Powiadom mnie o dostępności mailem.
Olejek eteryczny z kocanek włoskich (Helichrysum italicum) otrzymywany jest ze świeżego, kwitnącego ziela podczas destylacji z parą wodną. Zapach jest dość wyjątkowy, choć gdy wąchany bez wcześniejszego rozcieńczenia, może wydawać się zbyt intensywny. Po rozproszeniu olejku w jojobie odsłania się cała złożoność aromatu, jaką ta drobna, niepozorna roślinka w sobie kryje. Zielny, lekko ziemisty, a zarazem ciepły i miodowy aromat znajduje zastosowanie w perfumerii; w kompozycji zapachowej stanowi nutę bazy i zapewnia jej trwałość jako tzw. fiksator.
Kocanki włoskie (prawidłowa nazwa jest w liczbie mnogiej!), nazywane także nieśmiertelnikiem (w literaturze angielskiej “Immortelle”, “everlasting”) to roślina doceniana za swoje lecznicze właściwości już od czasów starożytnych; jej naturalnym zasięgiem występowania są tereny basenu Morza Śródziemnego. Już w czasach Starożytnej Grecji zauważono, że przyspiesza gojenie się ran, ukąszeń i ugryzień.
To właśnie dobroczynny i wielopoziomowy wpływ na skórę wysuwa się na pierwszy plan. Nie bez powodu olejek z kocanek włoskich wchodzi w skład wielu ekskluzywnych produktów do pielęgnacji twarzy o działaniu odmładzającym; posiada bowiem zdolność do poprawy elastyczności skóry (hamując aktywność enzymów kolagenazy i elastazy, odpowiedzialnych za rozpad odpowiednio: kolagenu i elastyny), a także do spłycania zmarszczek i zmniejszania blizn. Jednak olejek z kocanek włoskich, to nie tylko działanie odmładzające, to także nieoceniona pomoc w terapii stanów zapalnych skóry (np. trądzik, łuszczyca, egzema, czy grzybica).
To jeden z droższych olejków eterycznych, dlatego zdecydowaliśmy się go sprzedawać w formie rozcieńczonej. Wykazuje on skuteczność już przy bardzo niskich dawkach, a maksymalne stężenie przy zastosowaniu na skórę, zalecane przez Roberta Tisseranda, to 0,5%, czyli 10 razy mniej niż w naszym produkcie.
Jak przygotować olejek o stężeniu 0,1% oraz 0,5% zaczynając od roztworu 5%?
1 g 5% olejku z kocanek włoskich wymieszaj z 49 g oleju bazowego (np. ze słodkich migdałów lub jojoba) i wymieszaj. W ten sposób uzyskasz olejek o stężeniu 0,1%.
1 g 5% olejku z kocanek włoskich wymieszaj z 9 g oleju bazowego (np. ze słodkich migdałów lub jojoba) i wymieszaj. W ten sposób uzyskasz olejek o stężeniu 0,5%.
Olejek eteryczny z kocanek włoskich rozcieńczony w oleju jojoba (roztwór 5%).
Pierwsze wzmianki w literaturze na temat medycznych zastosowań rodzaju Helichrysum pojawiły się w dziele “Historia Plantarum” greckiego uczonego i filozofa, Teofrasta z Eresos (370-287 p.n.e.). Ziele (zmieszane z miodem) wspomniane jest tam jako remedium na oparzenia, a także ukąszenia i ugryzienia jadowitych zwierząt.
Pierwszy człon nazwy botanicznej kocanek także sięga czasów starożytnej Grecji, bowiem “helichrysum” to połączenie dwóch starogreckich słów: ἥλιος (helios – słońce) and χρῡσός (chrysos – złoto). Nazwa odnosi się do wyglądu i koloru drobnych kwiatów kocanek.
Olejkiem bergamotkowym, olejkiem z rumianku rzymskiego, olejkiem neroli, olejkiem geraniowym, olejkiem z grejpfruta różowego, olejkiem petitgrain, <a href=“https://www.magicznyogrod.pl/olejek_z_pomaranczy_slodkiej_100_percent_eteryczny_nanga” target=”_blank” “style=“color:#009999“font-size:1.0em”>olejkiem ze słodkiej pomarańczy oraz olejkiem lawendowym.
Unikać kontaktu z oczami, uchem wewnętrznym oraz wrażliwymi okolicami. Nie powinien być używany przez kobiety w ciąży. Tylko do użytku zewnętrznego.
Kocanki włoskie (Helichrysum italicum) to niewielka, wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae) dorastająca do ok. 60 cm wysokości i występująca naturalnie na terenach basenu Morza Śródziemnego. Posiada wąskie, srebrne liście i kuliste, złocistożółte kwiaty zebrane w koszyczki. Rodzaj Helichrysum obejmuje ponad 500 gatunków, w Polsce możemy spotkać jeden z nich: kocanki piaskowe.
Kraj pochodzenia Bułgaria
Metoda pozyskiwania destylacja z parą wodną
Użyta część rośliny kwitnące ziele
Kolor transparentny, jasnożółty
Zapach ciepły, ziołowy, lekko miodowy (nuta bazy)
Główne składniki octan nerylu 23,80%, alfa-pinen 10,45%, propionian nerylu 5,5%, beta-kariofilen 4,39%, limonen 4,19%
1. R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals, 2nd edition, 2014
2. V. A. Worwood, The complete book of essential oils and aromatherapy, New World Library, 2016
3. S. Price, L. Price, Aromatherapy for Health Professionals, 3rd edition, Churchill Livingstone, 2007
4. A. Sarkic, I. Stappen, Essential Oils and Their Single Compounds in Cosmetics – A Critical Review, Cosmetics 2018, 5(1)
5. M. Andjic i in., Formulation and Evaluation of Helichrysum italicum Essential Oil-Based Tropical Formulations for Wound Healing in Diabetic Rats, Pharmaceuticals (Basel), 2021 Aug; 14(8): 813
6. D. Antunes i in., Helichrysum italicum: From traditional use to scientific data, Journal of Ethnopharmacology, Volume 151, Issue 1, 10 January 2014, Pages 54-65
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.
Telefon
+48 533 633 306
Email
sklep@magicznyogrod.pl
Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 16:00
Obserwuj nas