• Pochrzyn włochaty (Wild Yam) ekstrakt 16% diosgeniny
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Pochrzyn włochaty (Wild Yam) ekstrakt 16% diosgeniny
  rotator-prawo
  rotator-lewo
 • Pochrzyn włochaty (Wild Yam) ekstrakt 16% diosgeniny
  rotator-prawo
  rotator-lewo
Dioscorea villosa

Pochrzyn włochaty (Wild Yam) ekstrakt 16% diosgeniny

Dostarcza diosgeniny, która stosowana jest jako składnik kosmetyków, ponieważ świetnie wpływa na skórę: nawilża ją, ujędrnia i zmiękcza.

  • ; 1
  • ; 1
 • W magazynie: 55 sztuk
  14,90
  W magazynie: 55 sztuk
  14,90
  W magazynie: 0 sztuk
  46,90
 • Koszt przesyłki już od 9,90 zł


  Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta Polska).

 • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

  Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Wild yam ekstrakt

Wild yam, czyli pochrzyn włochaty (Dioscorea villosa), znany jest z tego, że zawiera diosgeninę – jest to substancja z grupy saponin, która wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych: pozytywnie wpływa na układ krążenia, gospodarkę lipidową i mózg. Co więcej, w warunkach laboratoryjnych można wytworzyć z niej estrogen, progesteron lub testosteron, dlatego ceniona jest w przemyśle farmaceutycznym. Nie należy jednak oczekiwać, że pochrzyn włochaty podniesie poziom tych hormonów w naszym organizmie, ponieważ nasz organizm nie potrafi ich wytworzyć z diosgeniny.

Trzeba też podkreślić, że długotrwałe przyjmowanie ekstraktu z pochrzynu jest niewskazane, ponieważ zawarta w nim diosgenina może delikatnie pobudzać włóknienie nerek. Działanie to określane jest jako „słabe”, dlatego na krótką metę będzie nieszkodliwe, ale na dłuższą może być niekorzystne [1].

Pochrzyn włochaty to gatunek rodzimy dla Ameryki Północnej, gdzie nazywany bywa nie tylko „dzikim batatem” (ang. wild yam), ale też „korzeniem na reumatyzm lub kolkę” (rheumatic root, colic root) oraz „kośćmi diabła” (devil’s bones). Nazwy te nawiązują do jego zastosowań w medycynie tradycyjnej Ameryki Północnej. Korzeń pochrzynu stanowił dawniej remedium na bóle reumatyczne, a także na ostry ból brzucha pojawiający się z prawej strony, znany dziś jako kolka wątrobowa. Wykorzystywany był także w innych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego oraz jako środek rozkurczowy i uśmierzający bóle menstruacyjne.


POCHRZYNWŁAŚCIWOŚCI

 • Ekstrakt z pochrzynu wykazuje pozytywny wpływ na układ nerwowy. W eksperymentach na myszach, a także w badaniu z udziałem ludzi okazało się, że pochrzyn, dzięki zawartej w nim diosgeninie, stymuluje zdolności kognitywne. Został nawet nazwany przedstawicielem nowej kategorii nootropów. Japońscy badacze tłumaczą, że diosgenina wzmacnia sieci neuronowe zarówno na poziomie morfologicznym – czyli poprawia ich strukturę, jak i na poziomie funkcjonalnym – czyli np. poprawia zdolności przewodzenia neuronów [2].
 • Trwają badania nad wpływem diosgeniny na układ krążenia. Wstępne eksperymenty na zwierzętach pokazały, że diosgenina może sprzyjać uregulowaniu poziomu cholesterolu całkowitego we krwi, ponieważ zmniejsza jego wchłanianie z pożywienia, a także zwiększa jego wydalanie z organizmu [3].
 • Co więcej, w innym badaniu na zwierzętach, diosgenina zredukowała frakcję LDL („złego” cholesterolu) i podniosła frakcję HDL („dobrego” cholesterolu), a także aktywnie przyczyniła się do zahamowania tworzenia się blaszki miażdżycowej u badanych szczurów [4].
 • Ciekawą właściwością pochrzynu może być również jego pozytywny wpływ na układ ruchu. Badacze zainteresowani są potencjałem tej rośliny w kwestii poprawy funkcjonowania stawów i kości. We wstępnych badaniach na zwierzętach okazało się, że pochrzyn pobudza reakcje przeciwzapalne w stawach, zwiększając dzięki temu komfort płynący z poruszania się [5].
 • Wśród pozostałych właściwości korzenia pochrzynu wymienia się działanie rozkurczowe, które warto wykorzystać, aby wspomóc pracę jelit, złagodzić trudną menstruację czy rozluźnić drogi żółciowe w przypadku kolki wątrobowej. Działanie to pojawia się również w obrębie mięśni szkieletowych, sprzyjając ich regeneracji i uśmierzając wszelkie skurcze [6].


POCHRZYN WŁOCHATYZASTOSOWANIE

 • dla mózgu i funkcji kognitywnych
 • jako wsparcie dla układu krążenia
 • w celu poprawy kondycji stawów
 • jako środek rozkurczowy


SKŁAD


Pochrzyn włochaty (Dioscorea villosa) – ekstrakt z korzenia standaryzowany na zawartość 16% diosgeniny. Najwyższa jakość!


DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA


1 miarka raz lub dwa razy dziennie. Przed spożyciem wymieszaj z wodą.

1 miarka zawiera 190 mg ekstraktu.
Zalecana dzienna porcja (2 miarki) wynosi 380 mg ekstraktu. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji.

Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.


PRZECIWWSKAZANIA


Ciąża, karmienie piersią, pojawienie się nadwrażliwości, nowotwory hormonowrażliwe (rak piersi, macicy, jajników, endometrioza).


CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY


Pochrzyn włochaty (łac. Dioscorea villosa, ang. wild yam) to roślina pnąca lub płożąca się, charakterystyczna dla wschodniej części Ameryki Północnej. Preferuje tereny bagienne i nadwodne, rośnie też w wilgotnych lasach i zaroślach. Rzadziej pojawia się na obszarach nieco bardziej suchych i piaszczystych. Pod ziemią tworzy bulwiasty korzeń i kłącza, za pomocą których się rozmnaża. Nad ziemią rozpoznać go można po sercowatych liściach, wzdłuż których biegnie kilka nerwów. Rodzi drobniutkie, zielono-żółte kwiaty, a następnie owoce o intrygującym kształcie, które w miarę dojrzewania zmieniają kolor z zielonego na brązowy.


ŹRÓDŁA


1. Dioscorea villosa. https://examine.com/supplements/dioscorea-villosa/
2. Diosgenin-Rich Yam Extract Enhances Cognitive Function: A Placebo-Controlled, Randomized, Double-Blind, Crossover Study of Healthy Adults. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5691776/
3. Diosgenin regulates cholesterol metabolism in hypercholesterolemic rats by inhibiting NPC1L1 and enhancing ABCG5 and ABCG8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31054325/
4. Diosgenin inhibits atherosclerosis via suppressing the MiR-19b-induced downregulation of ATP-binding cassette transporter A1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25765596/
5. Diosgenin Inhibits Excessive Proliferation and Inflammatory Response of Synovial Fibroblasts in Rheumatoid Arthritis by Targeting PDE3B. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33237390/
6. Dioscorea villosa – L. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Dioscorea+villosa
7. Wild Yam. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-970/wild-yamKraj pochodzenia: Meksyk
Zdrowie: Menopauza, Mocne kości, PMS
Zastosowanie: energia
Ostrzeżenia: nie stosować w ciąży, nie stosować podczas laktacji, nie stosować u małych dzieci

Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

 • Ocena: (5/5)

  Halina J., W dniu: 12.08.2019

  Świetna jakość i cena produktu

 • Ocena: (5/5)

  Tomasz K., W dniu: 28.05.2016

  skuteczne, polecam

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK