Liście rozmarynu
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) to ziele rosnące głównie nad Morzem Śródziemnym. Jego łacińska nazwa rosmarinus pochodzi od słów ros, czyli rosa i marinus – morze, co prawdopodobnie wzięło się stąd, że wystarczy mu jedynie morska bryza do przetrwania. Rozmaryn doskonale rośnie na piaszczystych, zasolonych, nadmorskich glebach i na wietrznym terenie.
Rozmaryn odgrywał ciekawą rolę w kulturze krajów śródziemnomorskich. Był symbolem miłości, przyjaźni i zaufania. Znano go już w starożytności i wykorzystywano w kuchni, w medycynie i podczas ceremonii religijnych, takich jak wesela i pogrzeby. Dawni medycy wierzyli, że rozmaryn poprawia pamięć i wzmacnia umysł.
DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Rozmaryn zawiera wiele cennych, bioaktywnych związków, do których należą m.in. kwas rozmarynowy, rozmanol, rozmadial, epirozmanol, kwas karnozynowy i karnozol.
- Dzięki zawartości aktywnych substancji, rozmaryn pozytywnie wpływa na procesy trawienne. Pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych, dlatego stanowi znakomity dodatek do ciężkostrawnych potraw. Warto włączyć go do diety w przypadku wrzodów żołądka, zgagi i niestrawności.
- Substancje zawarte w rozmarynie wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wspierają prawidłowe funkcjonowanie systemu odpornościowego i mogą wpłynąć na zmniejszenie ryzyka nowotworów.
- Kwas rozmarynowy i karnozynowy obecne w rozmarynie przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mózgu, korzystnie wpływają na pamięć i mogą opóźniać degenerację neuronów. Wyciągi z rozmarynu wykorzystuje się w badaniach nad chorobą Alzheimera. Napary i kąpiele z rozmarynu warto zastosować w stanach zwiększonego napięcia nerwowego.
SKŁAD
Suszony liść rozmarynu 100%. Surowiec najwyższej jakości.
Zastosowanie kulinarne
Rozmaryn posiada niezwykle przyjemny, ziołowo-słodki zapach. W smaku jest intensywny, świeży, nieco gorzki. Jego aromat przywołuje na myśl las sosnowy.
Rozmaryn pasuje do zup, do każdego rodzaju mięsa i do ryb. Podkreśla smak potraw z ziemniakami, grzybami, szpinakiem i pomidorami. Doskonale komponuje się z serami i jajkami, a także z potrawami na bazie ryżu, kaszy, soczewicy i grochu. Warto dodawać go do śmietanowych sosów i dressingów oraz marynat. Można dodać go do oliwy, masła lub ulubionego oleju, aby nadać im ziołowo-leśny aromat.
Rozmarynem można posypywać gotowe potrawy, kanapki i sałatki, ale przedtem należy rozgnieść lub zmielić twarde listki.
Rozmaryn doskonale komponuje się z innymi ziołami, zwłaszcza z lubczykiem, estragonem, cząbrem, pietruszką i tymiankiem.
Warto przyrządzić aromatyczny napar z rozmarynu, który pija się powszechnie w Turcji. W tym celu należy zalać łyżeczkę suszu wrzącą wodą i odstawić na 10 minut do naciągnięcia.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Rozmaryn uprawiany jest w wielu rejonach świata, a dziko występuje w krajach śródziemnomorskich, na Wyspach Kanaryjskich, w Maroko, Algierii, Tunezji i w Turcji oraz na południu Bałkanów.
Rozmaryn to wiecznie zielony krzew z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W naturalnych warunkach osiąga od 2 do 3 m wysokości. Jego liście są drobne, wąskie i ciemnozielone, przypominają nieco igły i intensywnie pachną. Kwiaty rozmarynu kwitną od końca marca do początku czerwca. Mają biały, jasnoniebieski lub niebieskofioletowy kolor. Są drobne i zebrane w groniaste kwiatostany.
BADANIA LABORATORYJNE
Przykładamy wielką uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów. Testujemy każdą partię ziół w naszym laboratorium.
Do produktu Rozmaryn liść dział jakości naszego Maglabu może dostarczyć:
- Certyfikat analizy
- Specyfikację jakościową
W takim przypadku prosimy o kontakt e-mail
BIBLIOGRAFIA
1. http://www.herbwisdom.com
2. http://www.czytelniamedyczna.pl
3. http://www.medicalnewstoday.com
4. http://naukadlazdrowia.pl
5. http://ogrodnik-amator.pl