Olejek paczulowy BIO powstaje podczas destylacji parowej liści paczulki wonnej (Pogostemon cablin) pochodzącej z ekologicznych upraw w Sri Lance. Charakteryzuje go wysoka jakość, jasny kolor, delikatny i słodki zapach, który z czasem rozwija się w ziemisty i lekko korzenny aromat. Jest przepiękny!
Nasz olejek paczulowy BIO posiada certyfikat organiczny wydany przez Soil Association, co oznacza, że został wyprodukowany zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi i środowiskowymi.
Olejek paczulowy to jeden z najczęściej używanych olejków, zarówno w aromaterapii, jak i perfumerii. Mimo tego, jego zapach wzbudza skrajne emocje – jedni podziwiają w nim świeżość, nuty leśne, ziemiste; inni czują głównie pleśń i zbutwiałe liście.
Każdy olejek paczulowy jest inny; na jego zapach wpływa rodzaj destylacji, jakość surowca, długość przechowywania – w tym ostatnim jest wyjątkowy – czas działa na jego korzyść! Im dłużej przechowywany, tym lepiej. Zapach nabiera głębi, staje się wielowymiarowy, bogaty.
Paczula zajmuje ważne miejsce w wielu tradycyjnych systemach leczniczych. W tradycyjnej medycynie Chin (TCM), Japonii i Malezji stosowana jest w leczeniu przeziębień, bólów głowy, nudności, wymiotów, biegunki, bólu brzucha, ukąszeń owadów i węży.
W aromaterapii olejek paczulowy ceniony jest przede wszystkim za swój dobroczynny wpływ na skórę. Pielęgnuje ją, działa przeciwzapalnie, regeneruje. Wspomaga walkę z infekcjami pochodzenia grzybiczego (Candida albicans). Przyspiesza gojenie się drobnych skaleczeń, egzem.
Uznawany jest za alergen o niskim ryzyku i nie wymaga ograniczeń przy zastosowaniu na skórę. A zatem, punktowo można go stosować nawet bez rozcieńczenia (oczywiście mowa tutaj o dorosłych użytkownikach).
Ponadto, wykazuje także kojący wpływ na układ nerwowy: podnosi nastrój, łagodzi stres, niweluje uczucie niepokoju.
W sprzedaży posiadamy również olejek paczulowy z upraw konwencjonalnych.
• przeciwzapalny
• przeciwbakteryjny
• przeciwgrzybiczy
• poprawiający nastrój
• obniżający poziom stresu
• odstraszający owady
• pielęgnujący skórę
• relaksujący
• Wdychanie olejku paczulowego poprawia nastrój, łagodzi napięcia nerwowe i niepokój. Warto go mieć przy sobie w stresowych sytuacjach.
• Może być stosowany punktowo bez rozcieńczenia (1-2 krople), np. w miejscu po ukąszeniu owadów, czy na poparzoną skórę. Działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację skóry.
• Kąpiel z olejkiem paczulowym działa kojąco na skórę i układ nerwowy.
• Do aromatyzacji pomieszczeń - nadaje przestrzeni pięknego, orientalnego aromatu. Działa odstraszająco na owady, co jest dodatkowym atutem, szczególnie latem.
• To wspaniały dodatek do kosmetyków naturalnych; pielęgnuje skórę, działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się drobnych skaleczeń, ran. Regeneruje skórę po opalaniu.
• Jako naturalny afrodyzjak. Podnosi poziom dopaminy, poprawia nastrój – a to przecież składowe libido! :)
• Sprawdza się jako składnik naturalnych perfum (nuta bazy). Pełni także rolę utrwalacza zapachu.
• Aromatyzacja powietrza – dodaj kilka kropel do wody w dyfuzorze aromaterapeutycznym i ciesz się przepięknym zapachem olejku paczulowego. Latem warto dyfuzować ze względu na działanie odstraszające owady.
• Masaż relaksacyjny – 15 – 20 kropli dodaj do 30 ml oleju bazowego (np. ze słodkich migdałów) i wymieszaj. Tak przygotowany olej do masażu przechowuj w ciemnym szkle, starczy na kilka zabiegów.
• Kąpiel – max. 10 kropli olejku rozpuść w łyżce stołowej oleju bazowego, a następnie dodaj do napełnionej wodą wanny. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
• Inhalacja na zimno – wdychaj olejek prosto z buteleczki lub z nakrapianego olejkiem wacika, gdy tylko potrzebujesz poprawy nastroju.
• Dodatek do kosmetyków – dodaj 1 kroplę olejku do jednorazowej porcji kosmetyku do pielęgnacji skóry.
Olejek eteryczny z liści paczulki wonnej 100% z upraw ekologicznych. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
olejkami drzewnymi (np. z cedru atlaskiego, drzewa Ho ), cytrusowymi (np. bergamotkowym, cytrynowym bio ), korzennymi (np. imbirowym) i kwiatowymi (np. ylang-ylang, różanym ).
Kobiety karmiące oraz w ciąży przed użyciem powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Do użytku zewnętrznego.
Paczulka wonna (Pogostemon cablin), szerzej znana jako paczuli, to tropikalna roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, przede wszystkim Filipin, Malezji i Indonezji, jednak obecnie uprawiana jest także na Madagaskarze, Reunion, czy Sri Lance. Paczula to półkrzew dorastający do ok. jednego metra, najlepiej odnajdujący się w klimacie ciepłym i wilgotnym. Jej liście są szorstkie, owalne i ząbkowane; kwiaty drobne, białe lub jasno fioletowe. Wszystkie części rośliny są bogate w olejek eteryczny, jednak najczęściej pozyskuje się go z liści.
Kraj pochodzenia: Sri Lanka, uprawa organiczna
Metoda pozyskiwania: destylacja z parą wodną
Użyta część rośliny: liście
Kolor: jasny, złotawy
Zapach: ziemisty, leśny
Konsystencja: od lekko gęstej do rzadkiej
Temperatura zapłonu: 116,3 °C
Gęstość względna: 0,961 g/ml
Główne składniki: β-Paczulen 2,62%, α-Guajen 15,30%, β-Kariofilen 3,10%, Sejchelen 5,19%, α-Paczulen 8,11%, α-Bulnezen 17,77%, Paczulol 29,65%, Pogostol 2,25%
1. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Proffesionals, 2nd edition (2014)
2. J. Góra, A. Lis, Najcenniejsze olejki eteryczne, Część I, Monografie Politechniki Łódzkiej (2019)
3. M. K. Swamy, U. R. Sinniah, A Comprehensive Review on the Phytochemical Constituents and Pharmacological Activities of Pogostemon cablin Benth.: An Aromatic Medicinal Plant of Industrial Importance, 12;20(5):8521–8547 (2015)
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6272783/
4. P. Astuti i in., Antidepressant-like Activity of Patchouli Oil var. Tapak Tuan (Pogostemon cablin Benth) via Elevated Dopamine Level: A Study Using Rat Model, 15;15(5):608 (2022)
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9145128/
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas