Powiadom mnie o dostępności mailem.
Olejek eteryczny olibanum BIO powstaje podczas destylacji parowej żywicy z drzewa kadzidłowca (Boswellia carterii), pochodzącej z Somalii. Jego zapach jest absolutnie unikalny: świeży i balsamiczny z cytrusowo-drzewną nutą. Wspaniały!
Olejek olibanowy (nazywany zamiennie: frankincense) szczególnie doceniany jest przez aromaterapeutów ze względu na korzystny wpływ na sferę psychiczną oraz układ oddechowy.
Żywicę olibanum pozyskuje się wyłącznie z siedlisk naturalnych, czyli z dziko rosnących drzew. Ważne jest, aby zbiory odbywały się w sposób zrównoważony, tak by zminimalizować nadmierną eksploatację zagrożonego gatunku.
Nasz olejek spełnia normy ekologicznego produktu, co potwierdza certyfikat ECOCERT. Ponadto, żywica olibanum, z której jest destylowany, posiada certyfikat fundacji FairWild, której celem jest ochrona gatunków dziko rosnących oraz wsparcie rdzennych społeczności, zamieszkujących tereny ich występowania.
Jak wyglądają zbiory żywicy olibanowej?
Kanały żywiczne znajdują się pod korą drzewa; żywica wypływa z pęknięć powstałych w sposób naturalny lub z celowych nacięć w korze. Dziś, praktykuje się przede wszystkim celowe nacinanie kory, by pobudzić regularne wydzielanie drogocennej żywicy. W Somalii olibanum zbiera się tylko w porze suchej: ma lepszą jakość, niż podczas pory deszczowej. Zanim jednak dojdzie do zbiorów, po nacięciu kory drzewo zostawia się na ok. 10 -15 dni. Następnie ponawia się nacinanie w celu dalszego wysięku olibanum: najbardziej szlachetna żywica pochodzi z drugiego lub trzeciego nacięcia. Po zbiorach żywicę sortuje się wg rozmiaru i koloru oraz pozostawia do wyschnięcia na 12 tygodni. W ciągu jednego roku drzewo jest w stanie wyprodukować około 1,5 kg kadzidła.
Olejek kadzidłowy, frankincense, a może olibanum?
Wśród nomenklatury aromaterapeutycznej panuje swego rodzaju zawirowanie. Otóż, wszystkie olejki z żywicy gatunku Boswellia możemy nazwać… olejkiem kadzidłowym; w języku angielskim najczęściej będzie on występował pod nazwą frankincense. Mało tego! W starszych źródłach olejek może także występować pod nazwą olibanum, która pochodzi z łacińskiego Olium Libanum, oznaczającego “olejek z Libanu”. W teorii słowo “olibanum” wskazuje chociaż na miejsce pochodzenia, jednak w praktyce żadna z wyżej wymienionych nazw nie wskazuje z jakiego konkretnie gatunku został wydestylowany olejek – dlatego zawsze powinno się zwracać uwagę na nazwy łacińskie.
W naszym sklepie oferujemy aż trzy olejki eteryczne pozyskiwane z gatunku Boswellia:
Olejek eteryczny z żywicy kadzidłowca Boswellia carterii 100% ekologiczny. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
olejkiem lawendowym, mirrowym, sosnowym, paczulowym, elemi, cytrynowym, bergamotkowym, mandarynkowym.
Kobiety karmiące oraz w ciąży przed użyciem powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Stosować rozcieńczony.
Miejsce pochodzenia Puntland, Somalia
Metoda pozyskiwania destylacja z parą wodną
Użyta część rośliny żywica
Kolor od jasnożółtego do żółtego
Zapach świeży i balsamiczny, drzewny, głęboki
Konsystencja rzadka
Temperatura zapłonu 44 °C
Gęstość względna 0,868 g/ml
Główne składniki alfa-pinen 39,47 , limonen 14,66 %, mircen 6,99 %, sabinen 4,18 %, beta-kariofilen 4,09 %, alfa-tujen 3,47, para-cymen 3,34 %
1. J. Góra, A. Lis, Najcenniejsze olejki eteryczne, Część I, Monografie Politechniki Łódzkiej, Łódź (2019)
2. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals, 2nd edition (2014)
3. V.A. Worwood, The complete book of essential oils and aromatherapy, New World Library (2016)
4. J. H. Langenheim, Plant resins, Chemistry Evolution Ecology Ethnobotany, Timber press (2003)
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas