Czystek ladanowy (Cistus ladanifer), pochodzi z obszarów basenu Morza Śródziemnego, szczególnie Hiszpanii, Portugalii i Francji.
Istnieją dwa rodzaje olejku eterycznego powstającego z tej rośliny: olejek cistusowy, czyli olejek z czystka (ang. cistus oil) destylowany z ulistnionych gałązek oraz olejek labdanowy (ang. labdanum oil) destylowany z żywicy labdanum. W czasie pory letniej, cenna żywica wycieka z włosków gruczołowych zlokalizowanych na lancetowatych listkach rośliny. Stają się one lepkie i emanują mocnym, niepowtarzalnym zapachem.
Istnieją trzy chemotypy olejku cistusowego: pinenowy, wiridiflorowy oraz mieszany. Najbardziej powszechny jest chemotyp pinenowy i to właśnie ten posiadamy w ofercie.
Nasz olejek spełnia normy ekologicznego produktu, co potwierdza certyfikat Agricert. Powstaje podczas destylacji świeżo ściętych, ulistnionych gałązek portugalskiego czystka ladanowego, dziko porastającego tereny objęte specjalną ochroną (Parque Natural do Vale Guadiana). Rośliny zbierane są ręcznie, zgodnie z lokalnym prawem.
Olejek wykazuje działanie wykrztuśne i przeciwdrobnoustrojowe.
Olejek z czystka ladanowego to gratka dla perfumiarzy
Wyróżnia się niebywałym i złożonym zapachem. W wysokich stężeniach dla wielu osób staje się nieprzyjemny, jednak rozcieńczony, sam w sobie może stanowić perfum o skórzastych, ciepłych i ambrowych tonach. W kompozycjach dobrze czuje się obok kadzidłowca, róży i cytrusów; pełni rolę utrwalacza i stanowi nutę bazy.
Ze względu na wysoką cenę olejku, zdecydowaliśmy się sprzedawać go w mniejszej objętości niż zwykle. W buteleczce zaprojektowanej na 10 ml, znajduje się tylko 7 ml olejku – naturalnie, nie wypełnia jej on po brzegi, jak w przypadku innych naszych produktów.
Olejek eteryczny z czystka ladanowego 100% organiczny. Bez dodatków. Najwyższa jakość!
olejkami cytrusowymi, żywicznymi (np. olibanum premium, elemi, mirra), olejkiem geraniowym i różanym.
Kobiety karmiące oraz w ciąży przed użyciem powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Stosować rozcieńczony. Olejek należy trzymać poza zasięgiem dzieci. Do użytku zewnętrznego.
Czystek ladanowy (Cistus ladanifer) to rozłożysty, wiecznie zielony krzew dorastający do 3 m wysokości, należący do rodziny czystkowatych (Cistaceae). Występuje dziko na obszarach basenu Morza Śródziemnego, szczególnie Hiszpanii, Portugalii i Francji. Kwitnie od maja do czerwca, dużymi (5-8 cm), białymi kwiatami o pięciu płatkach i żółtym środku. Na powierzchni jego lancetowatych liści (o długości 5-10 cm) znajdują się gruczoły żywiczne, z których latem wypływa gęsta, lepka żywica labdanum o zniewalającym zapachu.
Kraj pochodzenia Portugalia
Metoda pozyskiwania destylacja z parą wodną
Użyta część rośliny ulistnione gałązki
Kolor od żółtego do pomarańczowego
Zapach głęboki, balsamiczny, ambrowy
Temperatura zapłonu 43 °C
Główne składniki alfa-pinen 44,41%, kamfen 10,95%, 2,2,6-trimetylocykloheksanon 3,54%, octan bornylu 3.20%, wiridiflorol 2.10%
R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals, 2nd edition (2014)
J. Góra, A. Lis, Najcenniejsze olejki eteryczne, Część I, Monografie Politechniki Łódzkiej (2019)
V.A. Worwood, The complete book of essential oils and aromatherapy, New World Library (2016)
J. H. Langenheim, Plant resins, Chemistry Evolution Ecology Ethnobotany, Timber press (2003)
https://rozanski.li/3389/rozmyslania-nad-czystkiem-cistus/