Olejek eteryczny niaouli 100% Nanga (Melaleuca viridiflora)
Naturalny olejek eteryczny niaouli pozyskiwany jest z listków i gałązek drzewa gatunku Melaleuca viridiflora, należącego do rodziny mirtowatych oraz do tego samego rodzaju, co drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia) i drzewo kajeputowe (Melaleuca leucadendron). W swoim zapachu przypomina olejek eukaliptusowy i kajeputowy, co spowodowane jest bardzo wysoką zawartością tego samego związku w olejkach: 1,8 – cyneolu.
Wdychanie olejku ułatwia oddychanie, działa wykrztuśnie i antyseptycznie. Warto stosować go w inhalacjach podczas przeziębień i infekcji dróg oddechowych. Zabiegi pielęgnacyjne z jego dodatkiem głęboko oczyszczają skórę. Kąpiele oraz masaże wzbogacone olejkiem niaouli koją bóle mięśni i stawów. Jego główny składnik, 1,8 – cyneol jest tzw. promotorem przejścia, czyli zwiększa przenikanie innych substancji przez skórę – warto zatem mieszać go z innymi olejkami eterycznymi np. o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, wzmocni to ich działanie.
WŁAŚCIWOŚCI
- przeciwbólowy
- antybakteryjny
- przeciwgrzybiczy
- antyseptyczny
- przeciwwirusowy
- wykrztuśny
- ułatwiający oddychanie
- tonizujący
[1, 2, 3]
ZASTOSOWANIE
- Do pielęgnacji cery tłustej i problematycznej.
- Przyspiesza gojenie się skaleczeń i otarć, drobnych ran oraz wysypek.
- Ułatwia oddychanie, wspomaga kurację przeziębień oraz infekcji dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli, kaszel, katar, zatkane zatoki) – najbardziej skuteczny jest w formie inhalacji.
- Masaż z dodatkiem olejku koi bóle reumatyczne oraz mięśni.
- Stosowany punktowo jest skuteczny w walce z opryszczką.
- Kąpiel z olejkiem wspomaga kurację stanów zapalnych skóry.
- Do aromatyzacji pomieszczeń – działa odstraszająco na owady, dezynfekuje powietrze, ułatwia oddychanie.
- Pielęgnacja jamy ustnej i gardła podczas chrypki, bólu, infekcji.
- Pomaga pozbyć się grzybicy i przykrego zapachu stóp.
- Jako składnik domowych maści i kosmetyków.
SPOSÓB UŻYCIA
- Aromatyzacja powietrza – dodaj kilka kropel olejku do wody w parowniku aromaterapeutycznym; w ten sposób odświeżysz i zdezynfekujesz pomieszczenie, a dodatkowo odstraszysz owady.
- Masaż – 15 – 20 kropli dodaj do 30 ml oleju bazowego (np. ze słodkich migdałów) i wymieszaj. Tak przygotowany olej do masażu przechowuj w ciemnym szkle, starczy na kilka zabiegów. Masuj objęte bólem miejsca (tylko dla osób dorosłych).
- Kąpiel oczyszczająca skórę – 4 – 5 kropli rozpuść w łyżce stołowej oleju bazowego, a następnie dodaj do napełnionej wodą wanny. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
- Inhalacja – 3 – 5 kropli olejku wkrop do miski z gorącą wodą; opary wdychaj pod przykryciem z ręcznika.
- Dodatek do kosmetyków – dodaj 1 kroplę olejku do jednorazowej porcji kosmetyku do pielęgnacji skóry (cera trądzikowa i problematyczna).
- Kompres – nasącz ręcznik lub kawałek innego materiału w mieszaninie olejków (ok. 5 kropli na pół szklanki wody). Na bóle reumatyczne i artretyczne najbardziej odpowiedni będzie gorący kompres.
- Kąpiel stóp (działa odkażająco i przeciwgrzybiczo) – 3 – 4 krople olejku rozpuść w łyżce stołowej oleju bazowego (np. kokosowego, z pestek winogron), a następnie dodaj do miski z ciepłą wodą. Zanurz stopy w wodzie na co najmniej 15 minut.
SKŁAD
Olejek eteryczny niaouli (Melaleuca viridiflora) 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
DOBRZE ŁĄCZY SIĘ Z
Olejkiem bazyliowym, olejkiem kajeputowym, olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem z eukaliptusa, olejkiem jałowcowym, olejkiem żywotnikowym, olejkiem z kopru włoskiego, miętowym (olejkiem z mięty zielonej i olejkiem z mięty pieprzowej).
CIEKAWOSTKI
Drzewo potocznie nazywane jest “papierowym” (ang. “paperbark tree”) ze względu na charakterystyczną korę, która łuszczy się i odpada przypominając papier. Ta “papierowa kora” służy rdzennej ludności, jako budulec do wykonywania naczyń, szałasów oraz materiał na opał.
OSTRZEŻENIA
Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 4 roku życia, nie wolno także używać go w ich obecności. Kobiety karmiące oraz w ciąży przed użyciem powinny się skonsultować z lekarzem prowadzącym. Do użytku zewnętrznego. Olejek przed użyciem rozcieńczyć.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Niaouli (Melaleuca viridiflora) to wiecznie zielone drzewo, dorastające nawet do 20 metrów wysokości. Pochodzi z Australii oraz Nowej Gwinei, uprawiane jest także na Madagaskarze, skąd pozyskujemy nasz olejek. Posiada charakterystyczną, łuszczącą się “papierową” korę oraz puszyste, białe kwiaty przypominające szczotki do butelek. Olejek eteryczny znajduje się w liściach oraz gałązkach rośliny.
INFORMACJE TECHNICZNE
- Kraj pochodzenia Madagaskar
- Metoda pozyskiwania destylacja parą wodną
- Użyta część rośliny liście i gałązki
- Kolor od przezroczystego do jasnożółtego
- Intensywność zapachu słodki, świeży, przypominający eukaliptus
- Główne składniki 1,8-cyneol (50-80%), α-pinen (5-15%)
- Temperatura zapłonu 53 °C
- Gęstość względna 0,913 g/ml
BIBLIOGRAFIA
1. V. A. Worwood, The complete book of essential oils and aromatherapy, New World Library 2016
2. P. Davis, Aromaterapia od A do Z czyli poradnik leczenia zapachami, Wydawnictwo Opus, Łódź 1993