Pieprz zielony to przyprawa o ostrym smaku i wielu właściwościach zdrowotnych: poprawia trawienie, wspomaga utratę tkanki tłuszczowej, odkaża, działa przeciwzapalnie, rozgrzewa – jest świetny w walce z przeziębieniem i gorączką. Przyprawa ta jest również źródłem białka, tłuszczu, błonnika i minerałów, zwłaszcza wapnia, żelaza, magnezu. Swój ostry smak i właściwości lecznicze, pieprz zawdzięcza związkowi piperynie, który gromadzi się głównie w wierzchniej warstwie owocu.
Pieprzowiec to pnącze pochodzące z Indii należące do rodziny pieprzowatych Pieprz zielony zbierany jest z tej samej rośliny co pieprz czarny, z tym że o wiele wcześniej, tak by owoce zachowały swoje świeże walory. Zanim dojrzeją, zielone jagody pieprzu są zrywane i poddawane działaniu niskich temperatur w procesie suszenia (liofilizowane), bywają też marynowane w kwasie octowym lub mlekowym albo konserwowane solanką. Dzięki temu zachowują swój jasnozielony kolor i delikatnie piekący, lekko ziołowy, świeży smak, dużo subtelniejszy od w pełni dojrzałego pieprzu czarnego.

DZIAŁANIE/ZASTOSOWANIE
Pieprz pobudza również wydzielanie soków trawiennych i wzmaga apetyt. Ogranicza powstawanie amin i siarkowodoru w jelicie grubym, zapobiegając wzdęciom i procesom gnilnym w masie kałowej. Pobudza również wydzielanie enzymów proteolitycznych, kwasu solnego, zwiększają przyswajanie białek i aminokwasów, witamin z grupy B, selenu i betakarotenu. Zapobiega atonii jelit.
Istnieją doniesienia o lipolitycznych (wspomagających utratę tkanki tłuszczowej) właściwościach pieprzu, a jednocześnie zapobiegających utracie masy mięśniowej, a nawet wzmagające przyrost masy mięśni. Piperyna zawarta w pieprzu ingeruje w powstawanie nowych komórek tłuszczowych.
Pieprz zielony nadaje się świetnie do przyprawiana potraw mięsnych, ryb, zup, marynat, sosów, sałatek, a nawet deserów. Jest bardzo popularny w Tajskiej kuchni. Można go stosować jako zamiennik kaparów czy dodatek do różnego rodzaju dipów, serów i past.

SKŁAD
Zawiera olejek eteryczny (volatile oil) 2-4% i alkaloidy: piperine 5-9%, piperidine, piperettine, piperyline, piperolein A, B, piperanine; flawonole (kaempferol, rhamnetin, quercetin).

PRZECIWWSKAZANIA I INTERAKCJE
W przypadku choroby nerek i układu pokarmowego – pieprz i inne ostre przyprawy mogą podrażniać.

BIBLIOGRAFIA
1. http://rozanski.li
2. http://www.vismaya-maitreya.pl
3. http://teczka.pl
4. https://pl.wikipedia.org