h2. Olibanum Sudan – szlachetna żywica
*Olibanum*, znane również jako *frankincense*, to żywica pozyskiwana z drzewa *boswellia* (wyróżniamy co najmniej 4 gatunki boswellii z których pozyskuje się żywicę). Drzewo to rośnie w jałowych regionach Sudanu i innych krajów Rogu Afryki oraz na Półwyspie Indyjskim [3]. Boswellia należy do rodziny osoczynowatych – _Burseraceae_.
*Sudańskie olibanum* jest uważane za jedno z najlepszych na świecie ze względu na swój *unikalny aromat, skład chemiczny, jakość i czystość*. Jest szeroko stosowane w przemyśle perfumeryjnym, a także w tradycyjnej medycynie i ceremoniach religijnych.
h3. *Odrobina historii*
Historia handlu żywicą trwa *od ponad 5000 lat*. Pisali o niej *Herodot i Pliniusz Starszy*. Europa Zachodnia poznała ją przez zachodnich Europejczyków podczas ich podróży do Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego. Była ona tam powszechnie używana *w nabożeństwach kościelnych, do przygotowywania świętych olejów i namaszczania chorych*.
Ciekawie kwestię pozyskiwania żywicy opisał *XIII-wieczny chiński pisarz i inspektor celny Zhao Rugua*: „_pień drzewa jest nacinany siekierą, po czym wypływa z niego żywica, a po stwardnieniu zamienia się w kadzidło, które zbiera się i robi z niego bryłki; transportuje się je na słoniach do portów Dashi, a następnie statkiem do Sanfoqi_”. To dlatego kadzidło znane było jako *produkt Sanfoqi* [2].
Olibanum zajmuje ważne miejsce również w *Islamie*, gdzie używa się go *do oczyszczania świętych miejsc, przywołania boskiej obecności i stworzenia uroczystej atmosfery*.
h3. *Zapach olibanum*
Olibanum, znane również jako żywica kadzidłowca, ma unikalny zapach, który często opisywany jest jako *żywiczny, balsamiczny, drzewny, lekko cytrusowy i pikantny [1]. Zapach żywicy może się różnić w zależności od gatunku drzewa*, z którego pochodzi, regionu i czasu, w którym została zebrana.
Kiedy żywica jest spalana, wytwarza ciepły, ziemisty i lekko słodki aromat, który jest często używany jako naturalny odświeżacz powietrza. Jedno z badań nad oilbanum wskazuje, że dym może pełnić również rolę odkażającą [4]. Uważa się, że zapach olibanum ma właściwości kojące i jest stosowany w aromaterapii w celu *zmniejszenia stresu i niepokoju* [5].
h3. Kosmetyka
Oprócz nieocenionych właściwości zapachowych, żywica posiada *zdolność do poprawy kolorytu i tekstury skóry*. Z tego względu jest powszechnie stosowana w produktach do pielęgnacji naskórka.
!
Do rozpalenia kadzidła niezbędne są węgielki. Węgielki należy rozpalić i położyć na bezpiecznej podstawce. Można użyć dedykowanej do tego celu kadzielniczki.
Na rozgrzany węgielek nałożyć kilka (wedle uznania i preferencji) kawałeczków żywicy olibanum.
!
1. Olibanum (Frankincense). https://www.fragrantica.com/notes/Olibanum-Frankincense-95.html
2. Frankincense. https://en.wikipedia.org/wiki/Frankincense
3. Olibanum. https://pl.wikipedia.org/wiki/Olibanum
4. Frankincense and myrrh essential oils and burn incense fume against micro-inhabitants of sacral ambients. Wisdom of the ancients? https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29530608/
5. Burning incense is psychoactive: New class of antidepressants might be right under our noses. https://www.sciencedaily.com/releases/2008/05/080520110415.htm