Gumożywica Olibanum – opisywana już we wczesnych mitach egipskich jako „łzy Horusa” – wykorzystywana była jako wonne kadzidło w obrzędach i rytuałach od niepamiętnych czasów. Palone kadzidła miały na celu zjednać sobie bogów – w końcu ofiarowano im to co najlepsze, a także miały służyć oczyszczeniu i medytacji. Wierzono, że dym z kadzidła odpędza złe moce i uświęca nastrój.

DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne
Współczesna aromaterapia potwierdza korzystny wpływ uwalnianych olejków eterycznych na samopoczucie, palone kadzidła wprowadzają w stan odprężenia i głębokiej relaksacji. Przynoszą ukojenie i uwalniają od napięcia, działają przeciwstresowo i przeciwdepresyjnie.
Dym z kadzidła odpędza komary, a także działa przeciwbakteryjnie – dzięki czemu dosłownie oczyszcza atmosferę z patogenów – warto o tym pamiętać okadzając dom zwłaszcza po chorobie.
W starożytnej Judei zastosowanie żywicy jako kadzidła stanowiło centralną uroczystość podczas ceremonii w świątyni. Olibanum stanowiło cenny surowiec, z którego sporządzano również specjalne pachnidła i mazidła, które oprócz walorów zapachowych posiadały szereg właściwości leczniczych.
Chociaż dopiero w XI wieku Avicenna po raz pierwszy opisał przeciwzapalne i lecznicze właściwości żywicy kadzidłowca, w celach leczniczych stosowano ją już o wiele wcześniej.
W Talmudzie Bawli (III-VI wiek n.e.) opisano zwyczaj podawania rozpuszczonej w winie żywicy olibanum więźniom skazanym na śmierć, aby odrętwić i znieczulić ich zmysły przed egzekucją.
Gumożywica olibanum jest to pochodzący z Sudanu zeschnięty sok żywiczny wypływający z nacięć drzew Boswellia carteri i Boswellia serrata rosnących wzdłuż wybrzeży afrykańskich, Zatoki Adeńskiej aż do Kordofanu w środkowym Sudanie.
Woń kadzidła olibanum jest balsamiczna, delikatna z lekką nutą pomarańczy.
I kategoria jakościowa, posiada znakomity, bardzo czysty i głęboki aromat! Jedno z najlepszych kadzideł jakie paliliśmy!

SKŁAD
Żywica składa się głównie z kwasu boswelinowego i olibanorezenu. Zawartość oleju eterycznego wynosi 4-7%.
SPOSÓB UŻYCIA
Do rozpalenia kadzidła niezbędne są węgielki. Węgielki należy rozpalić – i położyć na bezpiecznej – niepalnej podstawce. Można użyć dedykowanej do tego celu kadzielniczki.
Na rozgrzany węgielek nałożyć kilka (wedle uznania i preferencji) kawałeczków żywicy olibanum.

LITERATURA CYTOWANA
1. Hebda, K., Rzecz o kadzidle. Starożytny sposób na pachnący dom. http://klaudynahebda.pl
2. Moussaieff, A., and Mechoulam, R. (2009). Boswellia resin: from religious ceremonies to medical uses; a review of in-vitro, in-vivo and clinical trials. J. Pharm. Pharmacol. 61, 1281-1293.
***