wpływa na nastrój i sen, krążenie, przewód pokarmowy i apetyt.

Dziś lawenda to nie tylko ważny surowiec zielarski, ale też kosmetyczny, perfumeryjny i dekoracyjny. Kwiaty lawendy i pozyskany z nich olejek znajdziemy w licznych kosmetykach i produktach zapachowych. Dodaje się je do toników i kremów, a także aromatyzuje się nimi mydła, sole do kąpieli, pościel i saszetki do szafy odstraszające mole. W perfumiarstwie olejek lawendowy to komponent, który doskonale łączy kompozycje.


WŁAŚCIWOŚCI

UKŁAD NERWOWY

Olejek lawendowy wielopoziomowo oddziałuje na układ nerwowy: podnosi nastrój, łagodzi lęk i niepokój, uspokaja umysł, relaksuje ciało i ułatwia zasypianie. To zapewne jeden z pierwszych olejków, jakie przychodzą nam do głowy, kiedy chcemy się odprężyć i lepiej spać. I słusznie, gdyż jego kojące działanie udowodniły liczne badania na zwierzętach i z udziałem ludzi [1].

Nastrój, napięcie, niepokój

W badaniu Lehrner i wsp. testowano wpływ zapachu olejku lawendowego na nastrój pacjentów oczekujących w kolejce do dentysty, rozpylając olejek w poczekalni. Okazało się, że zabieg ten pozytywnie wpłynął na samopoczucie pacjentów, wywołując w nich spokój i łagodząc napięcie, które naturalnie pojawia się przed wizytą u dentysty [2].

W badaniu Field i wsp. również wykorzystano olejek lawendowy, tym razem w żelu myjącym. Uczestnicy badania, którzy wąchali żel, stawali się bardziej zrelaksowani, a ich nastrój ulegał poprawie, dzięki czemu lepiej radzili sobie z zadaniem matematycznym. Zmiany psychologiczne notowano za pomocą ankiety, badania EEG i mierząc częstość skurczów serca [3].

Wiele badań przeprowadzono z użyciem Silexanu – opatentowanego w Niemczech leku opartego o olejek lawendowy. W jednym z nich zdrowi uczestnicy przyjmowali Silexan lub placebo przez 8 tygodni, a ich mózgi poddawano obrazowaniu MRI. Okazało się, że Silexan wyraźnie wpłynął na szlak serotoninergiczny, obniżając aktywność receptora 5-HT1a. Działanie to prowadzi do uspokojenia i zmniejszenia lęku. Można wywołać je również za pomocą leków, jednakże leki pociągają za sobą skutki uboczne, m.in. obniżenie koncentracji i otępienie następnego dnia. A zatem olejek lawendowy może być bezpiecznym i nieinwazyjnym środkiem łagodzącym napięcie nerwowe w sytuacjach niepokoju, lęku i stresu [4].

Sen

Ciekawe badanie dotyczące wpływu lawendy na sen przeprowadzono w 2015 r. Wzięło w nim udział 79 studentów skarżących się na problemy ze snem. Przez 5 dni mieli oni inhalować się lawendą lub zastosować zasady higieny snu lub chodzić spać jak zwykle. Okazało się, że zapach lawendy, a także higiena snu w znaczący sposób poprawiły jakość snu uczestników, a najlepszy efekt wywołało połączenie tych dwóch działań [5].

Obserwowano również wpływ zapachu lawendy na pacjentów ze zdiagnozowaną bezsennością. 4-tygodniowe badanie ukończyło 10 uczestników. Grupa eksperymentalna każdego dnia inhalowała się lawendą, grupa kontrolna otrzymała placebo. Po zakończeniu badania w grupie stosującej lawendę nastąpiła znaczna poprawa jakości snu, co zmierzono za pomocą kwestionariusza PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index) [6].

Wpływ lawendy na sen sprawdzano również u kobiet po menopauzie, u kobiet po porodzie oraz u pacjentów leczonych chemoterapią, gdyż u wszystkich tych grup problemy ze snem są nieco bardziej rozpowszechnione. W każdym wymienionym przypadku lawenda pozytywnie wpłynęła na jakość snu badanych i poprawiła nocną regenerację [7,8,9].

Ból

Równie wnikliwie co na nastrój i sen, bada się wpływ lawendy na ból. W licznych dotychczasowych eksperymentach podawano pacjentom do inhalacji olejek lawendowy i sprawdzano jego wpływ na różne rodzaje bólu. Okazuje się, że aromaterapia z użyciem olejku lawendowego pomaga złagodzić ból towarzyszący menstruacji, ciąży i operacjom, a masaż łagodzi ból stawów dotkniętych stanem zapalnym [10,11,12,13]. Badania na zwierzętach dowodzą, że olejek lawendowy może także łagodzić nerwobóle [14].

INNE

Podobnie jak wszystkie olejki, olejek lawendowy również działa antyseptycznie i niszczy bakterie i grzyby, co można wykorzystać w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci oraz w przypadku drobnych ran. Ponadto olejek ten łagodzi ból i swędzenie po ukąszeniach owadów, a także po oparzeniach [1,15,16].


ZASTOSOWANIE

 • Dla relaksu, uspokojenia i lepszego nastroju
 • Na dobry sen
 • W celu złagodzenia bólu
 • Do pielęgnacji skóry
 • Na ukąszenia, oparzenia i drobne rany
 • Do wyrobu perfum
 • Do odstraszania moli i innych owadów
 • Kominek aromaterapeutyczny – do kominka aromaterapeutycznego wlej do pełna wodę i dodaj 3 – 10 kropel olejku. Na dole rozpal świeczkę. Przebywaj blisko kominka, aby wdychać jak najwięcej związków lotnych.
 • Inhalacja „na szybko” – skrop olejkiem chusteczkę i inhaluj się nią w chwili niepokoju lub spadku nastroju, przed snem lub gdy dopadnie Cię ból głowy.
 • Kąpiel – 3 – 15 kropli olejku dodaj do wanny z gorącą wodą i dobrze wymieszaj. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
 • Masaż – 15 – 30 kropel olejku dodaj do 50 ml oleju bazowego (np. migdałowego) i wymieszaj. Olej możesz nieco podgrzać.
 • Inne
 • Warto wspomnieć, że lawenda wykazuje silną synergię z melisą. Warto połączyć oba te olejki w kominku, kąpieli lub masażu i zastosować je w porze wieczornej. Fantastycznie pogłębiają odprężenie i sen.
 • Skrop olejkiem szafki i szafy, aby odpędzić mole.
 • Olejek możesz dodawać do kremów i toników do twarzy oraz do szamponów i mydeł. Nie jest drażniący.


SKŁAD

Olejek eteryczny lawendowy 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!


DOBRZE ŁĄCZYĆ Z

Olejek lawendowy dobrze łączy się z bergamotowym, rozmarynowym, szałwiowym, cytrynowym, cedrowym, eukaliptusowym, miętowym, paczuli i z drzewa herbacianego.


OSTRZEŻENIA

Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Jako jeden z niewielu, może być stosowany bezpośrednio na skórę, jednak przed użyciem należy wykonać test alergiczny.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), zwana również lekarską, jest półkrzewem z rodziny jasnotowatych. Jej ojczyzną są Francja, Włochy, Hiszpania i Andora. Dziś jest szeroko uprawiana na całym świecie. Lubi stanowiska na otwartej przestrzeni i dobrze nasłonecznione, wręcz spieczone słońcem, oraz wapienne gleby. Osiąga około 1 m wysokości. Jej pędy i liście mają srebrzysto-zielony kolor i pokryte są włoskami. Liście są dość krótkie i wąskie. Kwiaty drobne, fioletowe, zebrane w grona na szczytach pędów, miododajne. Owocami lawendy są rozłupki.


INFORMACJE TECHNICZNE

 • Kraj pochodzenia Francja
 • Metoda pozyskiwania destylacja parą wodną
 • Użyta część rośliny kwiaty
 • Kolor bezbarwny, czysty, do bladożółtego
 • Intensywność zapachu ziołowo – kwiatowy
 • Główne składniki linalol 29.5%, octan linalylu 36.1%
 • Konsystencja rzadka


BADANIA LABORATORYJNE

Jakość oferowanych przez nas olejków jest dla nas bardzo ważna.

Do produktu olejek lawendowy dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:

 • Specyfikację jakościową
 • Certyfikat analizy
 • Listę alergenów
 • IFRA
 • Kartę charakterystyki (SDS)

W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail.


BIBLIOGRAFIA


1. Lavender essential oil: A review. https://www.researchgate.net
2. Ambient odors of orange and lavender reduce anxiety and improve mood in a dental office. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. Lavender fragrance cleansing gel effects on relaxation. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
4. Effects of Silexan on the Serotonin-1A Receptor and Microstructure of the Human Brain: A Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blind, Cross-Over Study with Molecular and Structural Neuroimaging. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
5. Effect of Inhaled Lavender and Sleep Hygiene on Self-Reported Sleep Issues: A Randomized Controlled Trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. A single-blinded, randomized pilot study evaluating the aroma of Lavandula augustifolia as a treatment for mild insomnia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
7. Comparison of the effect of lavender and bitter orange on sleep quality in postmenopausal women: A triple-blind, randomized, controlled clinical trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
8. Lavender fragrance essential oil and the quality of sleep in postpartum women. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
9. Aromatherapy: The Effect of Lavender on Anxiety and Sleep Quality in Patients Treated With Chemotherapy. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
10. The Effect of Lavender Aromatherapy on the Pain Severity of Primary Dysmenorrhea: A Triple-blind Randomized Clinical Trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
11. Effect of Lavender Oil Aroma in the Early Hours of Postpartum Period on Maternal Pains, Fatigue, and Mood: A Randomized Clinical Trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
12. The effectiveness of lavender essence on strernotomy related pain intensity after coronary artery bypass grafting. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
13. Effect of aromatherapy massage with lavender essential oil on pain in patients with osteoarthritis of the knee: A randomized controlled clinical trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
14. Lavender (Lavandula angustifolia Mill.) Essential Oil Alleviates Neuropathic Pain in Mice With Spared Nerve Injury. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
15. https://pl.wikipedia.org
16. https://pfaf.org

***

Kraj pochodzenia: Francja
Aromat: kwiatowy, drzewny, słodki, świeży
Nuta zapachowa: Nuta głowy
Zastosowanie: Masaż, Bóle , Do kąpieli, Inhalacje, Do kominków, Higiena jamy ustnej, Odprężenie i nastrój, Rany i otarcia, Trądzik, Po ukąszeniach owadów
Ostrzeżenia: Stosować rozcieńczony, Unikać kontaktu z oczami

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Joanna W., W dniu: 08.03.2020

  Cudowny zapach. Po dodaniu do dyfuzora roztacza piękny aromat świeżo ściętej lawendy

 • Ocena: (5/5)

  Małgorzata K., W dniu: 02.12.2019

  Wysoka jakość.

 • Ocena: (5/5)

  Barbara, W dniu: 03.10.2019

  Olejek bardzo dobrej jakości. Działa uspokajająco i relaksująco. Dodany do kąpieli nawilża ciało.

 • Ocena: (5/5)

  Małgorzata S., W dniu: 13.08.2019

  Dobra jakość, olejek pomaga w relaksie w wannie i na poduszkę, no i na komary w sezonie :)

 • Ocena: (5/5)

  Elżbieta K., W dniu: 25.07.2019

  polecam

 • Ocena: (5/5)

  Paulina K., W dniu: 04.07.2019

  Bardzo intensywny zapach, w tej kategorii cenowej bezkonkurencyjny :)

 • Ocena: (5/5)

  Angelika W., W dniu: 07.04.2019

  polecam

 • Ocena: (5/5)

  Patrycja G., W dniu: 10.12.2018

  Świetna jakość w dobrej cenie!

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK