Olejek eteryczny ylang-ylang (olejek ilangowy) pozyskiwany jest z wielkich, pachnących kwiatów tropikalnego drzewa Cananga odorata czyli jagodlinu wonnego. Z tego samego gatunku, ale z innej odmiany, powstaje olejek cananga. Ylang-ylang pochodzi z odmiany genuina, a cananga z odmiany macrophylla. Oba olejki otrzymywane są z kwiatów. Różnią się zapachem i właściwościami [1].
Mówi się, że ylang-ylang oznacza „kwiat wszystkich kwiatów”. Tłumaczenie to jednak jest błędne, choć rozpowszechnione. Nazwa tej rośliny pochodzi z języka Tagalog – jednego z języków ludności filipińskiej, w którym słowo ilang oznacza „dzicz” lub „pustkowie” i nawiązuje do naturalnego środowiska występowania drzewa ylang ylang [2].
Drzewo to rośnie dziko w Indonezji, na Filipinach, w Indiach, Malezji, w północno-wschodniej Australii i na Madagaskarze. Jest ponadto szeroko uprawiane w krajach podzwrotnikowych i intensywnie eksploatowane ze względu na swój cenny olejek eteryczny, który jest pożądany na całym świecie. Stosuje się go w perfumerii, kosmetyce i aromaterapii. Jest składnikiem najsłynniejszych perfum, takich jak Chanel no.5 i Coco Mademoiselle [3, 4].
Kwiaty ylang ylang zbierane są o wschodzie słońca, ponieważ wtedy ich zapach jest najsilniejszy. Następnie poddawane są czterokrotnej destylacji z parą wodną. W wyniku pierwszej destylacji powstaje najznakomitszy olejek: ylang ylang extra. To właśnie ten wykorzystywany jest w produkcji najlepszych perfum (i to ten możecie kupić w naszym sklepie :) W każdej kolejnej destylacji powstaje nieco mniej olejku i jego jakość stopniowo maleje. Tańszy olejek ylang ylang wykorzystywany jest w niedrogich perfumach i kosmetykach, w których skład wchodzi wiele różnych aromatów [4].
Początek zastosowania olejku ylang ylang w perfumach datuje się na wiek XIX, ale jego zapach ceniony jest od tysiącleci. Drzewo ylang ylang ma także swój udział w tradycyjnym lecznictwie rdzennej ludności Indii, Półwyspu Indochińskiego i Malajskiego oraz Wysp Pacyfiku. Mieszkańcy tych regionów wykorzystują nie tylko kwiaty i olejek, ale też liście i korę drzewa ylangowego. Olejek stosowany jest tam powszechnie jako środek uspokajający, relaksujący i antydepresyjny. Dodatkowo w Indonezji używany jest jako afrodyzjak, który zwiększa przyjemność odczuwaną podczas seksu. W Indiach natomiast jest środkiem na ból głowy i stany zapalne oczu. Świeże kwiaty ylang ylang służą mieszkańcom Wysp Pacyfiku do leczenia astmy i zapalenia płuc. Dodawane są ponadto do oleju kokosowego przeznaczonego do masażu lomi lomi, co podnosi jego wartość prozdrowotną, a także tworzy obłędnie pachnącą mieszankę. Suszone kwiaty z kolei stosowane są na Jawie przypadku malarii i gorączki [5].
Dla dociekliwych – w Polinezji roztarte liście drzewa ylangowego to środek przeciwłupieżowy i przeciwświądowy. Z kory natomiast przygotowuje się wywar mający na celu złagodzenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych [5].
Jako że olejek ylang ylang to jeden z najdłużej wykorzystywanych olejków świata, jego działanie jest dosyć dobrze poznane i udokumentowane.
Inne
Olejek ylangowy nie jest ani drażniący, ani toksyczny, ale ze względu na intensywny zapach, zalecamy stosować go w dużym rozcieńczeniu.
Inne
Olejek ylang-ylang (Cananga odorata var. genuina) 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
Olejkiem jaśminowym, olejkiem lawendowym, olejkiem paczulowym, olejkiem z drzewa sandałowego, olejkiem bergamotkowym, olejkiem neroli, olejkiem ze słodkiej pomarańczy, olejkiem grejpfrutowym, olejkiem z werbeny hiszpańskiej, olejkiem z trawy cytrynowej, olejkiem z drzewa różanego i innymi zapachami kwiatowymi, drzewnymi oraz cytrusowymi.
Stosowany w zbyt dużym stężeniu może powodować mdłości i bóle głowy, dlatego zaleca się aplikowanie olejku w dużych rozcieńczeniach. Należy unikać kontaktu z oczami, uszami wewnętrznymi i wrażliwymi obszarami ciała. Kobiety karmiące oraz w ciąży, przed użyciem olejku powinny skonsultować to z lekarzem. Olejek trzymać poza zasięgiem dzieci.
Jagodlin wonny (Cananga odorata) należy do rodziny flaszowcowatych – Annonaceae. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach, na Madagaskarze, w Australii i na Wyspach Pacyfiku. Jego naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne. Drzewo to rośnie szybko i dorasta do 12 m wysokości. Jego pień jest równy, okrągły, a kora jasno- i ciemnoszara, gładka. Liście o długości 9 – 23 cm są pierzasto złożone z mniejszych liści o wydłużonym, owalnym kształcie i karbowanych brzegach. Kwiaty zwisające, okazałe, jasnożółte i mocno pachnące. Zebrane są w grona lub wierzchotki. Płatki korony są cienkie i długie, sięgają 4-9 cm. Kwiaty zapylane są przez chrząszcze. Owocami jagodlinu są czarne owoce zbiorowe zawierające od 2 do 12 nasion. Są istotnym pożywieniem dla ptaków [2,3].
Jakość oferowanych przez nas olejków jest dla nas bardzo ważna.
Do produktu olejek ylang – ylang dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. https://www.aromaweb.com
2. https://en.wikipedia.org
3. https://pl.wikipedia.org
4. Aromaterapia i inne terapie naturalne. Wyd. Rea. 2006
5. Traditional Uses, Phytochemistry, and Bioactivities of Cananga odorata (Ylang-Ylang). https://www.ncbi.nlm.nih.gov
6. Modulation of cognitive performance and mood by aromas of peppermint and ylang-ylang. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
7. Relaxing effect of ylang ylang oil on humans after transdermal absorption. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
8. Effects of Ylang-Ylang aroma on blood pressure and heart rate in healthy men. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas