Olejek olibanum BIO 100% eteryczny Nanga spożywczy
Olejek eteryczny olibanum BIO powstaje podczas destylacji parowej żywicy z drzewa kadzidłowca (Boswellia carterii), pochodzącej z Somalii. Jego zapach jest absolutnie unikalny: świeży i balsamiczny z cytrusowo-drzewną nutą. Wspaniały!
Olejek olibanowy (nazywany zamiennie: frankincense) szczególnie doceniany jest przez aromaterapeutów ze względu na korzystny wpływ na sferę psychiczną oraz układ oddechowy.
Żywicę olibanum pozyskuje się wyłącznie z siedlisk naturalnych, czyli z dziko rosnących drzew. Ważne jest, aby zbiory odbywały się w sposób zrównoważony, tak by zminimalizować nadmierną eksploatację zagrożonego gatunku.
Nasz olejek spełnia normy ekologicznego produktu, co potwierdza certyfikat ECOCERT. Ponadto, żywica olibanum, z której jest destylowany, posiada certyfikat fundacji FairWild, której celem jest ochrona gatunków dziko rosnących oraz wsparcie rdzennych społeczności, zamieszkujących tereny ich występowania.
Jak wyglądają zbiory żywicy olibanowej?
Kanały żywiczne znajdują się pod korą drzewa; żywica wypływa z pęknięć powstałych w sposób naturalny lub z celowych nacięć w korze. Dziś, praktykuje się przede wszystkim celowe nacinanie kory, by pobudzić regularne wydzielanie drogocennej żywicy. W Somalii olibanum zbiera się tylko w porze suchej: ma lepszą jakość, niż podczas pory deszczowej. Zanim jednak dojdzie do zbiorów, po nacięciu kory drzewo zostawia się na ok. 10 -15 dni. Następnie ponawia się nacinanie w celu dalszego wysięku olibanum: najbardziej szlachetna żywica pochodzi z drugiego lub trzeciego nacięcia. Po zbiorach żywicę sortuje się wg rozmiaru i koloru oraz pozostawia do wyschnięcia na 12 tygodni. W ciągu jednego roku drzewo jest w stanie wyprodukować około 1,5 kg kadzidła.
Olejek kadzidłowy, frankincense, a może olibanum?
Wśród nomenklatury aromaterapeutycznej panuje swego rodzaju zawirowanie. Otóż, wszystkie olejki z żywicy gatunku Boswellia możemy nazwać… olejkiem kadzidłowym; w języku angielskim najczęściej będzie on występował pod nazwą frankincense. Mało tego! W starszych źródłach olejek może także występować pod nazwą olibanum, która pochodzi z łacińskiego Olium Libanum, oznaczającego “olejek z Libanu”. W teorii słowo “olibanum” wskazuje chociaż na miejsce pochodzenia, jednak w praktyce żadna z wyżej wymienionych nazw nie wskazuje z jakiego konkretnie gatunku został wydestylowany olejek – dlatego zawsze powinno się zwracać uwagę na nazwy łacińskie.
W naszym sklepie oferujemy aż trzy olejki eteryczne pozyskiwane z gatunku Boswellia:
- Opisywany na tej stronie olejek Olibanum BIO, destylowany z gatunku Boswellia carterii, dziko rosnącego w Somalii. Jest to nasz najlepszy olejek kadzidłowy o prawdziwie mistycznym zapachu.
- Olejek Frankincense, destylowany z gatunku Boswellia serrata w Indiach. Najwyższej jakości olejek z kadzidłowca indyjskiego.
- Olejek kadzidłowy (z kadzidłowca), także destylowany z gatunku Boswellia serrata w Indiach, jednak nie tak szlachetny jak poprzedni. Pochodzi od mniej renomowanego dostawcy, dlatego jego cena jest najniższa.
WŁAŚCIWOŚCI:
- przeciwzapalny
- wspomagający odkrztuszanie
- ułatwiający oddychanie
- odmładzający i regenerujący skórę
- wspomagający leczenie infekcji dróg oddechowych
- uspokajający
- wspomagający koncentrację
- wprowadzający w medytacyjny stan
- łagodzący stres i niepokój
- przyspieszający gojenie się ran i stanów zapalnych skóry
ZASTOSOWANIE
- Inhalacja olejkiem działa antyseptycznie i wspomaga kurację infekcji układu oddechowego. Sprawdza się w trakcie kaszlu i przeziębienia. Ponadto, pogłębia oddech i wycisza układ nerwowy; przy odpowiedniej intencji wprowadza w medytacyjny stan.
- To wspaniały dodatek do kosmetyków naturalnych; szczególnie tych do cery suchej i dojrzałej.
- Sprawdza się jako składnik perfum naturalnych (nuta bazy).
- Do aromatyzacji pomieszczeń – świetnie sprawdzi się podczas wszelkich technik relaksacyjnych, medytacji oraz rytuałów; jego zapach wprowadza bezpieczną, mistyczną atmosferę i pozwala się skontaktować ze sferą sacrum.
SPOSÓB UŻYCIA
- Aromatyzacja powietrza – dodaj kilka kropel do wody w dyfuzorze ultradźwiękowym i ciesz się wyjątkowym zapachem olejku olibanum.
- Relaksujący masaż – 10-15 kropli dodaj do 30 ml oleju bazowego (np. ze słodkich migdałów) i wymieszaj. Tak przygotowany olej do masażu przechowuj w ciemnym szkle, starczy na kilka zabiegów.
- Wyciszająca kąpiel – kilka kropli olejku rozpuść w łyżce stołowej oleju bazowego, a następnie dodaj do napełnionej wodą wanny. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
- Inhalacja na zimno – wdychaj olejek prosto z buteleczki kiedy tylko masz ochotę! Jest szczególnie pomocny, gdy potrzebujesz wyciszenia.
- Inhalacja parowa – 3 – 4 krople olejku dodaj do miski z gorącą wodą; opary wdychaj z zamkniętymi oczami pod przykryciem z ręcznika. Warto stosować podczas infekcji dróg oddechowych.
SKŁAD
Olejek eteryczny z żywicy kadzidłowca Boswellia carterii 100% ekologiczny. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
DOBRZE ŁĄCZYĆ Z
olejkiem lawendowym, mirrowym, sosnowym, paczulowym, elemi, cytrynowym, bergamotkowym, mandarynkowym.
OSTRZEŻENIA
Kobiety karmiące oraz w ciąży przed użyciem powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Stosować rozcieńczony.
INFORMACJE TECHNICZNE
Miejsce pochodzenia Puntland, Somalia
Metoda pozyskiwania destylacja z parą wodną
Użyta część rośliny żywica
Kolor od jasnożółtego do żółtego
Zapach świeży i balsamiczny, drzewny, głęboki
Konsystencja rzadka
Temperatura zapłonu 44 °C
Gęstość względna 0,868 g/ml
Główne składniki alfa-pinen 39,47 , limonen 14,66 %, mircen 6,99 %, sabinen 4,18 %, beta-kariofilen 4,09 %, alfa-tujen 3,47, para-cymen 3,34 %
BIBLIOGRAFIA
1. J. Góra, A. Lis, Najcenniejsze olejki eteryczne, Część I, Monografie Politechniki Łódzkiej, Łódź (2019)
2. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals, 2nd edition (2014)
3. V.A. Worwood, The complete book of essential oils and aromatherapy, New World Library (2016)
4. J. H. Langenheim, Plant resins, Chemistry Evolution Ecology Ethnobotany, Timber press (2003)