Nanga

Olejek z drzewa herbacianego BIO 100% eteryczny Nanga

Nowość
Polecane
21,13 zł
  • Cena za 100ml:211,30 zł
Wybierz opcję
W magazynie 63 szt
Olejek z drzewa herbacianego BIO 100% eteryczny Nanga
Olejek z drzewa herbacianego BIO 100% eteryczny Nanga

Opis produktu

Olejek z drzewa herbacianego BIO 100% eteryczny Nanga

Olejek z drzewa herbacianego BIO powstaje w Australii podczas destylacji parowej liści melaleuki skrętolistnej, pochodzącej z upraw ekologicznych.

Melaleuka skrętolistna (Melaleuca alternifolia) zwyczajowo nazywana jest drzewem herbacianym. Wbrew pozorom, nie ma nic wspólnego z krzewem herbacianym (Camellia sinensis), a swoją nazwę zawdzięcza XIX – wiecznym żeglarzom, którzy na wzór tubylców, przygotowywali herbatę z liści drzewka porastającego błotniste wybrzeża Australii.

Olejek z drzewa herbacianego BIO posiada certyfikat organiczny wydany przez Soil Association, co oznacza, że został wyprodukowany zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi i środowiskowymi.

Charakteryzuje się ziołowym, świeżym i wyrazistym aromatem. Dla niektórych zapach tego olejku jest zbyt “lekarski” w odczuciu, ale mamy dobrą nowinę: wystarczy połączyć go z olejkiem cytrynowym (lub innym z cytrusów), by stworzyć całkiem znośne duo! :)

Olejek słynie przede wszystkim ze swoich antyseptycznych właściwości. Aborygeni, rdzenni mieszkańcy Australii, od wieków stosowali tę roślinę do sporządzania naparów, a także jako lek na zainfekowane rany. Podczas II wojny światowej olejek z drzewa herbacianego był na wyposażeniu podręcznej apteczki żołnierzy, którzy wykorzystywali go do leczenia obrażeń.

Główny składnik aktywny olejku z drzewa herbacianego: terpinen-4-ol

Melaleuca alternifolia wytwarza olejek eteryczny o kilku chemotypach. Nasz olejek to chemotyp niskocyneolowy, czyli o niskiej zawartości 1,8-cyneolu (3,84%) oraz wysokiej zawartości terpinen-4-olu (37,68%), a także gamma-terpinenu (18,71%) i alfa-terpinenu (10,32%).

Dominujący w składzie terpinen-4-ol to monoterpenowy alkohol o ciepłym i pieprznym aromacie. Wykazuje on silne właściwości przeciwbakteryjne i grzybobójcze.

Olejek z drzewa herbacianego jest niezastąpiony przede wszystkim podczas kuracji problemów skórnych. Jest składnikiem wielu preparatów aptecznych i kosmetycznych o działaniu przeciwłupieżowym, przeciwtrądzikowym, antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Liczne badania wykazały, że olejek z drzewa herbacianego hamuje rozwój bakterii Gram-dodatnich, m.in. Bacillus cereus (laseczka woskowa), Bacillus subtilis (laseczka sienna), Corynebacterium diphtheriae (maczugowiec błonicy), Enterococcus faecium, Gram-ujemnych, m.in.: Eschericha coli (pałeczka okrężnicy), Klebsiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc), a także grzybów m.in. Aspergillus niger (kropidlak czarny) i Candida albicans (bielnik biały).

WAŻNE!

Olejek z drzewa herbacianego ma niestabilny skład, szybko ulega oksydacji i psuje się. Aby wydłużyć termin jego przydatności, dobrze jest trzymać szczelnie zamkniętą buteleczkę w ciemnym i chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce).

Maksymalne dermalne stężenie olejku z drzewa herbacianego sugerowane przez Roberta Tisseranda to 15%.

W sprzedaży posiadamy również olejek z drzewa herbacianego z upraw konwencjonalnych. Znajdziesz go także w naszej autorskiej mieszance olejków eterycznych “Oddech”.

WŁAŚCIWOŚCI

  • antybakteryjny
  • przeciwwirusowy
  • grzybobójczy
  • wspierający układ oddechowy
  • przyspieszający gojenie się ran
  • łagodzący trądzik i problemy skórne
  • przeciwłupieżowy
  • wykrztuśny


ZASTOSOWANIE

  • Inhalacja olejkiem z drzewa herbacianego działa przeciwdrobnoustrojowo i wykrztuśnie. Wspiera organizm podczas infekcji dróg oddechowych.
  • Kąpiel z dodatkiem olejku działa oczyszczająco i kojąco na skórę dotkniętą infekcją bakteryjną i grzybiczą.
  • Do aromatyzacji pomieszczeń – dezynfekuje powietrze i nadaje mu świeżego, ziołowego aromatu (dla przyjemniejszego efektu warto połączyć z olejkiem cytrynowym ). Jest przydatny gdy wśród domowników panuje przeziębienie.
  • Stosowany miejscowo odkaża rany po ukąszeniach i użądleniach, łagodzi ich pieczenie oraz świąd.
  • Płukanie jamy ustnej z dodatkiem tego olejku działa antyseptycznie i pomaga pozbyć się stanu zapalnego dziąseł oraz aft.
  • To wspaniały dodatek do naturalnych maści i kosmetyków (np. do szamponu, by wzmocnić działanie przeciwłupieżowe).
  • Warto dodawać go także do ekologicznych środków czystości np. w połączeniu z olejkiem cytrynowym.
  • Moczenie stóp z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego wspomaga organizm w walce z grzybicą paznokci i stóp.


SPOSÓB UŻYCIA

  • Aromatyzacja powietrza – dodaj kilka kropel do wody w dyfuzorze aromaterapeutycznym i ciesz się świeżym zapachem olejku z drzewa herbacianego.
  • Masaż relaksacyjny – 10-15 kropli dodaj do 30 ml oleju bazowego (np. ze słodkich migdałów) i wymieszaj. Tak przygotowany olej do masażu przechowuj w ciemnym szkle, starczy na kilka zabiegów.
  • Kąpiel – max. 10 kropli olejku rozpuść w łyżce stołowej oleju bazowego, a następnie dodaj do napełnionej wodą wanny. Zanurz się w wodzie na co najmniej 20 minut. Nie używaj środków myjących (najlepiej wziąć prysznic przed kąpielą z olejkami).
  • Dodatek do kosmetyków – dodaj 1 kroplę olejku do jednorazowej porcji kosmetyku np. szamponu lub kremu do cery trądzikowej.
  • Płukanie jamy ustnej – 1-2 krople olejku dodaj do 1-2 łyżeczek oleju kokosowego. Tak przygotowany olej należy ssać przez kilka minut, a następnie wypluć. Działa antyseptycznie i pielęgnuje jamę ustną podczas infekcji.
  • Moczenie stóp – 3 – 5 kropli olejku wymieszaj z łyżką stołową oleju bazowego i rozpuść w misce z ciepłą wodą, zanurz w niej stopy i mocz przez około 10 – 15 minut (kuracja grzybicy stóp).
  • Nacieranie paznokci dłoni i stóp – 2 krople olejku rozpuść w łyżce oleju bazowego np. kokosowego, a następnie wcieraj w paznokcie (kuracja infekcji grzybiczej).


SKŁAD


Olejek eteryczny z drzewa herbacianego 100% organiczny. Bez dodatków. Najwyższa jakość!


DOBRZE ŁĄCZYĆ Z

olejkami cytrusowymi (np. olejkiem bergamotkowym, cytrynowym), olejkiem z eukaliptusa promienistego, lawendowym, geraniowym, mirrowym, rozmarynowym, goździkowym, cynamonowym z kory oraz olejkami z drzew iglastych np. olejkiem sosnowym, świerkowym.


OSTRZEŻENIA


Kobiety karmiące oraz w ciąży przed użyciem powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Stosować rozcieńczony. Olejek należy trzymać poza zasięgiem dzieci. Do użytku zewnętrznego.


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Melaleuka skrętolistna (Melaleuca alternifolia), zwana potocznie drzewem herbacianym, to zimozielony krzew lub niewielkie drzewko dorastające do 7 m wysokości, należące do rodziny mirtowatych (Myrtaceae). Występuje dziko na bagnistych terenach Australii, jednak ze względu na wysokie zapotrzebowanie, uprawiane jest również na plantacjach – zarówno w Australii, jak i poza nią np. w RPA. Pień melaleuki pokryty jest jasną, łuszczącą się korą, a liście o długości 1-3,5 cm są wąskie (1-2 mm) i ostro zakończone. Biało-kremowe kwiaty zebrane są w szczotkowate kwiatostany, zdrewniałe owoce są małe i o kubeczkowatym kształcie.


INFORMACJE TECHNICZNE


Kraj pochodzenia Australia

Metoda pozyskiwania destylacja z parą wodną

Użyta część rośliny liście

Kolor od bladożółtego do bezbarwnego

Zapach świeży, ziołowy (nuta głowy)

Konsystencja rzadka

Temperatura zapłonu 57 °C

Gęstość względna 0,8926

Alergeny limonen < 5%

Główne składniki alfa-pinen 2,26%, sabinen 0,78%, alfa-terpinen 10,32%, p-cymen 1,06%, limonen 0,98%, 1,8-cyneol 3,84%, gamma-terpinen 18,71%, terpinolen 3,40%, terpinen-4-ol 37,68%, alfa-terpineol 2,90%, metyloeugenol 0,018%


BIBLIOGRAFIA


1. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals, 2nd edition (2014)

2. J. Góra, A. Lis, Najcenniejsze olejki eteryczne, Część I, Monografie Politechniki Łódzkiej (2019)

3. https://rozanski.li/2675/oleum-melaleucae-alternifoliae/

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/



Opinie (0)

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.

Wprowadzając i zatwierdzając swoje dane, wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera na zasadach określonych w Regulaminie

O nas
Uwielbiamy zioła i chcemy dzielić się nimi z Wami! Współpracując z producentami z Polski oraz z różnych zakątków świata, stale rozwijamy naszą unikalną, bardzo bogatą ofertę. Dodatkowo współdziałamy z lokalnymi zielarzami, którzy pozyskują dla nas dzikie, rodzime zioła szanując zasady zrównoważonego zbioru. Zajmujemy się również uprawą wybranych roślin na naszym ekologicznym polu w Wiśniewce. Obecnie nie tylko sprowadzamy, uprawiamy, zbieramy i sprzedajemy zioła, ale także dzielimy się wiedzą na ich temat. Zajrzyj na nasz Magiczny Blogród, aby dowiedzieć się więcej!
Kontakt

Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00

Obserwuj nas

© MagicznyOgród 2025. All Right Reserved.
e-commerce platform by

Metody dostawy
InPost
GLS
DPD
Poczta Polska
Metody płatności
Visa
MasterCard
Przelewy24
BLIK
PayPal
more