Promocja! Data ważności 12/2024
Reetha – proszek z mydłowca do mycia skóry i włosów
Reetha, bądź też aritha lub aretha, to zwyczajowe nazwy drzewa mydlanego – Sapindus mukorossi, z którego pozyskiwane są orzechy piorące. Nazwą tą określa się także zmielone orzechy piorące, przeznaczone do pielęgnacji skóry i włosów.
Orzechy piorące to w rzeczywistości łupiny z owoców drzewa mydlanego, które po wysuszeniu stosowane są jako uniwersalny i bardzo wszechstronny środek myjący. Orzechy te używane są w Indiach z powodzeniem od zamierzchłych czasów, dlatego dziś zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Ich największą zaletą jest to, że są bezpieczne dla każdego rodzaju skóry – można pielęgnować nimi skórę wrażliwą, atopową, naczynkową, a także z problemami, wypryskami czy trądzikiem. Są bezpieczne także dla delikatnej skóry niemowląt.
Za właściwości myjące orzechów piorących odpowiedzialne są saponiny – substancje czynne, które w kontakcie z wodą wytwarzają pianę i działają jak detergent, usuwając zabrudzenia. I nic więcej nie jest potrzebne – żadne chemiczne dodatki czy polepszacze.
Orzechy piorące dostępne są w kilku postaciach. Całych łupin używa się głównie do prania, ale można też przygotować z nich płyn myjący do skóry i włosów. Efektywniejszym jednak sposobem na przygotowanie takiego płynu jest wykorzystanie orzechów w postaci zmielonej. Rozdrobnienie pozwala wyekstrahować więcej substancji myjących w krótszym czasie. Mielone orzechy piorące miesza się z wodą i nakłada na skórę, pozostawia na chwilę i spłukuje. Taka postać niezalecana jest do prania, ponieważ drobinki orzechów mogłyby pozostać w tkaninach lub w szczelinach pralki.
W naszej ofercie znajdziecie także Mukorossi – gotowy, skoncentrowany płyn z orzechów piorących o uniwersalnym przeznaczeniu.
REETHA – DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Proszek z orzechów piorących delikatnie myje i pielęgnuje skórę oraz włosy.
- Dokładnie czyści cerę tłustą i trądzikową oraz przetłuszczające się włosy. Jednocześnie nie przesusza takiej skóry i pomaga uregulować wydzielanie sebum.
- Pomaga zredukować powstawanie pryszczy i trądziku.
- Utrzymuje prawidłowy mikrobiom skóry.
- Zachowuje prawidłowe nawilżenie, miękkość i elastyczność skóry. Nie wysusza skóry suchej.
- Dba o prawidłowe pH skóry, wspierając jej funkcje ochronne.
- Nadaje włosom połysk i zdrowy wygląd.
[1, 2, 3]
PROSZEK REETHA – ZASTOSOWANIE
Do mycia każdego rodzaju skóry i włosów. Polecany szczególnie do skóry problematycznej, wrażliwej, tłustej, z tendencją do alergii, atopii czy trądziku. Odpowiedni dla niemowląt. Zastępuje szampon, żel pod prysznic i płyn do mycia twarzy.
SKŁAD
Reetha – proszek z orzechów piorących (Sapindus mukorossi) 100%. Najwyższa jakość!
REETHA – DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA
Proszek z orzechów piorących wymieszaj z wodą w takich proporcjach, aby powstała pasta i pozostaw na 20 minut. Nie używaj metalowych naczyń i narzędzi. Ilość proszku dostosuj do powierzchni skóry, którą chcesz umyć lub do długości swoich włosów.
Gotową pastę nałóż na mokre włosy i pozostaw na kilka minut lub wmasuj w wilgotną skórę. Następnie dokładnie spłucz pod bieżącą wodą. Nie musisz używać dodatkowo szamponu ani płynu do mycia ciała.
Reethę możesz stosować codziennie.
Surowiec nieprzeznaczony do spożycia!
SYNERGIA
Pozytywny wpływ reethy na włosy wzmocni shikakai, amla, bhringaraj i liść neem.
PRZECIWWSKAZANIA
Wystąpienie nadwrażliwości.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Indyjskie drzewo mydlane (Sapindus mukorossi) należy do rodziny mydleńcowatych – Sapindaceae. Występuje naturalnie w Azji – a dokładniej w Indiach, Nepalu, Bhutanie, Chinach, Japonii, Kambodży, Birmie, Tajlanii i Wietnamie. Preferuje otwarte przestrzenie do 1300 m.n.p.m. Dorasta do 20 m wysokości. Wytwarza duże liście złożone z mniejszych liści o kształcie lancetowatym, równych brzegach i połyskującej powierzchni. Rodzi drobniutkie, żółte kwiaty, zebrane w gęste wiechy, a następnie kuliste owoce otoczone grubą, pomarszczoną, brązową łupiną.
ŹRÓDŁA
1. Pharmacological effects of Sapindus mukorossi. https://www.scielo.br/j/rimtsp/a/4cKHzfh4jzDGtznfqYsK4GG/?lang=en
2. Sapindus mukorossi (areetha): An overview. https://www.researchgate.net/publication/267698560_Sapindus_mukorossi_areetha_An_overview
3. Sapindus mukorossi. https://en.wikipedia.org/wiki/Sapindus_mukorossi