• PS 400 - fosfatydyloseryna x 400 mg
    rotator-prawo
    rotator-lewo

PS 400 - fosfatydyloseryna x 400 mg

Wspiera pamięć, koncentrację i prawidłowe przekaźnictwo nerwowe. Poprawia funkcjonowanie intelektualne u osób z ADHD.

    • ; 0 1;
  • W magazynie: 145 sztuk
    48,52
    W magazynie: 145 sztuk
    48,52
    Dodaj
    do ulubionych
  • Najniższa cena produktu w ostatnich 30 dniach:

  • Koszt przesyłki już od 13 zł


    Darmowa dostawa na terenie Polski od 150zł (Poczta, Inpost, GLS).

  • Wybrany wariant jest teraz niedostępny.

    Powiadom mnie, gdy się pojawi:

Fosfatydyloseryna (ang. phosphatidylserine)

Fosfatydyloseryna, w skrócie PS, zyskuje ostatnio popularność z uwagi na korzystny wpływ na nasze funkcjonowanie kognitywne. Badania wskazują na to, że PS może być dobrym suplementem dla osób z ADHD, a także dla osób w podeszłym wieku i/lub dotkniętych chorobą Alzheimera.

Jest to związek fosfolipidowy, który występuje obficie w naszym mózgu i błonach komórkowych. Znajdziemy ją także w soi, tłustych rybach, białej fasoli, podrobach, piersi kurczaka i w mózgach innych ssaków (szczególnie krów). Fosfatydyloseryna może być syntetyzowana przez organizm, jak i dostarczana z pożywieniem.

Spośród zewnętrznych źródeł najwięcej zawiera jej soja, a dokładniej zawarta w soi lecytyna sojowa. Stąd też pozyskuje się fosfatydyloserynę do suplementów.

W organizmie człowieka fosfatydyloseryna bierze udział przede wszystkim w funkcjonowaniu poznawczym mózgu. Odpowiada za prawidłowe przekaźnictwo nerwowe, a tym samym za sprawną pamięć, koncentrację i zdolności uczenia się.

Nietrudno zatem zgadnąć, po co suplementować fosfatydyloserynę, skoro nam jej nie brakuje.

Coraz więcej badań pokazuje, że dodatkowa podaż PS wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze, nawet jeśli nie są one w żaden sposób zaburzone.

Z kolei u osób neuronietypowych lub starszych fosfatydyloseryna może ułatwić codzienne funkcjonowanie intelektualne.

[1, 2]



FOSFATYDYLOSERYNADZIAŁANIE


Badania nad fosfatydyloseryną prowadzone są od lat. Na ten moment najlepiej udokumentowany jest jej korzystny wpływ na funkcjonowanie kognitywne osób starszych oraz pacjentów z demencją lub chorobą Alzheimera. Nie brakuje także dowodów na działanie neuroprotekcyjne PS [2]. Nieco mniej przebadanym obszarem jest wpływ PS na mózg osób z ADHD.

  • osoby starsze

W badaniach z udziałem osób w podeszłym wieku z łagodnym i średnio-zaawansowanym upośledzeniem funkcji kognitywnych wykazano, że suplementacja fosfatydyloseryną (zwykle 100-300 mg dziennie przez 2-6 miesięcy) poskutkowała wielokierunkową poprawą tych funkcji. Badani wypadali lepiej w testach sprawdzających zdolności uczenia się, pamięć krótkoterminową, umiejętność skupienia, czujność, zdolności komunikacyjne, werbalne i socjalne, a nawet samowystarczalność.

Poprawie ulegała także pamięć długoterminowa oraz zdolność do podejmowania zwykłych, codziennych aktywności życiowych.

Uczestnicy tych badań byli w stanie:
- lepiej i dłużej się skupić
- płynniej i szybciej rozwiązywać stawiane im zadania intelektualne
- zapamiętać imiona i twarze nowo poznanych osób
- zapamiętać słowa, które wciąż pamiętali po 6, 12 i 15 tygodniach od badania

[2, 3, 4, 5]

Ale to nie wszystko!

Pacjenci w podeszłym wieku, którzy charakteryzowali się dodatkowo chroniczną depresją, również odnieśli korzyści z suplementacji fosfatydyloseryny. Ich nastrój ulegał znacznej poprawie: znikała apatia i problemy ze snem, zwiększała się motywacja i zainteresowanie innymi ludźmi [6].

Co ciekawe, jedno z badań wykazało, że powyższe efekty fosfatydyloseryny utrzymują się jeszcze przez 16 tygodni od zaprzestania suplementacji [7].

  • choroba Alzheimera

W badaniach z udziałem pacjentów chorych na Alzheimera okazało się, że dodatkowa podaż PS podnosi efektywność wykorzystania glukozy w mózgu, szczególnie w obszarach dotkniętych przez chorobę [2, 8, 9].

Innym, ciekawym odkryciem było to, że suplementacja PS dodana do treningu kognitywnego pacjentów z Alzheimerem przyczyniła się do osiągania znacznie lepszych wyników w testach neurologicznych niż sam trening kognitywny bez suplementacji [8].

Warto jednak podkreślić, że fosfatydyloseryna nie hamuje postępu choroby Alzheimera!

  • ADHD

Na ten moment badania na temat wpływu fosfatydyloseryny na ADHD dotyczą tylko dzieci, ponieważ dawniej sądzono, że ADHD występuje tylko dzieci, a potem problem znika. Dziś wiemy, że cechy charakteryzujące ADHD mogą posiadać nie tylko dzieci, ale też dorośli.

Zanim pojawi się więcej badań z udziałem dorosłych z ADHD, przyjrzyjmy się badaniu z udziałem dzieci z 2014 roku. Była to podwójnie ślepa próba. Grupa badana otrzymywała 200 mg PS dziennie przez 2 miesiące [9].

Jakie efekty przyniosła suplementacja fosfatydyloseryną?
- fosfatydyloseryna zredukowała objawy ADHD
- poprawiła zdolność do skupienia uwagi
- poprawiła pamięć krótkotrwałą
- zmniejszyła hiperaktywność i impulsywność badanych

Dzieci biorące udział w badaniu nie przyjmowały leków na ADHD.

Wyniki te są bardzo obiecujące, jednak potrzeba dużo więcej badań, aby jednoznacznie stwierdzić, że fosfatydyloseryna pomaga na ADHD.


FOSFATYDYLOSERYNAZASTOSOWANIE


Jako booster funkcji kognitywnych dla wszystkich, ale w szczególności dla:
- osób z problemami ze skupieniem i zapamiętywaniem
- osób w podeszłym wieku
- pacjentów z demencją lub Alzheimerem
- osób z ADHD


SKŁAD


1 kapsułka zawiera 400 mg ekstraktu z soi (Glycine max) standaryzowanego na zawartość 50% L-α-fosfatydylo-L-seryny. Kapsułka celulozowa.

Bez dodatku wypełniaczy, barwników, konserwantów i substancji poślizgowych.


FOSFATYDYLOSERYNADAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA

Zalecana dzienna porcja do spożycia: jedna kapsułka raz dziennie przed posiłkiem. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji.

Zawartość w dziennej porcji (1 kapsułka): 400 mg ekstraktu z soi (w tym 200 mg fosfatydyloseryny).

Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety oraz nie zastąpią zdrowego trybu życia.

Produkt odpowiedni dla wegan.

Numer zgłoszenia GIS: 2023/09/12/SD/FA8F32


PRZECIWWSKAZANIA


Ciąża, karmienie piersią, wystąpienie nadwrażliwości.


ŹRÓDŁA


1. Phosphatidylserine. https://en.wikipedia.org/wiki/Phosphatidylserine
2. Phosphatidylserine and the human brain. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25933483/
3. An open trial of plant-source derived phosphatydilserine for treatment of age-related cognitive decline. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11201936/
4. The effect of soybean-derived phosphatidylserine on cognitive performance in elderly with subjective memory complaints: a pilot study. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23723695/
5. Cognitive decline in the elderly: a double-blind, placebo-controlled multicenter study on efficacy of phosphatidylserine administration. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8323999/
6. Effects of phosphatidylserine therapy in geriatric patients with depressive disorders. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1693032/
7. Double-blind cross-over study of phosphatidylserine vs. placebo in patients with early dementia of the Alzheimer type. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1633433/
8. Long-term effects of phosphatidylserine, pyritinol, and cognitive training in Alzheimer’s disease. A neuropsychological, EEG, and PET investigation. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8038871/
9. Effect of Phosphatidylserine on Cerebral Glucose Metabolism in Alzheimer’s Disease. https://www.scienceopen.com/document?vid=e23b5a0a-98ed-41b7-91d6-82c6d03c9af1
10. The effect of phosphatidylserine administration on memory and symptoms of attention-deficit hyperactivity disorder: a randomised, double-blind, placebo-controlled clinical trial. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23495677/



Masz pytanie? Napisz do nas

Ocena Ogólna: (5.00/5)

Opinie klientów

  • Ocena: (5/5)

    Magdalena K., W dniu: 19.04.2024

    Podawałam mojej 86 letniej cioci z objawami demencji i depresji. Stan się wyraźnie poprawił. Szkoda, że cena wysoka

Polecane dla Ciebie

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK