Kłącze pięciornika to surowiec wybitnie ściągający, stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Przydaje się przy problemach ze strony przewodu pokarmowego oraz do pielęgnacji skóry i błon śluzowych. Wzmacnia naczynia krwionośne i sprzyja regeneracji tkanek.
Pięciornik kurze ziele (Potentilla tormentilla, syn. Potentilla erecta, Tormentilla erecta) to krucha roślinka o żółtych kwiatach, pospolicie występująca w Polsce i całej Europie, a także w Azji i w Ameryce Północnej. Jego kłącze to jeden z najbogatszych w garbniki surowców spośród naszych rodzimych gatunków.
W przeszłości pięciornik cieszył się szerokim wachlarzem zastosowań, szczególnie w medycynie ludowej Polski i Europy Wschodniej. Wspomagano się nim w przypadku biegunek, nieżytów żołądka, niestrawności, wrzodów żołądka i dwunastnicy, stanów zapalnych gardła, dziąseł, oczu i okolic intymnych. Pielęgnowano nim trudno gojące się rany, oparzenia, podrażnienia, siniaki, hemoroidy, żylaki i zakażenia. Stosowano go również kosmetycznie, aby poprawić wygląd cery trądzikowej oraz przetłuszczających się włosów.
Właściwości prozdrowotne:
Pięciornik działa ściągająco na różne tkanki:
[1]
Pięciornik kurze ziele – kłącze 100%. Surowiec najwyższej jakości!
W kłączu pięciornika znajduje się około 20-30% garbników.
Odwar:
1-2 łyżki kłączy zalej szklanką wody i gotuj pod przykryciem przez 5-15 minut, następnie odstaw na 30 minut i przecedź. Wypijaj po pół szklanki odwaru kilka razy dziennie lub wykorzystaj zewnętrznie do pielęgnacji skóry, włosów i okolic intymnych, przemywania ran, płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów na oczy.
Nalewka:
Kłącze zalej alkoholem 40-70% w proporcji 1:5. Maceruj 7 dni, codziennie wstrząśnij, na koniec przefiltruj. Zażywaj po 1 łyżeczce kilka razy dziennie. 1 łyżkę nalewki rozcieńczoną w 0,5 szklanki wody możesz zastosować zewnętrznie j.w.
Pięciornik mielony:
1 g, czyli około ćwierć łyżeczki mielonego kłącza spożywaj 3-4 razy dziennie. Przed spożyciem wymieszaj z wodą.
Nie stosuj doustnie w ciąży i podczas karmienia piersią (można zewnętrznie).
Odstaw roślinę w przypadku wystąpienia nadwrażliwości.
Pięciornik kurze ziele należy do rodziny różowatych. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolity. Rośnie w lasach, na glebach zarówno suchych, jak i wilgotnych. Można go także spotkać na miedzach, torfowiskach, pastwiskach i w górach. Pięciornik tworzy cienką, rozgałęzioną, owłosioną łodygę, dorastającą do 30 cm długości, która wznosi się lub pokłada. Posiada liście odziomkowe i łodygowe złożone z mniejszych listków o ząbkowanych brzegach. Jego kwiaty są jasnożółte i 4-krotne, mają około centymetra średnicy. Wyrastają pojedynczo i nie tworzą kwiatostanów. Kłącze pięciornika jest czarne, grube i twarde.
1. Kłącze pięciornika – Rhizoma Tormentilla. https://rozanski.li
2. Pięciornik kurze ziele – Potentilla erecta (Rosaceae). http://www.gramzdrowia.pl
3. Pięciornik kurze ziele. https://pl.wikipedia.org
Część rośliny: | ziele |
---|---|
Zdrowie: | Sprawne jelita, Zdrowie skóry, Sprawne krążenie |
Zastosowanie: | pielęgnacja oczu, do ciemnych włosów, do włosów przetłuszczających się, dla cery mieszanej, dla cery tłustej, do cery naczynkowej, rany i otarcia |
Krótki opis produktu: | To surowiec ściągający. Wspomaga zrastanie się tkanek, uszczelnia naczynia krwionośne, hamuje przetłuszczanie się skóry i włosów. |
Nazwa łacińska: | Potentilla erecta |