Olejek ten pozyskiwany jest z kwitnącego ziela białego tymianku (Thymus zygis) na drodze destylacji parowej. Jest on bogaty w tymol – związek o silnym i skutecznym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i antyseptycznym.
Tymianek biały rośnie w Hiszpanii, Portugalii i Maroko. Znany jest również jako tymianek hiszpański. Od „zwykłego” tymianku (Thymus vulgaris) odróżniają go śnieżnobiałe kwiaty (tymianek właściwy rodzi kwiaty jasnofioletowe lub różowe). Tam gdzie występuje, stosowany jest głównie jako przyprawa.
Tymianek jest rośliną cenioną od czasów starożytnych. Symbolizował odwagę, dlatego jego nazwa łacińska została zaczerpnięta z greckiego słowa „thumus”, czyli odwaga. Najpierw starożytni wojownicy, a później średniowieczni rycerze zabierali ze sobą gałązki tymianku na wojnę, aby jego zapach dodawał im waleczności i pewności siebie.
W kontekście leczniczym tymianek był dawniej ważną rośliną stosowaną w licznych dolegliwościach, przede wszystkim w chorobach układu oddechowego, przeziębieniach, gorączce, problemach trawiennych, nerwowości i bezsenności. Wykorzystywano jego pozytywny wpływ na drogi oddechowe, aby złagodzić kaszel i katar. Tymiankowa herbata miała pomagać w szybkim powrocie do zdrowia i poprawiać trawienie. Działała też rozkurczowo i sedatywnie, ułatwiając zasypianie.
Tymianek pełnił także rolę kadzidła. Jego wysuszone ziele płonęło często podczas ceremonii religijnych.
Uwaga – Olejek z białego tymianku zawiera tymol, który jest drażniący dla skóry. Zawsze pamiętaj o odpowiednim rozcieńczeniu olejku.
Inne
Olejek rozcieńczony w oleju bazowym możesz zastosować do pielęgnacji skóry i do płukania jamy ustnej.
Olejek eteryczny z białego tymianku (Thymus zygis) 100%. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
Olejkiem bergamotkowym, olejkiem grejpfrutowym, olejkiem cytrynowym, olejkiem lawendowym, olejkiem rozmarynowym i olejkiem sosnowym.
Tymianek był używany w starożytnej medycynie Greków, Egipcjan i Rzymian. Używany był jako kadzidło w greckich świątyniach, a Egipcjanie używali go do balsamowania. W czasie Średniowiecza podawano go rycerzom podczas walk dla zwiększenia odwagi, a gałązka tymianku przynoszona była na salę rozpraw aby odpędzić wszelkie choroby.
Tymol – składnik aktywny zawarty w olejku – krystalizuje się w temperaturze poniżej 20°C. Im większa zawartość tymolu, tym większa jego skłonność do zmiany stanu skupienia. Zalecamy wtedy włożenie butelki do miski z gorącą wodą, którą należy wymieniać często i tak długo, aż olejek nie wróci do stanu ciekłego. Przed użyciem dokładnie wstrząsnąć.
Olejek z białego tymianku może drażnić skórę. Może być toksyczny jeśli nie zostanie prawidłowo rozcieńczony.
Tymianek biały (Thymus zygis) należy do rodziny jasnotowatych. Występuje naturalnie w Hiszpanii, Portugalii i Maroko. Rośnie na słonecznych wzgórzach i wybrzeżach. Potrafi przystosować się do ubogich gleb. Tworzy gęste kępy. Jego łodyga jest słabo rozgałęziona i sięga około 30 cm wysokości. Liście są bardzo drobne, wąskie, igiełkowate. Kwiaty także bardzo drobne i białe, wyrastające w okółkach. Tymianek biały rozmnaża się za pomocą nasion, a także za pomocą rozłóg. Cała roślina przyjemnie pachnie.
Jakość oferowanych przez nas olejków jest dla nas bardzo ważna.
Do produktu Olejek z białego tymianku dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
1. https://www.aromaweb.com
2. https://en.wikipedia.org
3. https://pfaf.org
4. https://www.naturalmedicinefacts.info
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas