Pieprz długi (Piper longum)
Pochodzi z południowo-wschodniej części Azji. Używa się go głównie w Indiach, w Indonezji i na Sri Lance, ale znany jest też w Afryce Północnej i Zachodniej. Jest blisko spokrewniony z pieprzem czarnym. Różni się od niego wyglądem owoców i jest bardziej pikantny. W Indiach mówi się na niego pippali i wykorzystuje nie tylko w kuchni, lecz przede wszystkim w medycynie Ajurwedy.
Pieprz długi – właściwości
Pieprz długi ceniony jest w medycynie ajurwedyjskiej za swój pozytywny wpływ na układ pokarmowy i oddechowy. Stymuluje on trawienie i wykazuje działanie termogeniczne, czyli podnosi temperaturę ciała. Dodatkowo rozkurcza oskrzela, ułatwiając oddychanie astmatykom. Pomaga też wzmocnić organizm osób dotkniętych malarią.
Pieprz długi zawiera około 6% piperyny, czyli nieco więcej niż pieprz czarny, a także olejki eteryczne, w których skład wchodzi m.in. piperlongumina. Współczesne badania wykazały, że substancja ta może obniżać poziom stresu, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie [1]. Z kolei alkaloidy wyizolowane z pieprzu długiego zdolne są do ochrony neuronów przed uszkodzeniami i reakcjami zapalnymi [2].
Pieprz długi – wygląd i smak
Pieprz długi rodzi charakterystyczne owoce, które po wysuszeniu przypominają wąskie, wydłużone szyszki. Zbiera się je zanim dojrzeją, a następnie suszy na słońcu przez 4-7 dni, przy czym ich kolor zmienia się z zielonego na czarny. Dojrzałe owoce są ciemnoczerwone.
Smak pieprzu długiego to wspaniałe połączenie ostrości z korzenną nutą słodyczy. Hindusi dodają go do sosów i do regionalnej potrawy achar na bazie marynowanych w oleju warzyw. W Etiopii używany jest do gulaszy mięsnych w połączeniu z czarnym pieprzem, gałką muszkatołową, goździkami i kurkumą. Marokańczycy zaś tworzą rozmaite mieszanki przyprawowe, w których często znajdziemy ten gatunek pieprzu.
W naszej kuchni pieprz długi będzie idealny do bulionów, marynat, dań ostrych i słodko-kwaśnych, potraw jednogarnkowych oraz do wszelkiego rodzaju mięs i serów Warto używać go do przetworów owocowych, kompotów, deserów, kawy i czekolady. Można rozetrzeć go w moździerzu, pokroić, zmielić w młynku lub dodać w całości.
Pieprz długi, tak jak każdą inną przyprawę, należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu i w suchym, ciemnym pomieszczeniu.
BADANIA LABORATORYJNE
Jakość oferowanych produktów jest dla nas bardzo ważna. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Pieprz długi dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. Preventive potentials of piperlongumine and a Piper longum extract against stress responses and pain. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Alkaloids from piper longum protect dopaminergic neurons against inflammation-mediated damage induced by intranigral injection of lipopolysaccharide. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
3. http://www.medindia.net
4. http://www.flowersofindia.net